Zkouška na Babiše. Poslanci probírali vydání prvního poslance ANO

Policejní žádost o vydání

Zkouška na Babiše. Poslanci probírali vydání prvního poslance ANOAKTUALIZOVÁNO
Poslanec Pavel Růžička Foto:

Foto: Facebook Pavla Růžičky

Domov

Karolína Vaverková

Mandátový a imunitní výbor se dnes začal zabývat žádostí policie o vydání dalšího poslance za hnutí ANO Pavla Růžičky, projednávání ale bylo přerušeno. Výbor bude chtít kopii vyšetřovacího spisu, Růžičku pozve na některou z příštích schůzí. Jeho vydání ale pravděpodobně nebude trvat tak dlouho jako vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. Růžička na rozdíl od nich už avizoval, že bude hlasovat pro. Ještě před volbami jej policie obvinila jako městského radního Postoloprt na Lounsku z údajně nevyhovujícího prodeje obecního domu.

Růžička chce sněmovnu o své vydání osobně požádat. „Samozřejmě bych pro své vydání zvedl ruku. Už jenom kvůli těm devíti kolegům, kteří jsou obvinění se mnou. Mám sám zájem na tom, aby ta fraška skončila. Nejsmutnější na tom je, že v té věci udělalo dohled ministerstvo spravedlnosti a zjistilo pochybení u policistů, kteří zadávali znalecký posudek. Máme vyjádření i od odboru dohledu a samosprávy ministerstva vnitra, že jsme vše provedli správně dle zákona,“ uvedl už dříve pro server Echo24 Růžička.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Růžička je totiž obžalovaný, že spolu s dalšími devíti zastupiteli prodali dům pod cenou. Město snížilo cenu, protože o dům neměl nikdo zájem. Poté se přihlásili dva zájemci, jejich podnikatelský zájem se ale zastupitelům nelíbil, a tak nabídku stáhli. Dům nakonec město prodalo podnikatelce, která v domě měla krejčovství. Trestní oznámení na zastupitele podal neúspěšný zájemce.

Nově zvolený poslanec za hnutí ANO chce navíc vystoupit i před Poslaneckou sněmovnou. „Ve všech zastupitelských hlasováních jsem se řídil slibem člena zastupitele a zákony České republiky, žádný jsem nikdy neporušil. Mandát poslance bych tedy chtěl využít i proto, abych své kolegy v Parlamentu ČR informoval o své zkušenosti, a napomohl tak i tomu, aby se v budoucnu podobná bezdůvodná kriminalizace už ostatním zastupitelům v této zemi nemohla stát,“ dodal. Sněmovní mandátový a imunitní výbor dnes projednávání přerušil, protože bude chtít kopii vyšetřovacího spisu. Růžičku pozve na některou z příštích schůzí, řekl předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM).

Do dolní komory dorazila žádost o Růžičkovo vydání v prosinci. Podobně jako Babiš, Jaroslav Faltýnek (oba ANO) či Bohuslav Svoboda (ODS) nabyl Růžička po volbách poslaneckou imunitu.

Žádost o vydání Babiše a Faltýnka dorazila poslancům v srpnu. Na konci měsíce výbor sněmovně doporučil, aby je vydala policii k trestnímu stíhání. Trestný čin, kvůli kterému oba čelí trestnímu stíhání, měl spočívat v tom, že dotaci, která byla určená malým a středně velkým podnikům, čerpal miliardový koncern Agrofert, který by na dotaci jinak neměl nárok. Způsobená škoda byla policií vyčíslena na 49 997 443,36 korun. Podle dosavadních zjištění je tak Babiš podezřelý, že celý podvod zosnoval a řídil. Vyšetřovatelé se v žádosti odvolávají na paragrafy 212 a 260 trestního zákoníku.

Faltýnek měl zase podle policie usnadnit nebo umožnit spáchání trestného činu, zejména získáním prostředků a odstraněním překážek. V době převodu akcií firmy na Babišovy nejbližší byl Faltýnek místopředsedou představenstva společnosti ZZN Pelhřimov, jejíž dceřiná firma byla původním vlastníkem Čapího hnízda. Zároveň byl Faltýnek členem představenstva Agrofertu.

Babiš označil policejní žádost za snahu politického systému zlikvidovat ho a ovlivnit říjnové parlamentní volby. Kauza je podle něj vylhaná. „Ten zkorumpovaný klientelistický systém tradičních stran, který tady vládne už 27 let, ten vždy každého popravil a teď se snaží popravit mě a to je všechno,“ řekl.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte dále:

ČSSD podpoří vydání Babiše a Faltýnka, říká šéf poslanců Chvojka

Nechám se vydat, vzkázal poslanec ANO Růžička