Praha by už mohla otevírat hospody, jinde je index rizika stále vysoký
PLÁN ROZVOLŇOVÁNÍ
Praha si se značným náskokem udržuje trend „premianta“ mezi kraji v ústupu koronavirového rizika. V indexu nového protiepidemického systému (PES) se už dva týdny pohybuje ve třetí úrovni rizika, která počítá například s omezeným otevřením restaurací a hospod. Situace v dalších krajích je však většinou výrazně horší.
Zatímco celá země má 62 bodů a přestoupí od pondělí do čtvrté úrovně rizika, Praha se 44 body už atakuje horní hranici druhého stupně. V posledních čtrnácti dnech se drží pod 61 body, tedy hodnotou pro třetí stupeň rizika v tabulce systému PES a v posledním týdnu už se začíná více blížit hranici pro stupeň dva. „Nejvíce, a to je vidět ze všech čísel, nyní klesá Praha,“ komentoval v pátek vývoj šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.
Ačkoliv jsou tak v Praze teoreticky podmínky pro omezené otevření restaurací, zrušení omezení volného pohybu či částečné otevření muzeí a památek, vývoj v ostatních regionech to neumožňuje. Protiepidemický systém totiž počítá s tím, že k rozdílnému přístupu na úrovni krajů může docházet až tehdy, pokud je celá republika na prvním či druhém stupni rizika.
K číslům ukazujícím třetí stupeň rizika se pak v pátek dostaly také Středočeský či Moravskoslezský kraj, které oba dosáhly hodnoty 57, nejde u nich ovšem ještě o týden trvající trend. „Systém nejde dramaticky hodnotit v denních výkyvech,“ řekl šéf ÚZIS Dušek k hodnotám indexu v krajích. Naopak na hodnotách kolem 70 se několik dní pohybuje Jihočeský, Liberecký kraj či Vysočina. Nejhůře je na tom pak index rizika v Pardubickém kraji, kde se v pěti posledních dnech přehoupl mírně zpět do páté, tedy nejhorší úrovně.
Laboratoře v Praze potvrdily ve čtvrtek 484 případů nákazy koronavirem. Bylo to přibližně o sto případů víc než ve středu a téměř stejně jako minulý čtvrtek. V pátek počet případů vystoupal na 502. Rizikové skóre v hlavním městě přesto kleslo ze čtvrtečních 47 na aktuálních 44 bodů ze sta. Za uplynulých sedm dní připadá v Praze na 100 000 obyvatel 220 nakažených, ještě o něco méně přepočtených případů, 210, má okres Praha-západ. Naopak nejvíce nakažených, téměř 800, na 100 000 obyvatel je v okrese Pelhřimov.
Systém PES hodnotí vývoj epidemie v Česku podle čtyř kritérií, každému přiřazuje bodovou hodnotu a jejich součtem je výsledné rizikové skóre, roli hraje i klesající nebo rostoucí trend. Podle jeho výše je země zařazena do jednoho z pěti stupňů, na který jsou navázána i opatření. Nejpřísnější fialový stupeň začíná na 76 bodech, pod tento počet situace v ČR klesla minulé pondělí. Sedmidenní nezhoršování je podmínkou pro to, aby ministerstvo navrhlo zmírnění opatření. Pro zpřísnění stačí tři dny.
Ve vyšších stupních rizika se počítá se stejnými opatřeními pro celou republiku, ve dvou nejnižších by mohlo být podle dřívějších vyjádření ministra různé nastavení opatření v jednotlivých krajích. I první nejmírnější stupeň vyžaduje nouzový stav. Ten v Česku platí do 12. prosince.