1 Kumulace funkcí

Vildumetzová možná bude poslankyní i hejtmankou. Babiš ji podpořil, kumulaci navzdory

, NOVÉ

Témata: , ,

Asociace krajů chce, aby karlovarská hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová (ANO) pokračovala jako šéfka hejtmanů. Volba se uskuteční počátkem prosince, kdy by mělo být známo i jméno pražského primátora, který je členem sdružení. Novinářům to řekl po pátečním jednání asociace zlínský hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL). Mračková Vildumetzová, která je zároveň poslankyní, původně avizovala, že v čele kraje skončí kvůli kumulaci funkcí, čímž by skončilo i její angažmá v asociaci. Před novináři v pátek Vildumetzová uvedla, že když dostane v hlasování důvěru, další postup ještě zváží.

Hnutí ANO vyzvalo loni na podzim hejtmany, kteří uspěli ve sněmovních volbách, aby nekumulovali funkce. Předseda hnutí ANO Babiš v pátek k Vildumetzové novinářům řekl, že s hejtmankou ještě o její další roli nehovořil, ale její záměr podpořil. „Já myslím, že paní Vildumetzová je tak energická a má tah na branku, že to bude zvládat,“ citoval premiéra server iDNES.cz.

„Je maximálně schopná a takových lidí zase nemáme tolik,“ uvedl premiér. Námitce, že hnutí ANO si před časem odhlasovalo zamítavý postoj ke kumulaci funkcí, se vyhnul. „To je debata, kterou jsme vedli v hnutí. Někteří hejtmani si to vyřešili po svém, jako paní Jermanová.“

Vildumetzová dříve uvedla, že chce v čele kraje skončit do konce roku a do té doby za sebe nalezne náhradu. Jenže i krajský sněm ANO v Karlovarském kraji se usnesl na tom, že by měla v čele kraje zůstat. „My jsme to probírali a požádali jsme ji, aby své rozhodnutí přehodnotila a neodcházela. Chceme zachovat stávající sestavu v čele kraje,“ uvedl místopředseda krajské ANO Martin Hurajčík.

Podle krajského zastupitele Petra Zahradníčka (TOP 09) by ale hejtmanka měla dodržet slib, který po získání mandátu poslance dala, a vybrat si některou z funkcí. „Pro mě je nadále nepřijatelné, aby se tyto dvě funkce kumulovaly,“ řekl v pátek ČTK.

Asociace krajů volí nové vedení každé dva roky. Volba se podle Čunka uskuteční 6. nebo 7. prosince. V pátek hejtmani Mračkové Vildumetzové důvěru dali. Podle dohod, které v Praze uzavřeli zástupci nové koalice Pirátů, Prahy Sobě (PS) a Spojených sil pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL), bude pražským primátorem a jednání asociace v prosinci se tak zřejmě zúčastní lídr Pirátů Zdeněk Hřib.

Čtěte také: Hejtmanka z ANO si vzala vlivného člena ODS, dorazil i Babiš

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.