Babiš ztratil Prahu, vyhrála ODS, o koalici už se ale jedná bez nich

Babiš ztratil Prahu, vyhrála ODS, o koalici už se ale jedná bez nichSLEDUJEME ONLINE
Premiér a předseda ANO Andrej Babiš na volební tiskové konferenci Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

Domov

Komunální a senátní volby 2018

Echo24

Hnutí ANO přišlo o hlavní město. Podle výsledků komunálních voleb skončili na prvních třech místech ODS, Piráti a Praha sobě. Další příčky obsadily Spojené síly pro Prahu a ANO. Všem pěti stranám voliči dali mezi 15 a 18 procenty hlasů. Hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) budou jednat o koalici na pražském magistrátu s Piráty. V neděli se s nimi sejdou nejprve každý samostatně, potom bude zřejmě následovat třístranná schůzka. Po setkání ve volebním štábu hnutí Praha Sobě to po půlnoci ze sobotu na neděli řekli Jan Čižinský, lídr Praha sobě, a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Čižinský považuje nabídnutou schůzku s lídrem za ANO v Praze Petrem Stuchlíkem za bezpředmětnou, odmítl i neformální jednání. Spolupráci s ODS již odmítl i jejímu šéfovi Petru Fialovi. Podle kandidáta ANO na pražského primátora Petra Stuchlíka je ale hnutí  připraveno k jednání se všemi. Nemá pocit, že by ANO muselo skončit v opozici. Jiné strany než uvedených pět se do zastupitelstva nedostali, poprvé od roku 1990 z něj tak vypadli zástupci ČSSD a KSČM. Průběh voleb můžete sledovat online zde. Konkrétní výsledky komunálních voleb online sledujte zde a senátních zde.

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

20: 38 Mladou Boleslav povede koalice ODS, ANO, STAN a ČSSD

Mladou Boleslav povede koalice ODS, STAN, ANO s Volbou pro Mladou Boleslav a ČSSD. Strany spolu dnes večer podepsaly koaliční smlouvu. Primátorem zůstane Raduan Nwelati z ODS. V opozici bude KSČM a koalice KDU-ČSL se Zelenými, řekl lídr kandidátky hnutí STAN Daniel Marek.

20:30 Babiš je pro pražské ANO v opozici 

Hnutí ANO by si po komunálních volbách v Praze zasloužilo, aby na magistrátu skončilo v opozici. České televizi to dnes řekl předseda ANO a premiér Andrej Babiš v reakci na to, že hnutí, které v minulém období mělo primátorku Adrianu Krnáčovou, skončilo v hlavním městě na pátém místě a bude mít 12 křesel. Podle Babiše se na výsledku voleb negativně podepsalo působení lidí za ANO na pražském magistrátu, případně jejich mediální prezentace, a práce starostů za ANO.

19:21 V Ostravě nejspíš bude pokračovat stávající koalice, možná se přidají i Piráti

ČTK to řekl lídr za ANO a současný starosta Tomáš Macura. Jednání se podle něj konají od rána a budou probíhat celý den. „Chceme se postupně potkat se všemi, se kterými uvažujeme, že bychom to mohli poskládat, to znamená hnutí Ostravak, ODS, KDU-ČSL případně Piráti,“ řekl Macura. Stejně jako Lukáš Semerák (Ostravak) vyloučil povolební spolupráci s KSČM a SPD. 

19:08 Andrej Babiš: V Praze si zasloužíme být v opozici

Andrej Babiš pro Českou televizi (ČT) komentoval výsledek voleb na pražský magistrát, kde ANO skončilo na pátém místě s 12 křesly. „Má na to vliv, co jsme předvedli na magistrátu,“ kritizoval Babiš předchozí pražské vedení. Premiér prý navíc není s prací pražské buňky spokojen dlouhodobě a práci v opozici si zaslouží.

18:54 ANO v Brně bude jednat o koalici s ODS, KDU-ČSL a ČSSD

Vítězné hnutí ANO v Brně bude jednat o koalici s ODS, KDU-ČSL a ČSSD. Novinářům to dnes řekli lídři všech čtyř stran. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál uvedl, že se v příštích dnech uvidí, zda se strany dohodnou na magistrátní koalici, nebo bude počet nižší případně rozložení jiné. ANO chce ještě jednat i s Piráty. Zbývá pak už jen SPD, se kterým nechce ANO ani ODS jednat.

