VIDEO: Dycky Most, dycky klima! Greenpeace využívá popularity seriálu a „Dáši“

Rozšiřování dolu Bílina

VIDEO: Dycky Most, dycky klima! Greenpeace využívá popularity seriálu a „Dáši“NOVÉ
Herečka Erika Stárková Foto:

REPROFOTO: Youtube / GreenpeaceCzech

1
Domov

vt Echo24

Herečka z nového seriálu Most! Erika Stárková, která hraje postavu Dáši, se postavila proti rozšiřování severočeského dolu Bílina. Pro organizaci Greenpeace natočila video, v němž žádá ministerstvo životního prostředí, aby nešlo na ruku uhelnému byznysu a vyšlo vstříc lidem, krajině a životnímu prostředí v severních Čechách.

Ministerstvo má podle organizace brzy rozhodnout, zda povolí rozšíření dolu Bílina v procesu vyhodnocení vlivů na životní prostředí (tzv. proces EIA). Greenpeace uvádí, že o konci „doby uhelné“ mluvil ministr životního prostředí Richard Brabec, ten ovšem zároveň obhajuje rozšíření dolu Bílina či výjimky pro velké znečišťovatele.

„Mostecko je pro mě pomníkem minulosti. Místem, kde někdo něco zničil a dodnes to nespravil. Má samozřejmě svoji poetiku, ale všichni víme, odkud pramení. Že tu bylo staré město, které bylo zničené kvůli uhlí a přesunuté jinam. A nejde jen o Most, i nyní se mají rozšiřovat doly, například lom Bílina, protože uhelný byznys je nekompromisní,“ uvedla Stárková. Video můžete zhlédnout níže.

Mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek doplňuje, že sever Čech si zaslouží dlouhodobou vizi a systémové změny. „Čas i peníze by se měly primárně investovat do nových technologií, obnovitelných zdrojů, zelených pracovních míst a turismu. Neměli bychom prodlužovat agónii a mizérii místního uhelného byznysu, který kraji více ubližuje, než pomáhá.”

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Velký obchod na herním poli. Tvůrci české hry Kingdom Come mění majitele