2 Babišův případ

Kauza Čapího hnízda stojí. Kompletní spis se stále nedostal ke státnímu zástupci

NOVÉ

Témata: , , , ,

Ani po dvou týdnech, co kriminalisté ukončili vyšetřování kauzy Čapího hnízda, se spis stále nedostal ke státnímu zástupci. Obvinění spolu s obhájci totiž nadále studují spisový materiál a mohou v této době podávat návrhy k doplnění vyšetřování. Po ukončení této fáze se státní zástupce rozhodne, zda na Andreje Babiše a některé jeho rodinné příslušníky bude podána obžaloba, nebo se trestní stíhání zastaví.

Policie vyšetřování kauzy Čapího hnízda po více než třech letech ukončila. „Vyšetřování věci bylo skončeno a policejní orgán vyrozuměl obviněné a jejich obhájce o možnosti prostudovat spisy a učinit návrhy na doplnění vyšetřování. Kompletní spisový materiál tedy nebyl dosud předložen státnímu zástupci a je předčasné předjímat, zda bude ve věci podána obžaloba, nebo bude věc vyřízena jinak,“ uvedl pro Echo24 mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.

Podle něj zatím není jasné, kdy by by mělo dojít k dalšímu kroku v kauze možného dotačního podvodu. „V duchu uvedeného nelze předpovídat časovou náročnost probíhající fáze řízení. Ta se odvíjí mimo jiné i od skutečnosti, zda bude namístě vyšetřování doplnit či nikoliv,“ řekl pro Echo24 Aleš Cimbala.

Obvinění a obhájci tak stále mohou podávat návrhy na doplnění a vyšetřování. Pokud se tak stane, státní zástupce se bude muset zabývat otázkou, zda jsou relevantní, či zda je vyšetřování nutné doplnit. Státní zástupce může návrhy také smést ze stolu s tím, že jsou nadbytečné.

Policie ukončila vyšetřování případu dotací pro Farmu Čapího hnízda 26. března. V kauze čelí stíhání premiér Andrej Babiš a někteří členové jeho rodiny. Kriminalisté řešili údajný podvod s padesátimilionovou dotací z Evropské unie na stavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo déle než tři roky. Babiš, který čelí obvinění od října 2017, dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoliv nezákonného.

Kauza Čapího hnízda

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila Agrofertu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. V létě 2008 získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost vrátila pod Agrofert.

Babiš vlastnil Agrofert do předloňského února, následně jej vložil do svěřenských fondů. V roce 2016 řekl ve Sněmovně, že Čapí hnízdo vlastnily v době získání evropské dotace jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.

V kauze byl původně stíhán i první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek. Státní zástupce však následně vyhověl jeho stížnosti a obvinění zrušil.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Paradox. Reklamu na Čapím hnízdě prověřuje policie, berňák to smetl ze stolu

Zlom v kauze Čapí hnízdo. Posun se chystá i v dalších kauzách premiéra Babiše

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info

Online zprávy Více

Názory Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.