Dražší život se začíná projevovat. Inflaci táhne bydlení, ceny benzínu a energie
ZRYCHLUJÍCÍ INFLACE
Běžný život se začíná velmi prodražovat i ve věcech, které byly dříve snadno dostupné. Inflaci totiž táhne cena energií, imputované nájemné a pohonné hmoty. Všechny tyto tři položky v posledních měsících rostou a mají velký vliv na to, že se růst spotřebitelského zboží v říjnu meziročně zrychlil na 5,8 procenta ze zářijových 4,9 procenta. Analytici upozorňují, že cena elektřiny a plynu se zatím nepromítla v takové míře. Inflace navíc zrychluje takovým tempem, jakým nepředpokládá ani centrální banka. Ruce si však mohou mnout dlužníci, kteří mají úvěry s nízkými úroky.
Inflace se stává jedním z hlavních témat, které poznává každý běžný občan. Prakticky veškeré zboží či služby zdražují, což dokládají i čísla Českého statistického úřadu. Konkrétně meziročně se v říjnu jedná o růst cen zboží o 5,4 procenta a ceny služeb o 6,6 procenta. Celková inflace atakuje hranici 6 procent. Zrychlení cenového růstu je pak nejvyšší od ledna roku 2012 a meziroční nárůst mezi zářím a říjnem je nejvyšší od října roku 2008.
Příčiny meziměsíčního nárůstu o 0,9 procentního bodu lze hledat zejména v oblasti bydlení. Český statistický úřad shrnuje v této položce náklady vlastnického bydlení, kde služby pro běžnou údržbu a opravy bytu zrychlily meziročně na 8,5 procenta. Cena elektřiny vzrostla o 3,1 procenta a cena zemního plynu o 2,6 procenta. V oddíle doprava, kam se řadí růst cen automobilů došlo k zvýšení na 6,3 procenta a pohonných hmot a olejů na 26,8 procenta.
Podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera právě tyto tři oddíly mohou za zrychlené navýšení během října. Meziroční růst inflace tak energioe zrychlily o necelých 0,4 procentního bodu. Zrychlení imputovaného nájemného pak o 0.26 procentního bodu. Přidáme-li ceny pohonných hmot, máme vysvětlení říjnového zrychlení inflace o 0,9 procentního bodu,“ uvedl Jakub Seidler.
Zajímavý vývoj prodělaly zejména ceny energií. V září meziročně klesaly, poté však došlo ke krachu dodavatelů a přesunu velkého počtu domácností do režimu dodavatele poslední instance. Domácnosti rázem platily vysoké částky na zálohách, které se pak promítly v růstu cen. „Celkově však panovala obava, že by ceny energií mohly v říjnu inflaci ovlivnit ještě výrazněji. Patrně Český statistický úřad zohlednil skutečnost, že vyšší ceny energií řady domácností v DPI se týkaly jen část měsíce října, nikoli celý měsíc,“ dodal Jakub Seidler.
V bydlení trápí občany zejména růst cen nájemného. „Ten může vytvářet vážné sociální problémy. Zároveň se zdražuje vodné a stočné i tuhá paliva. Nově se ve statistikách začaly projevovat vyšší ceny elektřiny a zemního plynu. U nich lze v následujících měsících očekávat skokový růst,“ řekl hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
Roste také oddíl imputovaného nájemného, což jsou náklady na rekonstrukce, renovace nebo údržbu rodinných bytů. V říjnu se tato položka promítla růstem na 12,8 procenta. „Zdražovalo se i v oddílu doprava, dražší byly i alkoholické nápoje a tabák, stravovací služby a služby spojené s rekreací a kulturou a služby obecně. V rámci spotřebního koše dochází ke zdražování v podstatě ve všech oddílech,“ dodal Miroslav Novák, který je analytikem společnosti Akcenta.
Panuje také shoda na to, že centrální banka do konce roku znovu zvedne základní úrokové sazby. Rostoucí inflace totiž znovu předčila očekávání České národní banky, která na říjen predikovala růst o 5,5 procenta místo skutečných 5,8 procenta.
Naproti tomu se začíná lépe dařit lidem, kteří mají úvěry s nízkými úroky. „Jim vysoká inflace pomáhá znehodnocovat peníze, které dluží. Naopak střadatelé, kteří své úspory nechávají na běžných bankovních produktech, musí počítat s tím, že jim inflace pálí úspory na popel,“ dodal Štěpán Křeček.