Zubaři jsou na tom s ochrannými prostředky mizerně, praktici a pediatři ještě hůř, říká Šmucler

Chybí ochranné prostředky

Zubaři jsou na tom s ochrannými prostředky mizerně, praktici a pediatři ještě hůř, říká ŠmuclerNové 1
Domov

Karolína Vaverková

Nedostatek ochranných prostředků proti šíření nového typu koronaviru řeší jak lékárníci, tak obvodní lékaři, nemocnice či stomatologové. O mizerné situaci v souvislosti s ochrannými prostředky mluví prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. „Budeme rádi, když něco sežene vláda, ale snažíme se raději i sami,“ řekl deníku Echo24.

Jak jsou na tom zubaři s ochrannými prostředky?

Mizerně. Málokdo má jeden respirátor. Ale v omezené míře ordinují, nic jiného jim nezbývá. Nemoci zubů nezmizely, nikdo za stomatology nezaplatí účet. Nejsme placeni paušálem jako zbytek medicíny. Ale minulý týden jsme sehnali 90 000 respirátorů nižší třídy, v neděli 50 000 lepších, podělíme se s praktiky a pediatry, jsou na tom ještě hůře. V pondělí jsme otevřeli s pomůckami eshop a doufáme, že z Asie dorazí. Budeme rádi, když něco sežene vláda, ale snažíme se raději i sami.

Riskují ti, kteří ordinují bez nich?

Lékař riskuje vždy, i teď. Ale tak to je. Je ale škoda, že u nás nemáme respirátory pro profesionály a roušky pro obyvatelstvo.

Jak hodnotíte kroky vlády ve snaze zamezit šíření koronaviru?

Nejsem epidemiolog. Já a kolegové děláme maximum pro bezpečnou a plynulou stomatologii. Každý ať dělá to svoje a neřeší chyby jiných.

Přesto, udělala vláda nějaké chybné kroky, například právě v distribuci ochranných prostředků?

Tak prostředky prostě nebyly a chápu, že to málo dostává záchranná služba. Mohu láteřit, kritizovat ale nepomůže mi to….

Ordinují stomatologové, nebo někteří kvůli nedostatku ochranných prostředků ordinace zavřeli?

Někteří zavřeli, třeba jim odmítli přijít zaměstnanci, mají na to právo. Někde omezili hodiny, někde ordinují. Takhle to ale nepůjde několik měsíců, to by stomatologie zanikla. Musíme se v podmínkách koronaviru naučit pracovat s tím, že seženeme respirátory a umožníme normální provoz.

Dalo se podle vás nedostatku ochranných prostředků nějak zabránit?

Po bitvě je každý desátník maršálem. Já respirátory sehnal a sháním dál. Věřím, že se všichni také a zvládneme to. Na hádání se není čas.

Dále čtěte: Nespíme, nejíme, už nemůžeme. „Pokud máte lehké příznaky, zůstaňte doma,“ prosí lékařka