17:44 Praha: První povolební jednání mezi ODS a Spojené síly pro Prahu

Obě strany se sešly v neděli podvečer v sídle TOP 09. Vyjednávání se zatím nebudou týkat utváření koalice. ODS čekají obtížná vyjednávání, do koalice s nimi nechtějí Piráti ani Praha Sobě. V neděli večer se ještě občanští demokraté setkají se zástupci hnutí ANO.

17:38 V Kladně vznikla koalice ODS, SPD, ANO a hnutí Kladeňáci

Koaliční smlouvu podepsali v neděli, den po volbách. Vítězná Volba pro Kladno primátora Milana Volfa bude v opozici. Primátorem má být dle koaliční dohody Dan Jiránek (ODS), který už město v minulosti vedl, řekl ČTK Lukáš Hanes z kladenské ODS. Kladno v uplynulých čtyřech letech vedla koalice Volby pro Kladno, ANO a KSČM.

17:22 Stuchlík: Čekali jsme lepší výsledek ANO, Babiš mě pochválil

Premiér Andrej Babiš lídrovi pražské kandidátky ANO Petru Stuchlíkovi podle jeho slov řekl, že s ním nadále počítá. Stuchlík okomentoval i kontroverzní návrh na Libeňský most, se kterým v rámci předvolebního klání přišel. „V okamžiku, kdy máte málo času, potřebujete vysvětlit témata, prodat neznámou tvář, musíte jít ven s kontroverzními tématy. A já v tomto věřím marketingovým expertům, které ANO beze sporu má. Nám se to podařilo,“ uvedl v rozhovoru pro iRozhlas.cz

17:05 Drahoš se chce v Senátě věnovat vzdělávání

Bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš, který byl v prvním kole zvolen senátorem za Prahu 4, se chce v horní komoře Parlamentu zaměřit především na problematiku vzdělávání. O tom, do jakého senátorského klubu vstoupí, bude jednat až po skončení druhého kola voleb, které se ve 25 okrscích, kde první kolo nerozhodlo, uskuteční za týden.

17:00 Skála vyzval šéfa KSČM Filipa k rezignaci kvůli neúspěchu ve volbách

Bývalý místopředseda KSČM Josef Skála dnes vyzval předsedu strany Vojtěcha Filipa, aby v reakci na volební výsledky rezignoval. Řekl to v rozhovoru se serverem iDnes.cz. Skála se s Filipem letos v dubnu těsně prohrál volbu předsedy KSČM, následně zcela vypadl z komunistického vedení. „Čestní muži a ženy by nepochybně odpovědnost vyvodili velmi rychle. Neprodleně,“ uvedl Skála k výsledku voleb, v nichž KSČM ztratila část obecních mandátů, poprvé od roku 1990 nepronikla do pražského zastupitelstva a do druhého kola senátních voleb se dostala pouze jedna její kandidátka.

16:36 Senátorka Horská se nečekaně dostala do zastupitelstva

Do pardubického zastupitelstva může nečekaně zasednout senátorka Miluše Horská (nestraník za KDU-ČSL). Byla původně na nevolitelném 16. místě, hlasy ji vynesly na třetí pozici. „Moc si toho vážím, nečekala jsem to, chtěla jsem spíš podpořit kandidující tým,“ řekla ČTK Horská. Dodala, že není zastáncem kombinování funkcí. Čekají ji volby do Senátu a musí si se svým týmem vše rozmyslet.

16:27 Začalo jednání Pirátů a ODS ohledně pražského magistrátu

Lídr pirátské kandidátky Zdeněk Hřib uvedl, že se Piráti s představiteli ODS sejdou, o možnostech budoucí koaliční spolupráce mluvit ale nebudou. „Potkáváme se s ohledem na to, že volby vyhrála. Chceme si s nimi promluvit o dalším fungování na magistrátu. Nechceme válcovat opozici tak, jako se to dělo doteď,“ uvedl Hřib.

16:19 V Ostravě se promění stávající koalice

Složení vládnoucích koalic v největších ostravských obvodech se zřejmě více či méně promění. Jedním z důvodů je katastrofální volební výsledek sociální demokracie. ČSSD se do zastupitelstev Ostravy-Jihu, Moravské Ostravy a Přívozu a Slezské Ostravy nedostala vůbec, v Porubě přišla o dvě třetiny a ve Vítkovicích o polovinu mandátů. Na magistrátu, kde už teď byla v opozici, získala ČSSD tři křesla, dosud jich měla 12. Nově se v ostravských zastupitelstvech objeví Piráti, SPD či Lečo. 

