Není tu lockdown, říká Babiš. Už tu je, a to poměrně tvrdý, uznal naopak Blatný

UZÁVĚRA SPOLEČNOSTI

Není tu lockdown, říká Babiš. Už tu je, a to poměrně tvrdý, uznal naopak Blatný
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Foto: Úřad vlády ČR
1
Domov

Je lockdown, není lockdown? Ani vládní představitelé se nedokážou shodnout na přesné definici termínu. Premiér Andrej Babiše (ANO) i bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula již v minulosti odmítali, že by zavedená opatření znamenala úplný lockdown. Nový šéf resort Jan Blatný (za ANO) ve středu na zdravotnickém výboru sněmovny rovněž přiznal, že přesnou definici nezná, nicméně dodal, že podle tabulek Česko v lockdownu aktuálně je, a to poměrně přísném.

O pojmu lockdown Babiš mluvil minulý pátek během rozpravy v Poslanecké sněmovně. „Prosím vás, tady v mediálním prostoru všichni mluví o lockdownu a nikdo to nedefinoval. Tady mám článek, že ve Francii vyhlásili druhý lockdown. To slovo skutečně nikdo nikdy nedefinoval, ano, uzavření, a ve Francii druhý lockdown znamená, že zavřeli restaurace a bary,“ pronesl během svého vystoupení premiér.

„A pokud někdo stále mluví o Izraeli, prosím vás, tak je potřeba skutečně se obeznámit s tím, co Izrael udělal, protože se říkalo – udělali totální lockdown. Není to pravda, v Izraeli nikdy takový lockdown nebyl a izraelské firmy vyráběly dál,“ dodal Babiš před poslanci s tím, že otevřen zůstal izraelský výrobní průmysl, farmaceutický průmysl, potravinářská výroba, chemický průmysl, vojenský průmysl, hi-tech.

Čerstvý ministr Jan Blatný během jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví nicméně podotkl, že podle dat už Česko v lockdownu dávno je. „Dovolím si řečnickou otázku: ‚Co je to lockdown‘? Já to nevím. Proto jsem si nechal vypracovat úplně jednoduchou tabulku, ve které se dává do korelace to, jaká opatření jsou v jednotlivých zemích a jaká opatření jsou v České republice. Z ní dle mého soudu vyplývá, že v České republice je poměrně tvrdý lockdown už teď,“ uvedl Blatný na konto diskutované uzávěry společnosti.

Jak Prymula, tak Babiš v minulosti opakovaně odmítali, že by tvrdá vládní opatření znamenala úplný lockdown, tak jako byl vyhlášen na jaře. „Já si myslím, že tohle není lockdown, nemůžeme to tak nazývat, my nezavíráme zcela ekonomiku, nezavíráme výrobu,“ uvedl Prymula.

„Žádný lockdown není. Co se týká mně, můžete mi vyčítat, že jsem nepredikoval, jak se vir bude chovat, můžete mi vyčítat, že neumím mluvit. Lidi určitě s odstupem času posoudí, jak jsme to zvládli. Dělali jsme maximum,“ řekl Andrej Babiš jedné z říjnových konferencí vlády.

V současnosti je nouzový stav prodloužen do 20. listopadu, je ovšem možné, že se v případě zhoršení situace protáhne až k Vánocům. Zavřené je většina maloobchodů vyjma potravin, supermarketů, lékáren a několika dalších podniků. Restaurace i obchody mohou prodávat jídlo a zboží přes výdejní okénka, fabriky fungují nadále. Zároveň platí zákaz nočního vycházení mezi 21:00 a 4:59. Školy se musely přeorientovat na dálkovou výuku.