1 Vydání Babiše s Faltýnkem

ČSSD podpoří vydání Babiše a Faltýnka, říká šéf poslanců Chvojka

, SLEDUJEME ON LINE

Témata: , , , , ,

ČSSD bude hlasovat pro vydání předsedy ANO Andreje Babiše a prvního místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka. Uvedl to šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka. „Není důvod nepodpořit vydání těchto dvou poslanců,“ řekl předseda poslaneckého klubu. Jeh o strana navíc nepodpoří ani vládu, která by měla trestně stíhaného člena.

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

12:40 Poslanec ANO Růžička se imunity nezdá, i když to původně tvrdil

Nový poslanec hnutí ANO Pavel Růžička byl před volbami stíhán kvůli údajně nevýhodnému prodeji obecního majetku. Poslanecké imunity se sám nevzdá, řekl v rozhovoru pro server iRozhlas.cz. Růžičkovo stíhání bylo přerušeno kvůli nabytí imunity, žádost o jeho vydání zatím Sněmovna nedostala. Růžička před volbami tvrdil, že vyzve Sněmovnu, aby ho vydala. Nyní ale říká, že rozhodnutí nechá na poslancích.

11:15 Vydávání poslanců zatím odloženo

Sněmovna odročila rozhodování o vydání předsedy a prvního místopředsedy hnutí ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka a poslance ODS Bohuslava Svobody k trestnímu stíhání do doby, až se k policejním žádostem vyjádří mandátový a imunitní výbor. S těmito body se plénum muselo vypořádat, když na ně v programu schůze přišla řada. Mandátový a imunitní výbor zatím žádosti o vydání všech tří poslanců rozjednal, bude se kvůli nim scházet znovu. Výbor plénu doporučuje, zda by je mělo ke stíhání vydat, nebo ne. Kdy by o žádostech mohla rozhodovat Sněmovna jako celek, zatím není jasné.

9:45 Poslanci nyní nebudou projednávat obsazení sněmovních komisí

Poslanci nebudou na nynější schůzi projednávat obsazení sněmovních komisí. Příslušné body programu dnes vyřadili z programu. Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) postup zdůvodnil tím, že lhůta pro podávání návrhů kandidátů končí poslaneckým klubům až v pondělí. Na komisích navíc zřejmě nepanuje mezi sněmovními stranami shoda.

9:35 Sněmovna potvrdila všechny předsedy výborů

Sněmovna bez větších problémů schválila všechny předsedy výborů. V souvislosti s hlasováním o předsedovi bezpečnostního výboru Radku Kotenovi se spustila krátká debata poslanců s přednostním právem. Předseda Sněmovny však upozornil, že se nejedná o rozpravu, takže samotný Koten nemohl na otázky poslanců reagovat.

9:15 Sněmovna začala zmatky kolem hlasování

Poslanci už několikrát hlasovali, ale zdá se, že nevěděli o čem. Dohadují se, jestli budou o předsedech výborů hlasovat dohromady, či zvlášť. Hlasovat se bude o předsedech zvlášť.

Čtvrtek 9:00 Pokračuje schůze sněmovny

Sněmovna dnes bude potvrzovat předsedy odborných výborů. Měla by také obsadit členy stálých komisí, které založila v úterý. Patří k nim také komise, které dohlížejí například na činnost zpravodajských služeb.

17:00 Sněmovní rozpočtový výbor povede Miloslava Vostrá (KSČM)

Praha 28. listopadu (ČTK) – Předsedkyní sněmovního rozpočtového výboru se stala poslankyně KSČM Miloslava Vostrá. Do funkce ji dnes v tajné volbě zvolili členové výboru na jeho první schůzi, volbu musí ještě stvrdit plénum Sněmovny.

15:49 Šéf Sněmovny se ohradil proti interpretaci výroku o vydání Babiše

Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) se ohradil proti interpretaci svého nedělního výroku, že se postavil proti stíhání Andreje Babiše kvůli tomu, že má být předseda ANO jmenován premiérem. Myslel to prý pouze tak, že důvody pro stíhání Babiše by měly být s ohledem na jeho budoucí vládní pozici důsledně a pečlivě prověřeny. Vondráček to dnes řekl poslancům.

14:45 Pátým místopředsedou Poslanecké sněmovny se stal Petr Fiala (ODS).

Poslanci dnes zvolili předsedu ODS Petra Fialu zbývajícím místopředsedou Sněmovny. Obdržel 116 hlasů ze 183. Výsledky volby oznámil na plénu předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník (ANO). „Děkuji za podporu při zvolení místopředsedou Poslanecké sněmovny a jsem připraven tuto funkci zastávat odpovědně. Jsem rád, že nakonec zvítězil zdravý rozum a nebyl porušen princip poměrného zastoupení stran ve vedení sněmovny,“ řekl Fiala.

