Objevila se v Tokiu krysa za 100 tisíc liber? Město pátrá po původu díla připomínajícího Banksyho
BANKSY
Graffiti známého streetartového umělce Banksyho, které se před Vánoci objevilo na stěně garáže ve městě Port Talbot ve Walesu, se prodalo za více než 100 000 liber (asi tři miliony korun). Peníze získá majitel garáže, ocelárenský dělník Ian Lewis. Mezitím propuklo „banksyovské“ pozdvižení také v japonském hlavním městě Tokiu, kde se na plechové desce jedné z protipovodňových zábran objevilo nenápadné grafitti krysy s deštníkem připomínající svým stylem i motivem Banksyho díla. Vedení města zahájilo pátrání po původu a autorovi obrázku.
O situaci, do níž se zapojila i starostka Tokia Yuriko Koiková, informuje britský The Guardian. „V Tokiu je obrázek roztomilé krysy, který by mohl být dílem Banksyho! Dárek Tokiu?“ uvedla starostka na svém Twitteru. Vedení města nechalo po nalezení díla plechovou desku odstranit a uložit na bezpečné místo, aby nedošlo k jeho poškození.
あのバンクシーの作品かもしれないカワイイねずみの絵が都内にありました! 東京への贈り物かも? カバンを持っているようです。 pic.twitter.com/aPBVAq3GG3
— 小池百合子 (@ecoyuri) 17. ledna 2019
Kdy dílo vzniklo, není jasné, ale ze starších fotografií vyplývá, že se na místě nachází už několik let. Podle informací Guardianu o něm dlouho věděl i jeden z místních úřadů. Dokud na to však v prosinci neupozornili místní obyvatelé, nikoho z vedení města nenapadlo, o jak cenné dílo by se mohlo jednat. Krysa držící deštník patří k oblíbeným motivům Banksyho, který své obrázky sprejuje přes šablonu.
Banksy se proslavil díky svým provokativním dílům. V prosinci minulého roku například spustil loterii o jedno ze svých děl znázorňující loď přeplněnou uprchlíky, která byla původně součástí většího díla, v němž mohli návštěvníci výstavy po vhození mince řídit několik lodí v modelu Lamanšského průlivu. Výtěžek z loterie, v níž se musel každý zaregistrovat za peníze a následně hádat váhu funkčního modelu lodi na dálkové ovládání, šel na pomoc uprchlíkům.
Stěna garáže za 100 000 liber
Graffiti známého streetartového umělce Banksyho, které se před Vánoci objevilo na stěně garáže ve městě Port Talbot ve Walesu, se prodalo za více než 100 000 liber (asi tři miliony korun). Peníze získá majitel garáže, ocelárenský dělník Ian Lewis, který se s novým majitelem, galeristou Johnem Brandlerem, dohodl, že umělecké dílo zůstane ve městě a bude veřejně přístupné.
Objev nového graffiti od Banksyho bývá vždy velkou událostí, umělec přitom svá díla často vytváří na místech, kde by to nikdo nečekal. Před Vánoci se jeho dílo objevilo na stěně garáže v průmyslovém městě Port Talbot, a to na předměstí, v poněkud nevábně působící lokalitě mezi dálnicí a ocelárnami Tata.
Na jedné straně garáže je namalovaný chlapec se sáňkami, který si očividně užívá zimních radovánek a snaží se vystrčeným jazykem chytat sněhové vločky. Pokud však člověk popojde za roh, kde graffiti pokračuje, ukáže se, že ve skutečnosti na chlapce nepadá sníh, ale popel, který vítr rozfoukal z hořícího odpadkového koše či komínu. Port Talbot se právě kvůli místním ocelárnám potýká se silně znečištěným ovzduším, na což Banksy podle mnohých svým typickým způsobem upozornil.
Z předměstské garáže se kvůli Banksymu během několika týdnů stalo hojně navštěvované místo a jejího majitele začala oslovovat řada obchodníků s uměním, kteří od něj chtěli dílo koupit. Lewis se však podle svých slov nakonec domluvil s Brandlerem, který mu prý sice nabídl menší částku než někteří další, ale za to slíbil, že graffiti zůstane v Port Talbot.
„Myslím, že lidé se do toho zamilovali, byla by škoda to odtud odvážet,“ řekl 55letý Lewis, kterému se prý prodejem ulevilo. U jeho garáže totiž musely být zábrany a ostraha, která dílo nepřetržitě hlídala, aby jej nepoškodili například vandalové. Příspěvek na financování bezpečnostních opatření poslal například herec Michael Sheen, organizace však ležela na majiteli nemovitosti.
Banksy, jehož graffiti se poprvé objevilo na zdech v anglickém Bristolu, patří mezi nejvýraznější současné umělce. Zakládá si na anonymitě, jeho díla se ale v aukcích pravidelně prodávají za statisíce dolarů. Loni překvapil umělecký svět podvratnou akcí, když se jeho dílo vydražené aukční síní Sotheby‘s za více než milion liber (přes 29 milionů korun) po posledním úderu aukčního kladívka samo skartovalo. Své výtvory Banksy kromě Británie zanechal například i na zdech ve Spojených státech nebo v Pásmu Gazy.