1 problémy na základně v Kalifornii

Měla nést tajný náklad. Start rakety zrušili 7 sekund před zážehem

NOVÉ

Témata: ,

Start rakety Delta-4H s utajovaným nákladem označovaným jako NRO L-71 z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii byl v neděli ráno SEČ zrušen těsně před zažehnutím motorů. Informuje o tom server Spaceflight now.

Podle serveru šlo o dramatické automatické zastavení odpočtu 7,5 vteřiny před plánovaným vypuštěním. Raketa vysoká 71 metrů měla startovací rampu opustit v sobotu večer místního času (v neděli v 06:15 SEČ), ale přístroje odpočet zastavily poté, co zaznamenaly zatím neupřesněný technický problém.

Raketu Delta 4-H (Heavy) tvoří tři spojené první stupně rakety Delta 4 s motory RS-68A, které jsou poháněny spalováním tekutého vodíku a tekutého kyslíku. Zatím není jasné, kde byl problém zaznamenán, každopádně automatika start přerušila pouhé půl vteřiny před prvním zážehem.

Původně se měl start uskutečnit 29. listopadu, ale byl přeložen na pátek 6. prosince. Nakonec byl ale naplánován na nedělní ráno SEČ. Předpokládá se, že nákladem je špionážní družice, která se bude pohybovat na polární oběžné dráze kolem Země.

Čtěte také: Rusko musí prokázat, že likviduje rakety, požaduje NATO. USA hrozí vypovězením smlouvy

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Vychází každý čtvrtek

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.