Pomluva zřejmě zůstane trestným činem. „Společnost není připravená“
Zrušení trestného činu
Trestný čin pomluvy i přes snahu některých zákonodárců zůstane zřejmě zachován. Proti jsou jak advokáti, tak i podle ministra spravedlnosti Jana Kněžínka sama společnost. Trestný čin pomluvy navíc není v ostatních evropských zemích ojedinělou záležistostí. Na sousedním Slovensku hrozí dokonce až osm let vězení.
Zda je potřeba mít trestný čin pomluvy, přinesl do širší diskuze sociálnědemokratický poslanec Jan Chvojka. Uvedl, že předloží návrh, který by tento trestný čin zrušil. Podle Chvojky je ochrana osobnosti dostatečně vyřešena v občanském zákoníku, ve kterém je možné v civilním řízení ukládat za pomluvy finanční sankce či náhrady škody. Právníci oslovení redakcí Echo24 však uvádějí, že by čin v trestním zákoníku měl zůstat.
„Návrh na vypuštění trestného činu pomluvy z českého zákoníku nepovažuji za správný a náležitě uvážený. Jde o to, zda je tento trestný čin funkční, zda chrání potřebný právní statek. Podle mého názoru ano, právní úprava působí preventivně. Osoba dotčená pomluvou se může sice domáhat ochrany prostřednictvím práva občanského, ale tato ochrana není srovnatelná s ochranou trestní. V civilním řízení musí navrhovatel nést náklady řízení, svědčí mu důkazní břemeno, v civilním řízení platí jiné zásady zjišťování skutkového stavu věci, civilní řízení je pomalejší než trestní, mnohem déle trvá případný nucený výkon rozhodnutí,“ řekl pro Echo24 vedoucí katedry trestního práva na Právnické fakultě v Praze Jiří Jelínek.
Podobně hovoří také advokátka Eva Ondřejová, která na téma trestného činu pomluvy napsala několik článků. „Vycházela jsem vždycky z toho, že když máme možnost civilněprávní úpravu, tak není třeba mít trestněprávní rovinu. V praxi se ale většinou lidé chovají za hranou a trestný čin působí přeci jen jinak. Nemluvím teď o pomluvách jednoduchého typu. Pokud vám pomluva například zničí zaměstnání či osobní vztah a je úmyslná, tak si myslím, že na místě je,“ řekla pro Echo24 Eva Ondřejová.
Poslanec Jan Chvojka zrušení trestného činu navrhl v době, kdy se ve sněmovně řešilo vydání komunistického poslance Zdeňka Ondráčka. Zákonodárci nakonec rozhodli, že bývalý příslušník pohotovostního pluku nakonec policii vydán nebude. Někteří poslanci hlasovali proti vydání i kvůli tomu, že se spor Ondráčka s neúspěšným kandidátem na prezidenta Michalem Horáčkem může vyřešit před civilním soudem.
Ve většině evropských států je navíc trestný čin běžně obsažen v trestních zákonících. Z osmadvaceti zemí EU je pouze pět států, které pomluvu z trestního zákoníku vynechaly. Průměrná délka odnětí svobody se pohybuje okolo dvou let. Výjimkou je sousední Slovensko. „V nám nejbližším trestním zákoně, tedy slovenském trestním zákoně, je trestný čin pomluvy obsažen a v základní skutkové podstatě je trestný dvojnásobně přísněji než v české právní úpravě. Tedy trestem odnětí svobody až na dvě léta, v nejpřísněji kvalifikované skutkové podstatě dokonce až na osm let,“ řekl pro Echo24 Jiří Jelínek.
Ve sněmovně by návrh mohli podpořit Piráti. Narazil by však zřejmě u hnutí ANO. Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek uvedl, že společnost není na změnu připravená. „Mně osobně by jeho zrušení nevadilo, ale naše společnost ještě není připravená na to, aby se lidé o svoje dobré jméno sami soudili. Proto bych byl k návrhu poslance Chvojky spíše skeptický a proto také ministerstvo spravedlnosti vlastní návrh v tomto směru nechystalo a nechystá,“ řekl deníku Echo24 Jan Kněžínek.
Pro zrušení trestného činu je naopak advokát Oldřich Chotěra. „Osobně se domnívám, že je to zbytečné ustanovení trestního zákona. Pokud někdo někoho pomlouvá, tak se to může vyřešit občanskoprávní žalobou. Působí to na mě jako prostředek, kterým se například umělecká hvězda chce zviditelnit,“ řekl Oldřich Chotěra.