Babiš prohrál soud ohledně evidence u StB. Chce se soudit až do smrti

Babiš prohrál soud ohledně evidence u StB. Chce se soudit až do smrtiAKTULIZOVÁNO
Domov

Oprávněnost evidence u StB

jhr Echo24

Krajský soud v Bratislavě zamítl žalobu českého premiéra v demisi Andreje Babiše, že je neoprávněně veden v archivních svazcích někdejší československé tajné policie StB jako její agent. Případ vloni vrátil k opětovnému projednání tamější Ústavní soud, mimo jiné proto, že žalovanou stranou neměl být slovenský Ústav paměti národa (ÚPN). Uvedl to v úterý mluvčí soudu Pavol Adamčiak. Podle Babiše se jedná o úplně novou informaci.

„Ústav paměti národa vítá rozsudek Krajského soudu v Bratislavě ze 30. ledna 2018, který ve smyslu nálezu Ústavního soudu Slovenské republiky konstatoval, že Ústav paměti národa není pasivně věcně legitimován,“ sdělil mluvčí ÚPN Jerguš Sivoš. Doplnil, že ÚPN nebyl tím, kdo zasáhl do práva na ochranu osobnosti Babiše, když zveřejnění dokumentů někdejší StB ukládá ÚPN příslušný zákon.

O rozhodnutí soudu jako první informovala na svém Facebookovém profilu právní kancelář Poláček & Partners, která ústav ve sporu zastupovala. „Pro nás a pro Ústav paměti národa to znamená, že kauza Babiš je právoplatně a definitivně uzavřená. V současnosti neexistuje žádné rozhodnutí soudu, které by říkalo, že Andrej Babiš je vedený jako agent Státní bezpečnosti neoprávněně,“ komentovali rozhodnutí zástupci kanceláře.

Babiš ve vyjádření pro Českou televizi uvedl, že se pro něj jedná o úplně novou informaci, o níž se musí poradit se svými právníky. Skutečnost, že svazky státní bezpečnosti nadále vedou jeho jméno, mu však nadále vadí. „Moji právníci se teď domluví, jestli budeme žalovat ministerstvo vnitra nebo Federální informační službu, nebo zda se obrátíme na Evropský soud pro lidská práva. Budeme žalovat až do smrti, protože jsme v právu,“ uvedl Babiš Mf Dnes, která patří do jeho svěřenského fondu.

Premiér už po říjnovém rozhodnutí Ústavního soudu avizoval, že zažaluje slovenské ministerstvo vnitra. Nezamaloval se mu totiž výrok soudu, že i kdyby byl v dokumentech StB veden neoprávněně, Ústav paměti národa za to neodpovídá. Archiv si podle soudu Státní bezpečnost spravovala sama. Ministerstvo vnitra nicméně ještě v lednu pro SME uvedlo, že žádnou takovou žalobu neobdrželo.

Sám Babiš si po celý čás trvání kauzy stál za tím, že s komunistickou tajnou službou nemá nic společného, byť byl ve svazcích prokazatelně veden, a to pod jménem Bureš. Na to poukazoval i ústav.

Babiš se spolupracovníkem StB měl podle jejích údajů stát v roce 1980, o necelé dva roky později ho měla tajná policie do svých služeb získat přímo jako agenta. Spolupráce měla skončit v roce 1985, když československý podnik zahraničního obchodu Petrimex vyslal Babiše do Maroka.

Čtěte také: Baxův soud rozmetává Babišovy karusely

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články