Navalného opět zatkli. Tentokrát přímo na cestě z věznice

Zadržení oponenta Kremlu

Navalného opět zatkli. Tentokrát přímo na cestě z vězniceAKTUALIZOVÁNO
Alexej Navalnyj Foto:

Foto: WikimediaCommons/MItya Aleshkovskiy

1
Svět

Ruská policie v pondělí zadržela opozičního předáka Alexeje Navalného, a to ve chvíli, kdy odcházel z věznice, kde si odpykal předchozí trest. Podle twitterového sdělení Navalného stoupence Leonida Volkova zadrženému disidentovi hrozí další pobyt za mřížemi a vysoká pokuta.

V srpnu byl Navalnyj zatčen a odsouzen k 30dennímu vězení za plánování nepovolené lednové demonstrace proti prezidentovi Vladimiru Putinovi, uvedla agentura Reuters.

Podle Volkova byl v pondělí Navalnyj znovu obviněn z porušování veřejného pořádku. Tentokrát ale nejde o obvyklé nařčení, že porušil pravidla pro pořádání mítinků, nýbrž o „exotické“ obvinění, že tato shromáždění ohrozila zdraví nebo majetek lidí. Navalnému hrozí dalších 20 dnů vězení, případně pokuta 300 000 rublů (asi 100 000 korun).

Zesílená kampaň úřadů proti Navalnému podle ruských opozičních novinářů souvisí s nervozitou v ruské společnosti, kterou vyvolal záměr Kremlu zvýšit hranici důchodového věku Rusů. Proti plánu vlády se demonstruje prakticky po celém Rusku, popularita prezidenta Vladimira Putina poklesla a vládní strana Jednotné Rusko zaznamenala několik trpkých porážek v nedávných komunálních volbách.

Vítězstvím pro kandidáty hlavní kremelské strany neskončily ani dvoje víkendové volby v Chabarovském kraji a Vladimirské oblasti, kde se ve druhém kole rozhodovalo o osobě příštího gubernátora. Kandidáti Jednotného Ruska v obou regionech prohráli, gubernátory se stali reprezentanti nacionalistické krajní pravice radikála Vladimira Žirinovského.

Sobotní demonstrace proti důchodové reformě svolané komunisty se v Moskvě zúčastnilo na 10 000 lidí. Podobné akce se konaly i v dalších městech evropské části Ruska, na Sibiři a Dálném východě. 

Čtěte také: „Udělám z vás sekanou.“ Bývalý Putinův bodyguard vyzval Navalného na souboj

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.