„Muž, který sbírá všechno“: Křetínský přepisuje evropský byznys, koupil majitele řetězce Makro
DALŠÍ AKVIZICE
Český miliardář Daniel Křetínský dokončil jednu z největších akvizic své dosavadní kariéry. Skrze svou investiční firmu EP Global Commerce (EPGC) převzal téměř 70 % německého velkoobchodního řetězce Metro AG, který v tuzemsku vlastní prodejny Makro, a po téměř 29 letech jej stáhl z frankfurtské burzy. Investici o akvizici oznámila EPGC v tiskové zprávě. Křetínský, označovaný jako „česká sfinga“, tak pokračuje v rozšiřování svého rozsáhlého impéria, které zahrnuje energetiku, média, maloobchod i luxusní nemovitosti.
„Stažení Metra z burzy je logický krok pro firmu, která potřebuje prostor k hlubší transformaci, než jaký dovoluje čtvrtletní cyklus očekávání veřejných trhů,“ uvedl Křetínský v dřívějším vyjádření.
Klíčová akvizice za desítky miliard
Křetínský v Metru působí už od roku 2018, kdy získal první podíl od historického německého holdingu Haniel. Své angažmá postupně navyšoval a v únoru letošního roku získal dostatek hlasů pro veřejnou nabídku na výkup dalších akcií. Téměř 15 % akcionářů ji využilo a umožnilo Křetínskému posílit svůj podíl na 67,94 %, což odpovídá 68,17 % hlasovacích práv.
Nabídnutá cena 5,33 eura za akcii odpovídá výkupní hodnotě 7,19 miliardy korun. Předtím vlastnil Křetínský v Metru 49,9 % – celková transakce se tak pohybuje v řádu desítek miliard korun.
Metro provozuje 623 obchodů ve 21 zemích, včetně osmi českých poboček Makro. V některých zemích má i sklady a přímý prodej. O budoucích plánech s firmou se Křetínský zatím nevyjádřil, ale podle jeho dřívějších kroků lze očekávat výraznou restrukturalizaci a důraz na zvyšování efektivity.
„Muž, který sbírá všechno“
Rodák z Brna (1975), vystudovaný právník a dnes podle Forbesu třetí nejbohatší Čech s majetkem 10 miliard dolarů, je známý jako tichý, ale mimořádně strategický investor. „Má výjimečný čich na podhodnocená aktiva. Co jiní odepisují, z toho on dokáže udělat zlatý důl,“ píše německý deník Bild.
Křetínského hlavní investiční vozidlo, skupina EPH (Energetický a průmyslový holding), vznikla v roce 2009 a dnes patří téměř výhradně jemu. Firma vlastní elektrárny, teplárny a uhelné doly ve střední Evropě, včetně podniku LEAG v Německu. V roce 2016 převzal od švédského Vattenfallu jeho hnědouhelné aktivity, a to symbolicky – za euro, ale s mnohamiliardovou státní dotací.
Obchody, média i sport
Kromě Metra Křetínský buduje silnou pozici i v evropském maloobchodu. V roce 2023 převzal zadlužený francouzský řetězec Casino, vlastní podíly ve společnostech Fnac Darty a Unieuro a v Británii investoval do supermarketů Sainsbury’s. V Česku spoluvlastní s PPF vyhledávač Heureka.
V mediální sféře působí od roku 2013, kdy s Patrikem Tkáčem koupil české aktivity Ringieru a Axelu Springeru, včetně deníku Blesk. Ve Francii drží podíly ve Le Monde, Elle a Marianne.
Je také spolumajitelem fotbalových klubů AC Sparta Praha a anglického West Hamu United. V USA vlastní podíl ve společnosti Foot Locker, v Británii má investici v Royal Mail.
Životní styl miliardáře
Křetínský neinvestuje jen do průmyslu. Miluje architekturu, umění a luxusní nemovitosti. V Londýně koupil v roce 2015 historickou vilu Heath Hall, kde během turné přebýval i zpěvák Justin Bieber. V roce 2022 získal zámek Château du Marais u Paříže, přezdívaný „malé Versailles“. Plánuje z něj vybudovat luxusní hotel. A k tomu všemu je spoluvlastníkem privátního resortu Velaa na Maledivách.
Ačkoli konkrétní plány s Metrem zatím Křetínský nezveřejnil, trh i odborníci očekávají transformaci, která firmu přiblíží efektivitě a ziskovosti. „Investuji do firem, které mají potenciál růst, ale momentálně ho nevyužívají. To je moje příležitost,“ řekl v minulosti.