Vraťte bývalým koloniím jejich muzejní exponáty, vyzývají kritici Německo
DĚDICTVÍ KOLONIÍ
- red,
Německo reaguje na výzvu francouzského prezidenta Macrona k navrácení muzejních artefaktů bývalým koloniím příliš pomalu, stěžují si kritici. Ozvali se pár dní poté, co německá ministryně kultury Monika Grüttersová představila nové směrnice k problému.
Jedná se o velké množství exponátů, které byly v koloniálních dobách odvezeny ze zemí, v nichž byly nalezeny, do muzeí v Evropě. Francouzský prezident v minulém roce prohlásil, že využije své působení v prezidentském úřadu k „částečnému nebo úplnému navrácení afrického dědictví Africe“. Ačkoliv se očekávalo, že se k této výzvě připojí i Německo, půl roku poté se jeho přístup nejeví příliš vstřícně, píše The Guardian.
Jako příklad neochotného přístupu Německa ukazují kritici na případ třináctimetrové kostry Brachiosaura, která byla vykopána mezi léty 1909 až 1913 v Tanzánii, tehdy části největší německé kolonie. I přes žádosti ministra zahraničí Tanzánie se však ani půl roku po Macronově apelu kostra nikam nepohnula, všímá si The Guardian.
Brachiosaurus Museum of Natural History in Berlin It is the largest in the world measuring 15 meters long and 13 high pic.twitter.com/YN6RNVdNAs
— Mazgazine 44 (@HistoryPicture4) 22. dubna 2014
Ministryně kultury Grüttersová řekla, že chce pokračovat v politice „vyrovnávání se“ s minulostí. „Po velmi dlouhou dobu bylo koloniální období slepým místem v naší snaze vyrovnat se s minulostí a přehodnotit ji, je naší povinností vůči bývalým koloniím,“ řekla při představování nových směrnic Monika Grüttersová. Rozhodla se nařídit expertům prozkoumání všech exponátů od 15. století až do současnosti.
Podle kritiků jsou však nové směrnice jenom prostředkem, jak spíše bývalé kolonie odradit od snahy získat své exponáty zpátky. Obsahují totiž podle nich velmi vysoko nastavené podmínky, za kterých lze exponáty považovat za neoprávněně získané. „Nové směrnice jsou pokusem uchovat koloniální zájmy, který je odsouzen k neúspěchu,“ řekl pro The Guardian Tahir Della z iniciativy Černoši v Německu (ISD).