Zelenskyj válcuje Porošenka. V průzkumech vede o téměř 50 procent

Volby na Ukrajině

Zelenskyj válcuje Porošenka. V průzkumech vede o téměř 50 procentNOVÉ
Podle průzkumů zvítězí ve volbách na Ukrajině Volodymyr Zelenskyj. Foto:

Zdroj: Shutterstock

1
Svět

Echo24

Vítěz prvého kola ukrajinských prezidentských voleb, politický nováček a bavič Volodymyr Zelenskyj vede před klíčovým nedělním hlasováním před stávajícím šéfem státu Petrem Porošenkem o 47 procentních bodů. Vyplývá to podle listu Ukrajinska pravda z nejnovějšího průzkumu kyjevského mezinárodního institutu sociologie.

V druhém kole voleb hodlá podle tohoto průzkumu pro Zelenského hlasovat 72,2 procenta z dotázaných Ukrajinců, kteří si již vybrali a jsou odhodláni jít v neděli k urnám. Petro Porošenko se podle sociologů těší čtvrtiny voličů.

Z celkového počtu dotázaných by pro Zelenského hlasovalo 48,4 procenta a pro stávajícího prezidenta 17 procent. Ještě více, 18 procent, tvrdilo, že se ještě nerozhodli. Zbývající rovnou řekli, že k volbám nepůjdou, znehodnotí hlasovací lístek, anebo se odmítli vyjádřit.

Mluvčí Porošenkova volebního štábu Oleh Medveděv v rozhovoru poskytnutém BBC News Ukraina uvedl, že výsledek uvedeného průzkumu mu radost nedělá. „Vnitřní průzkumy, které máme my, říkají, že se mezera zužuje, že Zelenskyj klesá, a my stoupáme. Abych však neoslabil odhodlání našich stoupenců, musím říci, že mezera je stále velká a že k jejímu překonání musíme vynaložit velké úsilí,“ řekl Medveděv.

První průzkum, podniknutý agenturou Rejting po prvém kole prezidentských voleb, odhadoval poměr sil mezi finalisty na 71,4 ku 28,6 procenty ve prospěch Zelenského, připomněl deník.

Prvé kolo v poslední březnový den vyhrál Zelenskyj s 30 procenty hlasů, zatímco Porošenko získal přibližně 16 procent.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.