Čeští lvi: Svěrák a Somerová vyzvali k obraně ČT. Najbrt varoval před Zemanem

Čeští lvi

Čeští lvi: Svěrák a Somerová vyzvali k obraně ČT. Najbrt varoval před ZemanemNOVÉ
Předávání Českých lvů 2018 Foto:

Reprofoto: Česká televize

Domov

V pražském Rudolfinu jsou udělovány ceny Filmové a televizní akademie. Večerem mimo boje o České lvy rezonuje politické dění, především inaugurační projev prezidenta Miloše Zeman. Proti jeho kritice České televize se vymezili například režiséři Jan Svěrák a Olga Somerová, Marek Najbrt a další. 

Režisér Jan Svěrák  označil kritiku České televize v inauguračním projevu Miloše Zemana za největší útok na její nezávislost od televizní krize v roce 2000. Před zahájením přímého přenosu přečetl u pultíku na jevišti text nazvaný Pět vět na obranu České televize. Vyzval v něm politiky k zastání se České televize a jejímu zachování jako nezávislého média. Mezi přítomné hosty pak rozdal podpisové archy.

Režisérka Olga Sommerová po převzetí ceny za nejlepší dokument poukázala na to, že přímý přenos z předávání ocenění vysílá Česká televize. „Nepatří žádnému oligarchovi, ale nám občanům,“ zdůraznila. Vyzvala, aby se občané a přátelé demokracie postavili tomu, pokud by mocní chtěli zničit svrchovanost veřejné služby a svobodnou ČT. Herečka a režisérka Petra Nesvačilová, která Sommerové cenu předávala, uvedla: „Teď bych točila film o populismu a útocích na svobodu médií.“

Režisér Marek Najbrt po převzetí sošky za nejlepší dramatický televizní seriál v děkovné řeči poprosil hosty v hledišti a diváky u obrazovek, aby nevolili Miloše Zemana. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček to na Twitteru označil za povolební výkřik a udělil mu za něj „Českého lva za politickou uvědomělost a bdělost“.

Režisér Fero Fenič při předávání ocenění za masky chválil české maskéry, vrcholným výkonem byla podle něj jejich čtvrteční práce na Pražském hradě. Simona Rybáková oceněná za kostýmy k snímku Milada uvedla, že tímto filmem si všichni tvůrci připomínali historický moment. „Všichni jsme si připomínali, jak to bylo a jak bychom nechtěli, aby to bylo v budoucnu,“ uvedla.

Herečka Tatiana Pauhofová, která předávala cenu pro nejlepší herečku ve vedlejší roli Petře Špalkové, měla na šatech placku All for Jan (Všichni za Jana) na uctění památky zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Stejné placky měli i někteří další hosté v hledišti.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: „Rozhodl jsem se žít do 90 let. Bakala je velká skvrna.“ Celý Zemanův projev