1 Výročí Jana Palacha

UK odhalila pamětní dlaždici připomínající čin Jana Palacha

, NOVÉ

Témata: ,

V pražském Karolinu zástupci Univerzity Karlovy odhalili pamětní dlaždici Jana Palacha. Připomíná významný čin, který student Filozofické fakulty UK provedl před 50 lety na protest proti lhostejnosti k okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Na dlaždici je uvedeno jeho jméno, datum narození, sebeupálení a smrti. Dlaždice je na místě, kde stála v roce 1969 rakev s Palachovými ostatky. Návštěvníci k ní mohli klást svíčky.

Dlaždice má symbolický rozměr 69x69 centimetrů jako připomínku roku 1969. Váží 89 kilogramů, což je odkaz na rok 1989. Autorem je sochař Jakub Vlček, žák Akademie výtvarných umění.

"Na Palachův čin jsou různé názory. Jedno je jisté, byl to výraz obětování za svobodu a demokracii. Ty budou takové, jak my k nim budeme přispívat," řekl v projevu rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Palach podle něj patří k nejvýznamnějším osobnostem moderních československých a českých dějin a k předním bojovníkům za svobodu a demokracii. "Jeho čin proto nesmí být zapomenut. Nesmí být zapomenut také proto, že svoboda a demokracie, za něž Palach položil život, nejsou ani dnes žádnou samozřejmostí a můžeme je ztratit snáz a dříve, než se na první pohled zdá," zdůraznil Zima.

Na slavnostním odhalení byli přítomni studenti z mělnického gymnázia, kde Jan Palach studoval. Za studenty promluvila Daniela Čechová z Pedagogické fakulty UK. Zavzpomínala na Palachovu matku a připomněla, že svobodu slova má každý povinnost bránit. "Jako studentka Pedagogické fakulty UK slibuji, že uděláme maximum pro to, aby statečný čin Jana Palacha znaly i budoucí generace. Aby ho pochopily v celé šíři tehdejší doby a kontextu," pronesla Čechová.

"Vedle sochy rektora univerzity Jana Husa, který skončil také mučednickou smrtí na kostnické hranici, je deska, která připomíná jiskru, která zažehla oheň v roce 1989," řekl prorektor univerzity Jan Royt.

V horní části Václavského náměstí, nedaleko od místa, kde se student zapálil, začala dnes výstava Jan Palach ´69. Při zahájení o Palachově odkazu promluvili spoluautor expozice, historik Petr Blažek, socioložka Jiřina Šiklová a katolický kněz Tomáš Halík. Vystoupili také zástupci polské a maďarské diplomatické mise, kteří připomněli Ryszarda Siwiece a Sándora Bauera, další živé pochodně a oběti komunistického režimu. Výstavu si bude možné prohlédnout do 30. ledna.

Odhalení dlaždice v Karolinu i výstava jsou součástí celodenní akce Jan Palach - naše svědomí. Projekt celou středu 16. ledna připomíná na různých místech čin Jana Palacha, který podle organizátorů zůstává nejen celospolečensky platný, ale také výsostně aktuální. Akci společně pořádají společnost Mene Tekel, Univerzita Karlova, Filozofická fakulta UK, Studentská rada FF UK, Národní muzeum, Ústav pro studium totalitních režimů a Ekumenická rada církví ČR za podporyhlavního města Prahy.

V přízemí Karolina byla dnes také otevřena komorní výstava o Janu Palachovi. Návštěvníci si mohou prohlédnout dobové fotografie, stuhy z věnců, které lidé přinesli k rakvi Jana Palacha, původní kondolenční knihy, dopisy psané Janu Palachovi do nemocnice či vzkazy, které lidé nosili k jeho hrobu. Výstava bude přístupná do 25. ledna.

V prostorách Univerzity Karlovy ve Vlasteneckém sále se ve čtvrtek 17. ledna bude konat mezinárodní konference "Jan Palach a další živé pochodně v sovětském bloku".

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: FOTOGALERIE: Snímky, ze kterých i po 50 letech mrazí. Palach dostal do ulic desetitisíce lidí

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.