Netanjahu chce rozšířit izraelskou svrchovanost na Západním břehu

Netanjahu chce rozšířit izraelskou svrchovanost na Západním břehuNOVÉ
Svět

Západní břeh

Echo24

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu začne rozšiřovat izraelskou svrchovanost na okupovaném Západním břehu Jordánu, pokud se po nadcházejících volbách stane opět premiérem. Řekl to v sobotu izraelské televizi. Podle deníku Haarec ale z jeho slov nevyplývá, zda hovořil o celém Západním břehu, či jen o některých částech. Tento region Izrael okupuje od války v roce 1967, území by se mělo stát součástí palestinského státu.

"Nebudu dělit Jeruzalém, nebudu evakuovat žádnou osadu a zajistím, abychom získali kontrolu nad územím západně od Jordánu," řekl dnes Netanjahu v izraelské televizi. Prohlásil to pár dní před parlamentními volbami, které se konají v úterý a po kterých má Netanjahu velkou šanci v koalici opět sestavit vládu.

Podle deníku The Times of Israel se Netanjahu chystá rozšířit svrchovanost nad oblastmi, kde Izrael vybudoval židovské osady. V nich žije přes 400.000 Židů. Výstavba osad je ale z hlediska mezinárodního práva nelegální, protože je Izrael staví na okupovaném území.

"Chystám se rozšířit izraelskou svrchovanost a nebudu rozlišovat mezi bloky osad a izolovanými osadami. Z mého úhlu pohledu je každá z těchto osad Izraelem... Nikoho nebudu stěhovat a nepřenechám je svrchovanosti Palestinců," uvedl Netanjahu. Řekl také, že palestinský stát by ohrozil existenci Izraele.

Netanjahu se v rozhovoru také pochválil za to, že díky němu nedávno americký prezident Donald Trump uznal izraelskou svrchovanost nad Golanskými výšinami. I ty obsadil Izrael ve válce v roce 1967 a v roce 1981 je v rozporu s rezolucí OSN anektoval.

Palestinci chtějí mít vlastní stát na Západním břehu Jordánu, ve východním Jeruzalémě a v Pásmu Gazy.

Čtěte také: Stavební povolení trvá v Praze i 10 let. Radní tvrdí, že má řešení

Dojatá Indie. Klučina přejel kuře, pak opakovaně prosil s pár drobáky v nemocnici o jeho zachránu

Související články