Na lídra kosovských Srbů byl spáchán atentát. Stříleli na něj z auta

smrt kosovského politika

Na lídra kosovských Srbů byl spáchán atentát. Stříleli na něj z autaNOVÉ
Oliver Ivanovič Foto:

Foto: Wikimedia Commons/ Medija centar Beograd – http://www.mc.rs/fotografija-oliver-ivanovic.1966.html?photoId=24814, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18147896

1
Svět

tk Echo24

Na vůdce kosovských Srbů Olivera Ivanoviče byl v úterý ráno spáchán atentát. Dlouholetý kosovský, dříve srbský, politik byl několikrát postřelen z jedoucího auta před sídlem svého politického hnutí ve městě Mitrovica. Svým zraněním následně podlehl. O atentátu informuje Prishtina Insight.

Šéf Civilní iniciativy SPD Ivanovič byl z jedoucího auta zasažen celkem čtyřikrát. Samotný útok přežil, ale později svým zraněním podlehl v nemocnici. Nejedná se však o první útok, který na něj byl směřován. Během minulého léta totiž Ivanovič uvedl, že mu neznámí pachatelé podpálili auto, prý kvůli „politickým důvodům.“ „Některým lidem se očividně nelíbí mé pohledy na věci,“ řekl tehdy šéf kosovských Srbů.

Ivanovič v minulosti čelil trestnímu stíhání v roce 2016 kvůli obvinění z válečných zločinů během války v Kosovu. V roce 1999 měl totiž nařídit vraždy etnických Albánců v Mitrovici. Dokonce byl uznán vinným a odsouzen k devíti letům vězení, ale v únoru minulého roku byl rozsudek zrušen a bylo nařízeno obnovení soudu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Interpol zrušil mezinárodní zatykač na kosovského premiéra. Bělehrad zuří

Kosované chtějí za premiéra Haradinaje, viněného z válečných zločinů