1 Kumulace funkcí

Vildumetzová možná bude poslankyní i hejtmankou. Babiš ji podpořil, kumulaci navzdory

, NOVÉ

Témata: , ,

Asociace krajů chce, aby karlovarská hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová (ANO) pokračovala jako šéfka hejtmanů. Volba se uskuteční počátkem prosince, kdy by mělo být známo i jméno pražského primátora, který je členem sdružení. Novinářům to řekl po pátečním jednání asociace zlínský hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL). Mračková Vildumetzová, která je zároveň poslankyní, původně avizovala, že v čele kraje skončí kvůli kumulaci funkcí, čímž by skončilo i její angažmá v asociaci. Před novináři v pátek Vildumetzová uvedla, že když dostane v hlasování důvěru, další postup ještě zváží.

Hnutí ANO vyzvalo loni na podzim hejtmany, kteří uspěli ve sněmovních volbách, aby nekumulovali funkce. Předseda hnutí ANO Babiš v pátek k Vildumetzové novinářům řekl, že s hejtmankou ještě o její další roli nehovořil, ale její záměr podpořil. „Já myslím, že paní Vildumetzová je tak energická a má tah na branku, že to bude zvládat,“ citoval premiéra server iDNES.cz.

„Je maximálně schopná a takových lidí zase nemáme tolik,“ uvedl premiér. Námitce, že hnutí ANO si před časem odhlasovalo zamítavý postoj ke kumulaci funkcí, se vyhnul. „To je debata, kterou jsme vedli v hnutí. Někteří hejtmani si to vyřešili po svém, jako paní Jermanová.“

Vildumetzová dříve uvedla, že chce v čele kraje skončit do konce roku a do té doby za sebe nalezne náhradu. Jenže i krajský sněm ANO v Karlovarském kraji se usnesl na tom, že by měla v čele kraje zůstat. „My jsme to probírali a požádali jsme ji, aby své rozhodnutí přehodnotila a neodcházela. Chceme zachovat stávající sestavu v čele kraje,“ uvedl místopředseda krajské ANO Martin Hurajčík.

Podle krajského zastupitele Petra Zahradníčka (TOP 09) by ale hejtmanka měla dodržet slib, který po získání mandátu poslance dala, a vybrat si některou z funkcí. „Pro mě je nadále nepřijatelné, aby se tyto dvě funkce kumulovaly,“ řekl v pátek ČTK.

Asociace krajů volí nové vedení každé dva roky. Volba se podle Čunka uskuteční 6. nebo 7. prosince. V pátek hejtmani Mračkové Vildumetzové důvěru dali. Podle dohod, které v Praze uzavřeli zástupci nové koalice Pirátů, Prahy Sobě (PS) a Spojených sil pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL), bude pražským primátorem a jednání asociace v prosinci se tak zřejmě zúčastní lídr Pirátů Zdeněk Hřib.

Čtěte také: Hejtmanka z ANO si vzala vlivného člena ODS, dorazil i Babiš

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.