1 Příměří na Donbasu

Ani příměří na začátek školy se nedaří. Na Donbasu došlo 70krát k jeho porušení, tvrdí OBSE

NOVÉ

Témata: , ,

Na východoukrajinském Donbasu mělo začít nové příměří mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty vyhlášené k zahájení školního roku. Pozorovací mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která v oblasti působí, ale od úterní půlnoci zaznamenala už více než 70 případů porušení klidu zbraní.

Na východoukrajinské frontové linii bylo od začátku konfliktu v roce 2014 vyhlášeno už několik příměří, agentura TASS dříve uvedla, že jich bylo jednadvacet. Většinu z nich strany konfliktu porušily už v prvních hodinách.

„Strany musejí dodržovat své opětovné závazky. Palba musí nyní ustat, abychom ochránili civilisty na obou stranách kontaktní linie,“ uvedl v prohlášení zástupce šéfa evropských pozorovatelů Alexander Hug.

Mise rovněž uvedla, že u města Volnovacha musel být uzavřen přechod přes frontovou linii kvůli tak silným požárům, že přivedly k výbuchům i miny v okolí. Podle ukrajinské armády požáry způsobila palba separatistů z minometů.

Separatisté naopak obviňují ukrajinské vojáky, že „školní příměří“ porušili jako první nočním ostřelováním jedné z povstaleckých vsí u Horlivky.

Konflikt na východě Ukrajiny propukl krátce po ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym v roce 2014. Podle OSN si boje od té doby vyžádaly na 10 000 životů, své domovy opustilo několik milionů lidí.

Několik stovek Ukrajinců si v Kyjevě také připomnělo padlé v nejkrvavější bitvě konfliktu: v obklíčeném městě Ilovajsk, představujícím důležitou železniční křižovatku, v srpnu a září 2014 podle úředních údajů bylo zabito 366 vojáků, více než 450 utrpělo zranění, tři stovky upadly do zajetí separatistů a dalších 84 vojáků se pohřešovalo. Podle Kyjeva separatisty tehdy posílily pravidelné jednotky ruské armády, což Moskva stále popírá. Mezi zabitými ukrajinskými vojáky, rozstřílenými z těžkých zbraní při ústupu z Ilovajska, byli podle ukrajinské armády i tři zajatí ruští výsadkáři. Ukrajinský generální štáb odhaduje, že u Ilovajska byly zabity dvě stovky ruských vojáků.

Před ruským velvyslanectvím v Kyjevě dnes aktivisté postavili stovky bílých křížů, každý s podobiznou zabitého vojáka. Demonstranti přišli s transparenty „Putine, zabil jsi naše syny“ a „Putin je vrah“. Na závěr demonstranti spálili figurínu, ztělesňující ruského prezidenta.

„Každý zmařený život představuje zločin ruského agresora, za který bude bezpochyby potrestán,“ napsal na Facebooku prezident Petro Porošenko.

Většina vojáků byla podle Kyjeva zabita až po ohlášení dohody mezi znepřátelenými stranami o stažení ukrajinských sil z obklíčení, která nakonec nebyla respektována. Četní kritici na Ukrajině ale ukazují prstem i na chyby velení ozbrojených sil.

Příbuzní a spolubojovníci zabitých vojáků vyzvali prezidenta, aby 29. srpen vyhlásil svátkem připomínajícím padlé obránce Ukrajiny, kteří obětovali život za nezávislost státu, uvedla agentura Interfax-Ukrajina. Vzpomínkového shromáždění na jednom z kyjevských náměstí se zúčastnila asi tisícovka lidí.

Masakr vojáků v Ilovajsku stál místo tehdejšího ukrajinského ministra obrany Valerije Heleteje. Porážka také přiměla Porošenka k podpisu prvních mírových dohod; další byly uzavřeny v Minsku v únoru 2015. Ty umožnily výrazně snížit intenzitu bojů, ale potyčky mezi oběma stranami nadále pravidelně propukají, napsala agentura AFP.

Podplukovník Mychajlo Kotelevskyj, pověřený pátráním po mrtvých ukrajinských vojácích na povstaleckých územích, uvedl v listu Ukrajinska pravda, že nejvíce těl se nacházelo na trase, kudy se jednotky stahovaly z ilovajského kotle, kde byly obklíčeny. Zdravotníci odtud odnesli okolo 250 mrtvých. K tomu se přidalo dalších 100 až 115 pytlů s těly a části těl ze samého Ilovajska, kam separatisté pustili jen civilisty. V současnosti se experti snaží určit totožnost 85 těl, patřících patrně nezvěstným vojákům.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Donbaští separatisté mají moderní ruské rušičky, zjistila OBSE

Putin prý Trumpovi navrhl referendum o Donbasu