Zelenskyj je doma pod tlakem kvůli jednání o míru. Ať vysvětlí, jaký je plán, zní od Porošenka
VÁLKA NA UKRAJINĚ
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se ocitl pod tlakem domácí opozice, která požaduje, aby vystoupil před parlamentem a objasnil situaci ohledně probíhajících mírových jednání a plánované dohody o nerostných surovinách se Spojenými státy. Podle mnoha poslanců Nejvyšší rady nejsou detaily těchto jednání s parlamentem sdíleny, přestože právě ten má případné dohody ratifikovat.
„Frakce Evropské solidarity v Nejvyšší radě požaduje svolání zvláštní parlamentní schůze za účasti prezidenta Zelenského, na níž by měl představit plán Ukrajiny pro dosažení míru a podrobnosti vyjednávacího procesu,“ uvedla frakce vedená bývalým prezidentem Petrem Porošenkem ve středečním prohlášení.
Zatímco v prvních fázích jednání byla Ukrajina od mezinárodních rozhovorů o své budoucnosti spíše odstavena, nyní se jí účastní aktivněji. Přesto čelí podle serveru Politico silnému tlaku ze strany Washingtonu i Moskvy, aby učinila značné ústupky v otázkách území a přírodního bohatství. Americký viceprezident JD Vance ve středu prohlásil, že pokud Ukrajina nepřistoupí na určité územní kompromisy, USA se zprostředkování jednání o míru vzdají. Dodal, že konflikt by měl být zmrazen na současné frontové linii.
ECHO PORADA: Turek jako Havel? Harvard rezignoval na boj s antisemitismem i svobodu slova
Americký návrh rovněž počítá s uznáním Krymu jako ruského území, který Rusko anektovalo v roce 2014. Prezident Donald Trump ve středu na sociálních sítích vyjádřil frustraci nad zdrženlivostí Ukrajiny přijmout tento požadavek. Podle návrhu by navíc Rusko mělo mít možnost provozovat jadernou elektrárnu v Záporoží a prodávat z ní energii oběma zemím, přičemž Ukrajině by nebyly podle expertů poskytnuty žádné reálné bezpečnostní záruky.
Tento návrh šokoval ukrajinské představitele i zákonodárce. „Ukrajina je připravena jednat, ne kapitulovat,“ uvedla místopředsedkyně vlády Julija Svyrydenková na síti X. Dodala, že Ukrajina nikdy neuzná okupaci Krymu a že pokud nezíská členství v NATO, bude potřebovat závazné bezpečnostní záruky dostatečně silné na odrazení budoucí agrese a jasné pro zajištění trvalého míru.
Opozice požaduje, aby Zelenskyj objasnil, jak jeho vláda hodlá míru dosáhnout. „Ukrajinci by se o pokroku vyjednávání neměli dozvídat z mezinárodních médií nebo od amerických představitelů, ale od ukrajinských úřadů,“ napsala na Facebooku opoziční poslankyně Iryna Heraščenková z Evropské solidarity. Podle ní si Trumpova administrativa začíná uvědomovat, že dosáhnout dohody s Ruskem je obtížnější, než čekala. „Míru nelze dosáhnout za 24 hodin ani za 100 dní,“ uvedla.
USA mají dohodu s Ruskem o ukončení války, říká Trump
Porošenkova strana požaduje Zelenského účast na mimořádném zasedání parlamentu, aby sdělil detaily mírového plánu a vyjednávání. Heraščenková zároveň uvádí, že není zřejmé, zda dohoda o nerostných surovinách zůstává součástí tohoto plánu. Iniciativa, podle níž by Spojené státy získaly přístup k ukrajinským zásobám kritických surovin, byla původně Zelenského návrhem. „Jak tato dohoda přispěje k míru a bezpečnostním zárukám? Již několik měsíců se představitelé vlády pověření vyjednáváním vyhýbají komunikaci s parlamentem,“ upozornila.
Zároveň zdůraznila potřebu obnovit funkční vztahy s Trumpovou administrativou, které byly narušeny předchozí konfrontací v Bílém domě. Bez americké podpory bude podle ní pro Ukrajinu obtížné dále odolávat ruské agresi. Vinu za diplomatické selhání přičítá kanceláři prezidenta.
Zelenskyj v úterý uvedl, že Ukrajina nejprve usiluje o dosažení úplného příměří, a teprve poté chce jednat o mírovém urovnání. Pokud jde o dohodu o nerostných surovinách, obě strany zatím podepsaly pouze memorandum o partnerství a záměrech. Právníci nyní pracují na nové verzi dohody, která by vyhovovala zájmům Kyjeva i Washingtonu, píše Politico.
Zelenskyj na výzvu opozice dosud nereagoval, protože je zaneprázdněn diplomatickými jednáními v Londýně, kde se ve středu ukrajinští zástupci setkali s americkým zvláštním vyslancem Keithem Kellogem, ale také s představiteli Německa, Velké Británie či Francie. Tématem jednání byl právě mír na Ukrajině.
„Strany vyjádřily své názory a s respektem přijaly stanoviska druhé strany. Je důležité, že každá strana nebyla jen účastníkem, ale smysluplně přispěla. Americká strana se podělila o svou vizi. Ukrajina a další Evropané představili své příspěvky. A my doufáme, že právě taková společná práce povede k trvalému míru,“ uvedl Zelenskyj na síti X.
Americký prezident Donald Trump podle agentury AFP řekl, že se domnívá, že Spojené státy mají s Ruskem dohodu o ukončení války na Ukrajině. Nyní zbývá uzavřít dohodu se Zelenským, dodal Trump. Šéf Bílého domu také podle webu CNN uvedl, že se po své cestě na Blízký východ v polovině května nejspíše sejde s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Ve čtvrtek pak Zelenskyj navštívil Jihoafrickou republiku a v sobotu by se mohl v Itálii na okraji pohřbu papeže Františka setkat s Trumpem. Poté ukrajinskou delegaci čeká návštěva Španělska a Polska.