15:45 Praha 7 sobě není rozhodnutá, zda bude vládnout sama

Zástupci hnutí Praha sobě (PS) starosty Prahy 7 a poslance Jana Čižinského budou v pondělí řešit, zda na radnici sedmé městské části sestaví jednobarevnou vládu, nebo vytvoří koalici. ČTK to dnes sdělil Čižinský. Hnutí PS získalo v Praze 7 většinu, konkrétně 55,47 procenta hlasů, a v 29členném zastupitelstvu má 18 mandátů. „Sejdeme se zítra (v pondělí) se zastupiteli a poradíme se,“ uvedl pro ČTK Čižinský.

15:40 Pražští Piráti chtějí post primátora

Jednat chtějí primárně s Praha sobě Jana Čižinského a spojenou kandidátkou TOP 09, STAN a KDU-ČSL. „Pro naše programové priority nám jako nejlogičtější partner momentálně vychází Praha sobě a Spojené síly pro Prahu. To je preferovaná varianta koalice, se kterou chceme vést vyjednávání. V takové koalici by Piráti měli největší volební výsledek, takže logicky budou usilovat v této sestavě o post primátora,“ řekl ČTK lídr pražské kandidátky pirátů Zdeněk Hřib.

15:27 Největší „skokan“ voleb postoupil o 10 míst

Voliči v Plzeňském kraji mnohde preferenčními hlasy zamíchali pořadím, které strany pro volby sestavily. V Plzni se největším „skokanem“ stal architekt Petr Domanický, který na kandidátce TOP 09 postoupil z 13. místa na třetí. Ředitel Diecézní charity v Plzni Jiří Lodr se díky preferenčním hlasům posunul na kandidátce KDU-ČSL – Pravá volba pro Plzeň (PVP) z desátého na čtvrté místo. V Tachově lidé preferenčními hlasy uzavřeli cestu do zastupitelstva lídrovi ČSSD a dosavadnímu starostovi Jiřímu Stručkovi.

15:18 TOP 09 na Praze 6 zvažuje spolupráci s ODS

Koalice KLID, složená z TOP 09 a KDU-ČSL, která vyhrála volby v Praze 6, zvažuje povolební spolupráci s druhou ODS a s hnutím Starostové a nezávislí. Podle starosty městské části Ondřeje Koláře (TOP 09) k sobě mají programově, ideově i lidsky nejblíže. Koalice KLID a ODS získaly shodně po deseti mandátech v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu, do kterého se dostala ještě další čtyři uskupení. Podle lídra ODS Jakuba Stárka mají s Kolářem stejný pohled na výsledky voleb. „Že si voliči přejí, aby ta koalice byla mezi našimi dvěma stranami,“ řekl ČTK.

15:01 Krajští lídři: za neúspěch ČSSD může rozhádanost strany

Rozhádanost strany a odraz celostátní politiky označují krajští představitelé ČSSD za hlavní důvody neúspěchu v komunálních volbách, v nichž sociální demokracie v řadě měst a obcí oslabila. Od jarního sjezdu, který vyměnil vedení ČSSD, navíc podle nich uplynula příliš krátká doba, takže se rychlý vzestup oblíbenosti nedal očekávat. „Chtít po vedení, které se snaží pracovat půl roku, nějaké raketové výsledky, není reálné. ODS se ze svých problémů vzpamatovává čtyři roky a velmi pozvolně,“ řekl ČTK místopředseda ČSSD a pardubický hejtman Martin Netolický.

14:30 ČSSD v Praze nezískala jediný mandát

ČSSD se v letošních komunálních volbách poprvé od roku 1990 nedostala do pražského zastupitelstva a pohořela i na radnicích městských částí. „Sociální demokracie v Praze se nedostala ani na jednu radnici ani do zastupitelstva hlavního města, což je samozřejmě drtivá prohra,“ uvedl neúspěšný sociálně demokratický kandidát na primátora Jakub Landovský. Doplnil, že ČSSD má v Praze zhruba 2000 členů, a pokud by každý oslovil osm lidí, strana by bez problémů překročila pětiprocentní práh pro zvolení do zastupitelstva.

