Rozhodnutí soudu o StB nic nemění, Babiš má pořád 2. pokus, vzkázal Hrad

Babiš stále premiérem

Rozhodnutí soudu o StB nic nemění, Babiš má pořád 2. pokus, vzkázal HradNOVÉ
Prezident Miloš Zeman Foto:

Foto: Jan Zatorsky

Domov

jhr Echo24

Úterní rozhodnutí slovenského krajského soudu v Bratislavě o tom, že premiér v demisi Andrej Babiš je ve svazcích Státní bezpečnosti oprávněně veden jako její agent, pro prezidenta Miloše Zemana nic neznamená. Nedotkne se ani povolebního sestavování vládního kabinetu, další pokus tak stále drží Babiš. Na svém twitterovém účtu to uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

„Z hlediska postupu pana prezidenta tato zpráva neznamená žádnou změnu. Pan prezident ctí výsledek voleb a druhý pokus o sestavení vlády tedy patří předsedovi vítězného hnutí ANO,“ napsal Ovčáček. Mluvčí rovněž tvrdí, že média zprávu často chybně interpretují. Podle něj se nejedná o samostatné rozhodnutí krajského soudu, měl pouze stvrdit verdikt soudu ústavního bez možnosti volby.

Rozhodnutí krajského soudu padlo poté, co mu byl případ minulý rok vrácen tamějším Ústavním soudem. Jako první o něm informovala na svém Facebookovém profilu právní kancelář Poláček & Partners, která ústav ve sporu zastupovala. Babiš spor o oprávněnosti vedení jeho jména v archivech StB pod pojmenováním Bureš vedl se slovenským Ústavem paměti národa.

Babiš ve vyjádření pro Českou televizi uvedl, že se pro něj jedná o úplně novou informaci, o níž se musí poradit se svými právníky. Skutečnost, že svazky státní bezpečnosti nadále vedou jeho jméno, mu však nadále vadí. „Moji právníci se teď domluví, jestli budeme žalovat ministerstvo vnitra nebo Federální informační službu, nebo zda se obrátíme na Evropský soud pro lidská práva. Budeme žalovat až do smrti, protože jsme v právu,“ uvedl Babiš Mf Dnes, která patří do jeho svěřenského fondu.

Premiér v současnosti se svým kabinetem vládne v demisi poté, co napoprvé nezískal důvěru poslanců. Dle vyjádření hlavy státu má Andrej Babiš jistý i druhý pokus k sestavení sboru ministrů. Miloš Zeman nedávno prohlásil, že mu k sestavení poskytne dostatečně dlouhý čas a nebude po něm dopředu chtít ani jistotu 101 sněmovních hlasů potřebných k zajištění důvěry. Dříve se však nechal slyšet, že „stojedničku“ požadovat bude.

Čtěte také: Babiš se chce soudit až do smrti. Soud rozhodl, že je jako agent StB veden oprávněně

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.