Paradox. Reklamu na Čapím hnízdě prověřuje policie, berňák to smetl ze stolu

DAŇOVÁ OPTIMALIZACE?

Paradox. Reklamu na Čapím hnízdě prověřuje policie, berňák to smetl ze stoluNOVÉ 2
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Policejní prověřování, zda hospodaření Farmy Čapí hnízdo nedoprovázely daňové úniky, je spojené s jedním výrazným rozporem. Zatímco policii stamilionové částky vynaložené na reklamu zajímají, finanční správa podnět z Německa z roku 2014, který se týkal smlouvy o reklamě mezi německým Agrofertem a Farmou Čapí hnízdo, vyřídila jedním řízením bez doměření daně. Nemohla tak z logiky věci prošetřit všechny objednavatele reklamy u Čapího hnízda.

Policie a státní zástupci zatím nejsou příliš sdílní, prověřování ale vedou. „V současné době není možné k vámi dotazované věci sdělit další bližší informace. Na změnu stavu řízení se zkuste informovat v polovině příštího měsíce,“ uvedl na dotaz deníku Echo24 mluvčí pražských městských žalobců Aleš Cimbala. Případem se zabývá hospodářská kriminálka pražského krajského policejního ředitelství.

Deník Echo24 už dříve informoval, že na možné daňové delikty v souvislosti s reklamními příjmy Farmy Čapí hnízdo v roce 2014 upozornil Česko německý finanční úřad z Chemnitzu (Saská Kamenice). Česká finanční správa zahájila jedno řízení, výsledkem nebylo doměření daně ani podnět orgánům činným v trestním řízení. Ministerstvo financí, kterému finanční správa podléhá, většinu roku 2014 vedl nynější premiér Andrej Babiš (ANO).

Způsob, jímž se finanční správa vypořádala s německým podnětem, budí pozornost. Podnět z Německa, že se holding Agrofert možná dopouští daňových úniků, přišel do Čech v prosinci 2014 na základě výměny informací, která probíhá mezi správci daně zemí EU. Německu se nezdála smlouva uzavřená mezi německým Agrofertem a Farmou Čapí hnízdo, na základě které německý Agrofert zaplatil Čapímu hnízdu v roce 2012 téměř devět milionů za reklamu. Deník Echo24 má smlouvu k dispozici. Čapí hnízdo přitom mělo podnikat v pohostinství a stravování.

Za udivující postup berňáku považuje daňový poradce a člen Unie daňových poplatníku David Hubal. „Je udivující, že ačkoli německá finanční správa zaslala již v roce 2014 podnět v souvislosti se zadáváním podezřelé reklamy německými daňovými subjekty na Čapím hnízdě, česká finanční správa podle jejího vyjádření zkontrolovala jen jeden subjekt, ačkoli zadavatelů reklamy bylo mnoho,“ uvedl Hubal pro deník Echo24.

Podle Hubala se tak nabízí závěr, že česká finanční správa provedla kontrolu u samotného Čapího hnízda. „U toho lze předpokládat, že mělo řádně všechno v příjmech. Zadavatelé podezřelé reklamy kupodivu zkontrolováni nebyli,“ uvedl Hubal.

V podnikání totiž platí za obecně známé, že přes výdaje na reklamu se dají zvyšovat náklady ve firemním účetnictví, a tím snižovat daně z příjmu. „Právě zadavatelé reklamy, kteří podle veřejné známého posudku zadali u Čapího hnízda velmi podezřelou reklamu co do obsahu i rozsahu, mohli spáchat daňový delikt, kdy si smyšleným či předraženým plněním snížili základ daně z příjmů a uplatnili odpočet DPH,“ dodal Hubal. „Je nutné si položit otázku, zda česká finanční správa měří všem stejně a zda nejednala vědomě v něčím zájmu,“ glosuje Hubal.

Dále čtěte: Vyšetřovatelé ukončili případ Čapího hnízda, v němž je obviněn premiér Babiš

Deník Echo24 se na smlouvu ptal pomocí zákona o svobodném přístupu k informací. Finanční úřad pro Prahu deníku odpověděl, že na základě informace od německých úředníků v Chemnitzu zahájil řízení vůči jednomu subjektu. Vůči jakému, berňák kvůli zákonné povinnosti mlčenlivosti nesdělil. Zda šlo o Imobu, coby nástupnickou firmu Čapího hnízda, tak není možné zjistit. Sám mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka deníku Echo24 řekl, že žádné daňové řízení se společností Imoba zahájeno v posledních pěti letech nebylo. „Zdůrazňujeme, že si nejsme vědomi jakéhokoli pochybení. Ve věci Čapího hnízda vše proběhlo zcela v souladu se zákonem. Věříme, že ke stejnému závěru dojde i policie,“ uvedl pro Echo24 Hanzelka s tím, že holding kvůli prošetřování nikdo nekontaktoval.

Kauza Čapí hnízdo se rozšiřuje

Policejní prověřování hospodaření Čapího hnízda tak rozšiřuje nejznámější kauzu premiéra Andreje Babiše, v níž je trestně stíhán a ve které jde o padesátimilionovou dotaci pro farmu. Svůj majetek včetně Čapího hnízda převedl Babiš už dříve kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenského fondu.

Policisté vyšetřování kauzy Čapí hnízdo už ukončili, v úterý o tom informoval mluvčí pražských městských žalobců Aleš Cimbala s tím, že obvinění a jejich obhájci nyní mohou prostudovat spis a podat návrhy na doplnění vyšetřování. Poté státní žalobce definitivně rozhodne, zda podá obžalobu a případ půjde před soud.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, do přelomu let 2007 a 2008 patřila Agrofertu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. V létě 2008 získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost vrátila pod Agrofert. Farmu Čapí hnízdo nyní vlastní společnost Imoba, která loni spornou dotaci státu vrátila.

Dále čtěte: Berňák ukončil vyšetřování reklamy na Čapím hnízdě bez doměření daně

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články