14:24 ANO v Brně zvažuje širší koalici

Vítězné hnutí ANO v Brně se shoduje s druhou ODS na vytvoření širší koalice, přestože spolu mají většinu v zastupitelstvu. ČTK to dnes řekli primátor a lídr ANO Petr Vokřál a jednička ODS Markéta Vaňková. ANO i ODS vylučují spolupráci s SPD. ANO má 18 mandátů a ODS 14, což je mezi 55 zastupiteli 32. K většině je potřeba 28. „My to budeme to iniciovat. Chceme se bavit s lidovci, sociálními demokraty a Piráty o nějakém širším zapojení,“ uvedl Vokřál.

13:56 ČSSD propadla i v Libereckém kraji, ztratila přes dva tisíce mandátů

Za naprostý debakl lze označit volební výsledek sociální demokracie ve statutárních městech Liberec a Jablonec nad Nisou, kde se ČSSD do zastupitelstev vůbec nedostala. V Jablonci dostali sociální demokraté 4,22 procenta hlasů a v Liberci dokonce jen 2,11 procenta. V celém Libereckém kraji získala ČSSD jen 23 z 2257 mandátů, před čtyřmi lety měla strana v kraji 96 zastupitelů a například v České Lípě i starostku.

13:27 Odpoledne proběhnou jednání pražské ODS s ostatními stranami

12:38 Čižinského Praha 7 Sobě převálcovala konkurenci v boji o radnici

V Praze 7 s výraznou převahou zvítězila kandidátka Praha 7 Sobě starosty a poslance Jana Čižinského. V devětadvacetičlenném zastupitelstvu obsadí díky zisku 55,47 procenta hlasů 18 mandátů. O vedení radnice je proto rozhodnuto. V sedmé městské části přišlo k volbám 48,89 procenta voličů, před čtyřmi lety to bylo 39,43.

12:24 Hnutí Slušní lidé v Brně neuspělo, v politice chce i tak pokračovat

Hnutí Slušní lidé zůstalo v brněnských komunálních volbách v poli poražených, do městského zastupitelstva neproniklo. Uskupení, které na sebe letos upozornilo blokádou hry na festivalu Divadelní svět, získalo 2,7 procenta hlasů. Přesto chtějí Slušní lidé v politice pokračovat. Za úspěch považují Slušní lidé podle Pernicova vyjádření alespoň to, že z magistrátní politiky odcházejí Zelení a Žít Brno, proti jejichž programu a krokům se ostře vymezovali.

12:13 Zahraniční média: Babiš vyhrál, ale ztratil pocit neporazitelnosti

Vítězem českých komunálních voleb se sice stalo hnutí ANO premiéra Andreje Babiše, avšak vzhledem k neúspěchu v Praze má jeho úspěch hořkou příchuť. Shodují se na tom komentáře zahraničních médií, která si všímají rovněž vzestupu ODS a propadu sociálních demokratů. O vítězství populistického hnutí multimiliardáře Babiše píše například německá agentura DPA, podle níž ANO vyhrálo v téměř všech velkých městech s výjimkou Prahy, ačkoliv před volbami Babiš výhru v hlavním městě označil za „věc prestiže“.

11:36 V brněnských městských částech měli navrch stávají starostové

Brno má 29 městských částí. Přes 65 procent hlasů získal s kandidátkou KDU-ČSL dlouholetý starosta Žebětína Vít Beran (KDU-ČSL), přes 48 procent měla s kandidátkou Zelená pro Náš Jundrov starostka Jundrova Ivana Fajnorová (SZ). S podporou více než 37 procent zvítězil na Vinohradech i dlouholetý starosta Jiří Čejka, přestože letos po 29 letech opustil ČSSD a měl vlastní kandidátku.

11:22 Foldyna chce rezignovat na stranické funkce

Poslanec a místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna se chystá rezignovat na stranické funkce. Řekl to serveru iROZHLAS.cz. Rozhodnutí zdůvodnil chabým volebním výsledkem strany nejen v regionu, ale i na celorepublikové úrovni. Foldyna kandidoval v komunálních volbách v Děčíně, kde sociální demokraté získali jediný mandát.

