Česko překvapivě podpořilo pakt o uprchlících. Proti byly jen USA a Maďarsko

Pakt OSN o uprchlících

Česko překvapivě podpořilo pakt o uprchlících. Proti byly jen USA a MaďarskoAKTUALIZUJEME
Ilustrační snímek Foto:

FOTO. Shutterstock

1
Svět
Sdílet:

Valné shromáždění OSN v pondělí drtivou většinou přijalo globální pakt o uprchlících, který rozšiřuje současný mezinárodní právní rámec o běžencích. Proti hlasovaly pouze Spojené státy a Maďarsko, Česká republika právně nezávazný dokument podporující mezinárodní spolupráci podpořila, zavázalo ji k tomu pondělní rozhodnutí vlády. V pondělí přijatá dohoda je odlišná od globálního paktu o migraci, o kterém bude Valné shromáždění hlasovat ve středu. Český premiér Andrej Babiš si s rozhodnutím vlády protiřečí, nesouhlasí ani s jedním paktem.

Babiš v pondělním rozhovoru s deníkem Právo prohlásil, že nechce, aby se Česko k paktu o migraci i k paktu o uprchlících zavazovalo. Otázku migrace i přijímání běženců premiér považuje za výsostné právo země. Fakt, že Česko nakonec hlasovalo jinak, než Babiš chtěl, si povšimla zahraniční média. Německá agentura DPA napsala, že podle informací z diplomatických kruhů koaliční sociální demokracie na poslední chvíli dokázala změnit názor populistického premiéra.

„Jde o právně nezávazný dokument, pro ČR z něj nevyplývají žádné povinnosti,“ řekl deníku Echo24 ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Vláda zároveň rozhodla, že Česko bude hlasovat proti paktu o migraci. Jde o dva různé dokumenty, které vychází z odlišných termínů uprchlík a migrant.

Dále čtěte: Babišovo schizma. Pakt o uprchlících kritizuje, pak ho podpoří jeho vláda

„Nerozumím postoji přijmout pakt o uprchlících, a pakt o migraci nikoliv. Připadá mi to vnitřně nesoudržné,“ řekl pro Echo24 europoslanec za ODS Jan Zahradil. V reakci na hlasování na Twitteru napsal, že „vláda se chová jako princezna Koloběžka“. „Pan Tomáš Petříček⁩ poslechl pana Andreje Babiše jen tak napůl. Jeden globální pakt (o uprchlících) ano, jeden globální pakt (o migraci) ne. Ani nahá, ani oblečená, vláda jako princezna Koloběžka. A to chtěl premiér vypadat “nekompromisně”,“ uvedl Zahradil.

Rozdíl mezi deklarací o uprchlících a deklarací o migraci vychází z různé definice uprchlíka a migranta. „Domnívám se, že zhruba v roce 2016 vznikla tzv. newyorská deklarace, která říká, že se mají řešit dva odlišné problémy, migrace a uprchlictví,“ řekl deníku Echo24 pirátský garant pro zahraničí a člen sněmovního zahraničního výboru Mikuláš Peksa.

„Deklarace předjímá, že ke každému z těchto problémů se vytvoří mezinárodní smlouva, která je bude řešit. Rozdíl je v zásadě v tom, že uprchlík prchá z krizové situace a potřebuje azyl, migrant se z legitimních či méně legitimních důvodů přesouvá mezi zeměmi. Dokumenty jsou nyní vytvořené a mělo by dojít k finálnímu schválení, ČR odsouhlasila pouze jeden,“ dodal Peksa, podle něhož by vláda měla řešit oba problémy, ne jeden ignorovat.

Vysoký komisař OSN: Pakt o uprchlících je historický

Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi po hlasování označil globální pakt o uprchlících za historický. „Je to největší snaha o široké sdílení odpovědnosti za běžence, které jsem za 34 let práce s uprchlíky svědkem,“ uvedl Grandi.

Pakt byl odsouhlasen jako součást výroční zprávy Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Staví na dosavadním mezinárodním právním rámci týkajícím se běženců, mimo jiné na Úmluvě o právním postavení uprchlíků z roku 1951, a také na úmluvách o lidských právech a humanitárním právu.

Při prvním projednávání v listopadu byly podle Reuters proti paktu pouze Spojené státy, které uvedly, že části dokumentu jsou v rozporu se zájmy Washingtonu. Při pondělním hlasování získaly Spojené státy podporu Maďarska. Pro pakt zvedlo ruku 181 zemí, Dominikánská republika, Eritrea a Libye se zdržely.

Ve středu čeká Valné shromáždění hlasování o globálním paktu o migraci, který je odlišným dokumentem. Pakt o migraci přijaly země OSN na konferenci v Marrákeši. Řada států včetně Česka materiál odmítá, k odpůrcům patří také Spojené státy, Slovensko, Maďarsko, Polsko, Lotyšsko, Bulharsko a Rakousko. Český ministr zahraničí Tomáš Petříček po pondělním jednání vlády sdělil, že Česko bude hlasovat proti.

Čtěte také: Česko bude v OSN hlasovat proti globálnímu paktu o migraci

Příznivci globálního paktu o migraci si od něj slibují spolupráci v řešení problémů migrace či lepší boj proti pašerákům lidí. Podle kritiků ale text představuje migraci jako pozitivní fenomén, čímž podporuje nekontrolovanou migraci. Jeho odpůrcům vadí i to, že stírá rozdíl mezi nelegální a legální migrací.

Čtěte také: Globální přerozdělování lidí

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články