„Zdvořilé a šťastné setkání.“ Prezident Si se výjimečně potkal s Tchajwancem
ČÍNA VS. TCHAJ-WAN
Jako zdvořilé a šťastné hodnotil šéf tchajwanské delegace Morris Čchang své setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Sešli se na okraj summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) v Bangkoku. Jak píše agentura Reuters, jde o výjimečné čínsko-tchajwanské setkání na tak vysoké úrovni.
APEC je jedna z mála organizací, jíž je Tchaj-wan členem. Čína ostrov považuje za součást svého území a účast Tchaj-wanu v jiných organizacích blokuje. Napětí mezi nimi vzrostlo v srpnu, kdy Čína po tchajwanské návštěvě předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové uspořádala v blízkosti ostrova vojenské cvičení.
Čchang je také zakladatelem tchajwanského gigantu na výrobu čipů TSMC a se Siem mluvil v pátek. "Pogratuloval jsem mu k úspěchu 20. sjezdu komunistické strany. Byla to velmi šťastná a zdvořilá výměna názorů," řekl Čchang. Si Ťin-pching byl na stranickém sjezdu potvrzen na třetí období do funkce generálního tajemníka strany.
Čchang dodal, že na summitu mluvil rovněž s americkou viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. I když v TSMC už nepůsobí, zůstává podle Reuters důležitou osobou v odvětví výroby čipů. S Harrisovou mluvil o nové továrně na výrobu čipů, jež TSMC staví v Arizoně za 12 miliard dolarů (asi 300 miliard Kč).
Čchang Harrisovou informoval, že Tchaj-wan pozval americkou ministryni obchodu Ginu Raimondovou na otvírací ceremonii do Arizony. Konat se má 6. prosince, i když výroba ještě zahájena nebude. Zástupce Číny a Tchaj-wanu se na půdě APEC pravidelně setkávají, byť jde většinou jenom o výměnu zdvořilostí, uvádí Reuters.