Jack Ruby vytáhl zbraň a navždy umlčel Lee Harveyho Oswalda
Kennedyho vrah
Dva dny poté, co Lee Harvey Oswald zastřelil amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho, byl mrtev i sám atentátník. Na chodbě dallaského policejního ředitelství jej 24. listopadu 1963 zastřelil majitel nočního klubu Jack Ruby. Umlčel tak nejdůležitějšího účastníka atentátu, jenž je jednou z nejdiskutovanějších událostí novodobých amerických dějin a dodnes se kolem něj objevuje řada konspiračních teorií.
K nim přispěl také osud samotného Jacka Rubyho, který tvrdil, že čtyřiadvacetiletého Oswalda, byl zatčen pár hodin po atentátu, zastřelil ze soucitu k vdově po prezidentovi a z touhy pomstít se jeho vrahovi. Původně byl v březnu 1964 za vraždu odsouzen k trestu smrti, nakonec se ale dočkal obnovy procesu. Než ale mohla porota v únoru 1967 znovu zasednout, Ruby začátkem ledna téhož roku zemřel.
Atentátem na JFK i související vraždou Oswalda se zabývala zvláštní vyšetřovací komise, kterou v prosinci 1963 ustavil Kennedyho nástupce Lyndon Johnson. Tato takzvaná Warrenova komise po desetiměsíčním šetření dospěla v září 1964 k závěru, že strůjcem a pachatelem atentátu byl Oswald sám bez jakéhokoliv spolupachatele. Již dříve vydala Warrenova komise zprávu, že stejně jako Oswald jednal sám a z vlastních pohnutek také jeho vrah Jack Ruby.
Zpráva Warrenovy komise ovšem narazila hned po zveřejnění na kritiku a nedůvěru, které přetrvávají dodnes. Atentátem na Kennedyho se tak americké úřady zabývaly i později. Například v polovině 70. let byla ustavena komise Sněmovny reprezentantů, která v roce 1979 připustila verzi více střelců, čímž podpořila teorie o spiknutí. Nakonec se ale možnost druhého střelce nepotvrdila a v roce 1988 bylo vyšetřování uzavřeno se stejným závěrem jako v roce 1964.