14:30 Imunitní výbor se k žádosti o vydání Babiše zatím nedostal

Dnešní jednání mandátového a imunitního výboru přerušilo po dvou hodinách zasedání pléna Sněmovny. K policejní žádosti o vydání předsedy ANO Andreje Babiše a místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka se podle členky výboru Heleny Válkové (ANO) zatím výbor nedostal. Podle informací ČTK by se měli členové výboru znovu sejít ještě během dneška.

14:15 Sněmovna je opět kompletní, tři noví poslanci složili slib

Sněmovna je opět kompletní. V úvodu dnešní schůze složili poslanecký slib starosta Milovic Milan Pour, lékařka Eva Matyášová (oba ANO) a bývalý starosta Jindřichovic pod Smrkem Petr Pávek (STAN). V dolní komoře nahradili středočeskou hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou, podnikatele a bývalého senátora Jiřího Hlavatého (oba ANO) a hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu (STAN).

14:00 Druhá schůze sněmovny začala

 

13:56 Poslanci hnutí ANO zvednou ruku pro Fialu

Uvedl to předseda poslaneckého klubu poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. „Respektujeme systém poměrného zastoupení. ODS skončila druhá a dle našeho názoru má nárok na místopředsedu sněmovny,“ uvedl po jednání klubu hnutí ANO Faltýnek. „Naším poslancům se ale nelíbil Petr Fiala na tuto pozici pro to, jak útočí na našeho pana předsedu,“ dodal.

13:10 Piráti budou hlasovat pro Fialu

Česká pirátská strana podpoří předsedu ODS Petra Fialu na poslední volný post místopředsedy sněmovny. „Respektování výsledků voleb a druhé nejsilnější strany by mělo být dodrženo. Doufám, že pan Fiala podporu získá,“ řekl šéf Pirátů Ivan Bartoš.

12:45 SPD nevidí důvod, proč hlasovat proti vydání

Předseda SPD Tomio Okamra uvedl, že jeho poslanci minule hlasovali pro vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka a nevidí důvod, proč by nyní měli hlasovat jinak. Akorát se chce ještě seznámit s policejním spisem. „Nejdříve se s ním musíme seznámit, nemáme důvod stanovisko měnit, ale musíme se do spisu podívat, zatím jsme žádné nové informace neobdrželi,“ řekl Okamura.

12:35 Komunisté Fialu hromadně nepodpoří

„Klub KSČM se necítí být vázán dohodami o poměrnému zastoupení vůči panu Petrovi Fialovi,“ řekl na tiskové konferenci předseda KSČM Vojtěch Filip. Komunisté podle něj budou mít volné hlasování o novém místopředsedovi Poslanecké sněmovny.

12:30 Schází se mandátový výbor, dnes nerozhodne

Mandátový a imunitní výbor se sešel krátce po úterním poledni aby projednal vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka policii kvůli dotačnímu podvodu v kauze Čapí hnízdo. K rozhodnutí zda výbor vydání doporučí během úterý nejspíš nedospěje. Členové budou projednávat další proceduru, zda například Babiše s Faltýnkem na příští jednání pozvou, či zda požádají policii o nahlédnutí do spisu.

12:10 ČSSD podpoří vydání Babiše a Faltýnka

„Není důvod nepodpořit vydání těchto dvou poslanců,“ řekl na tiskové konferenci šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka. Dále také uvedl, že jeho strana nepodpoří vládu, ve které by byla trestně stíhaná osoba.

11:30 TOP 09 odsuzuje Vondráčkova slova

„Velmi výrazně se ohrazujeme proti slovům Radka Vondráčka. Takové výroky považujeme za porušení principu právního státu,“ řekl novinářům na tiskové konferenci nově zvolený předseda TOP 09 Jiří Pospíšil k nedělnímu prohlášení předsedy sněmovny Radka Vondráčka z ANO, že by se mělo zvážit Babišovo vydání kvůli tomu, že bude premiérem. Kriticky vůči Vondráčkovi se vyjádřil také místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

9:35 Mandátový výbor jedná o Babišovi a Faltýnkovi

Mandátový a imunitní výbor znovu projedná žádost policie o vydání předsedy hnutí ANO a budoucího premiéra Andreje Babiše a prvního místopředsedu hnutí Jaroslava Faltýnka. Oba čelí trestnímu stíhání za zneužití 50ti milionové dotace na farmu Čapí hnízdo, která patří Babišovu Holdingu Agrofert. Jednat se bude také o vydání exprimátora Bohuslava Svobody z ODS kvůli kauze Opencard.

9:30 Poslanci volí posledního místopředsedu sněmovny

Nově zvolení poslanci mají v úterý na programu volbu o post posledního místopředsedy sněmovny, o který se hlásí pouze předseda ODS Petr Fiala. Ten při první ustavující schůzi při volbě neuspěl. Pro Fialu tehdy nehlasovali poslanci za ANO, SPD a KSČM. Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek nyní uvedl, že bude své spolustraníky nabádat k podpoře Fialy.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Poslanecký výbor opět řeší Čapí hnízdo a vydání šéfů ANO ke stíhání

„Babiš nad zákonem? To je cesta do pekel.“ Vondráčkova obhajoba šéfa ANO narazila

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.