Eva Olmerová žila divoce, střídala vzestupy a pády

VÝRAZNÁ ZPĚVAČKA

Eva Olmerová žila divoce, střídala vzestupy a pádyNOVÉ
Zpěvačka Eva Olmerová Foto:

FOTO: reprofoto ČT

1
Panorama

Echo24

Jazzová zpěvačka a šansoniérka Eva Olmerová, která se narodila před 85 lety, 21. ledna 1934, patřila se svým nádherně zastřeným hlasem v 60. letech minulého století mezi nejvýraznější ženy pohybující se na české hudební scéně. Zbytek života interpretky hitů Čekej tiše nebo Jsi jako dlouhý most poznamenala nemoc, závislost na alkoholu a v neposlední řadě nepřízeň vládnoucího režimu.

V mládí hrála na kytaru a klavír, jezdila na koni, plavala a hlavně zpívala. Zlom v jejím životě nastal v roce 1962, kdy se dostala do legendárního divadla Semafor, kam ji jako náhradu za Evu Pilarovou přivedl dramaturg a skladatel Karel Mareš. Díky Semaforu se Olmerová prakticky ze dne na den stala hvězdou, která ale nedokázala naplno zazářit.

Žila divoce a střídala vzestupy a pády – vyhazovy ze Semaforu, deprese po emigraci druhého manžela, prášky a alkohol. Za normalizace se k tomu připojil i zákaz vystupování a třetí nevydařené manželství. Potom následoval už jen sestup. K závislosti na alkoholu se přidaly i vážné zdravotní problémy.

V 60. letech směla natočit jen dvě alba zpívaná anglicky. Jazz Feelin‘ (1968) bylo určené na export, druhé komunistické úřady brzy stáhly z prodeje. Na počátku osmé dekády pro už nemocnou zpěvačku vydupal comeback Michael Kocáb, Olmerová vydala desky Zahraj i pro mě či Vítr je rváč.

Zpěvačka, která se dožila 59 let (zemřela 10. srpna 1993), si několikrát zahrála i ve filmu (například Milenci v roce jedna). V roce 1990 ji v syrovém dokumentu Proměny přítelkyně Evy přiblížila režisérka Drahomíra Vihanová.


Čtěte dále: Objevila se v Tokiu krysa za 100 tisíc liber? Město pátrá po původu díla připomínajícího Banksyho

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.