11:15 V Litoměřicích vyhrála volby ODS se současným starostou

V Litoměřicích vyhrála komunální volby ODS s dosavadním dlouholetým starostou Ladislavem Chlupáčem, který zároveň postoupil do druhého kola senátních voleb. ODS obsadí v 27členném zastupitelstvu devět křesel. Druhé skončilo hnutí ANO se sedmi mandáty a třetí je koalice Zelení a Piráti se čtyřmi mandáty. Chlupáč ČTK řekl, že si umí představit, že by vykonával funkci senátora i starosty.

11:02 V Benátkách nad Jizerou zvítězila opět ODS, od roku 1994 zde vždy vyhrála

V Benátkách nad Jizerou na Mladoboleslavsku mají voliči jasno již od roku 1994, kdy poprvé ve zdejších komunálních volbách vyhrála ODS v čele s bývalým starostou Jaroslavem Králem. ODS od té doby svůj post obhajuje každé čtyři roky, volby ve městě vyhrála se ziskem 44,7 procenta hlasů a 11 mandátů v třiadvacetičlenném zastupitelstvu i letos. Předvolební dění v Benátkách ale ovlivnilo úmrtí starosty a také lídra kandidátky ODS Krále, který zemřel po těžké nemoci 31. července. Ve volbách se znovu chystal svůj post obhájit.

10:48 Drahoš je dvanáctým senátorem, který byl zvolen v prvním kole

„V historii Senátu bylo hned v prvním kole zvoleno k dnešnímu dni pouze 12 senátorů. Nejvíce z nich při vůbec prvních senátních volbách v roce 1996, a to čtyři,“ upozorňuje Eva Krumpová, místopředsedkyně Českého statistického úřadu (ČSÚ). Podle ní pracovníci ČSÚ nezaznamenali během sčítání žádné výraznější problémy. „Je na místě poděkovat členům okrskových volebních komisí i zaměstnancům ČSÚ za jejich odvedenou práci,“ uzavírá Eva Krumpová.

10:45 Rektor Bek považuje výhru s dvojnásobkem za dobrou startovací pozici

Rektor Masarykovy univerzity a kandidát do Senátu v Brně Mikuláš Bek považuje vítězství v prvním kole s dvojnásobným počtem hlasů oproti druhému Jaromíru Ostrému (za ANO) za slušnou šanci do druhého kola. Řekl to dnes ČTK. Podle Beka však není nic definitivní a bude záležet na účasti ve druhém kole. Lidi chce v týdnu přesvědčovat, aby šli podruhé k volbám. Bek získal 38,17 procenta, Ostrý 18,70 procenta.

10:42 Plzeňský hejtman Bernard (ČSSD) označil výsledek voleb za debakl

Hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (ČSSD) označil volební výsledek ČSSD za pořádný debakl. Voliči podle něj nechtějí jen plané sliby, ale lídry, kteří oslovují svými myšlenkami pro rozvoj země. ČSSD nyní čeká dlouhá reformní cesta, uvedl dnes na facebooku. Bernard, stejně jako další přední představitelé ČSSD v kraji, patří k kritikům účasti ČSSD v současné vládě. Strana se podle jeho opakovaných vyjádření měla po neúspěšných sněmovních volbách stáhnout do opozice a řešit své vnitřní problémy.

9:50 Volby v Praze vyhrála ODS s 14 mandáty, druzí Piráti jich mají 13

ODS, která vyhrála komunální volby v Praze, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Vyplývá to z konečných výsledků na www.volby.cz.

Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

8:45 V Brně může vzniknout dvoukoalice ANO a ODS, mají většinu

V Brně by mohla vzniknout koalice mezi vítězným hnutím ANO a druhou ODS, mezi 55 zastupiteli mají nadpoloviční většinu 32 mandátů. Primátor Brna a lídr ANO Petr Vokřál už s ODS jednal před konečným sečtením voleb, kdy však nebylo jasné rozložení mandátů. S ODS chce vyjednávat jako s první v pořadí. Podle výsledku by pak jednal s KDU-ČSL nebo Piráty, se kterými bylo ANO až dosud v koalici. Vokřál nevyloučil k jednání ani ČSSD, odmítl však stavět koalici se SPD.

8:06 Žít Brno propadlo

Po sečtení všech voličských hlasů v Brně se ukázalo, že hnutí Žít Brno propadlo. Zatímco v roce 2014 skončilo nové recesistické hnutí v čele s Matějem Hollanem s 11,89 procenty a dostalo se do brněnské rady, nyní nepřekročilo pětiprocentní hranici potřebnou pro zisk mandátů.

5:11 ODS ovládla Prahu a první kolo voleb do Senátu. ANO většinu krajských měst

Opoziční ODS poprvé od roku 2006 vyhrála volby v Praze, do voleb ji vedl exprimátor a dnes poslanec Bohuslav Svoboda. V ostatních krajských městech s výjimkou Liberce, v němž zvítězilo uskupení Starostové pro Liberecký kraj, vyhrálo hnutí ANO.

První kolo senátních voleb letos vyhrála ODS. Její kandidáti postoupili do finálových duelů v 11 obvodech, z toho v devíti z prvního místa. Druhé bylo ANO s deseti finalisty, z nichž jen jeden úvodní kolo vyhrál. Úspěšní byli i Starostové a lidovci, kteří už v prvním kole získali po jednom senátorovi. STAN má navíc ve finále pět kandidátů, lidovci čtyři. ČSSD může ze 13 obhajovaných obsadit jen pět křesel. Po třech adeptech budou mít v závěrečném klání Piráti a hnutí Senátor 21, prosadili se i tři nezávislí kandidáti.

1:42 Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu budou jednat s Piráty

Hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) budou jednat o koalici na pražském magistrátu s Piráty. V neděli se s nimi sejdou nejprve každý samostatně, potom bude zřejmě následovat třístranná schůzka. Po setkání ve volebním štábu hnutí Praha Sobě to novinářům řekli jeho lídr Jan Čižinský a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Po sečtení více než 90 procent hlasů je zřejmé, že se do zastupitelstva dostanou jen ODS, Piráti, Praha Sobě, Spojené síly pro Prahu a ANO. Všem voliči dali mezi 15 a 18 procenty hlasů.

1:25 Drahoš byl zvolen senátorem za Prahu 4 už v prvním kole

Senátorem za Prahu 4 bude nově bývalý prezidentský kandidát a šéf Akademie věd Jiří Drahoš. Mandát získal už v prvním volebním kole. Porazil mimo jiné dosavadní senátorku, vědkyni Evu Sykovou (dříve za ČSSD, nyní za ANO). V prvním kole byl zvolen také hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL).

0:34 Do štábu Praha Sobě dorazili zástupci Koalice pro Prahu Jiří Pospíšil a Hana Marvanová

Hnutí Praha Sobě zahájilo jednání o případné koalici na pražském magistrátu. Do jeho štábu těsně před půlnocí dorazili představitelé Koalice pro Prahu Jiří Pospíšil (TOP 09) a Hana Kordová Marvanová. Lídr hnutí, starosta Prahy 7 Jan Čižinský novinářům řekl, že už během večera odmítl nabízené schůzky s ANO i ODS. Pospíšil před zahájením jednání řekl, že Koalice pro Prahu bude jednat i s ostatními stranami včetně ODS, ale do koalice s ANO by nešel.

0:09 Za špatný výsledek může rozhádanost strany, řekl šéf pražské ČSSD Pavlík

Špatný volební výsledek ČSSD v Praze je dán tím, že strana působí rozhádaně. Řekl to předseda krajské organizace ČSSD Petr Pavlík. Sociální demokraté získala po sečtení 80 procent hlasů 2,9 procenta.“Je to obraz reálné podpory ČSSD v Praze,“ sdělil Pavlík. Výmluvné podle něj je, že strana dosahuje obdobně nízkých zisků v městských částech, kde se podílela na vládě a má úspěšné radní, i v těch, kde byla v opozici.

23:42 Čižinský z Praha Sobě: Schůzku s ANO považuji za bezpředmětnou

Lídr hnutí Praha Sobě Jan Čižinský považuje nabídnutou schůzku s lídrem za ANO v Praze Petrem Stuchlíkem za bezpředmětnou, odmítl i neformální jednání. Spolupráci s ODS již odmítl i předsedovi občanských demokratů Petru Fialovi. S ostatními stranami chce jednat co nejdříve. Zástupce TOP 09 by měl do štábu Prahy Sobě dorazit ještě dnes večer. „Změna je skutečně na dosah, zbývá domluvit koalici. Já jenom apeluji, abychom rychle jednali,“ řekl novinářům Čižinský.

Piráti budou jednat až v neděli, sdělil jejich kandidát na pražského primátora Zdeněk Hřib. Po sečtení tří čtvrtin hlasů těsně v metropoli vede ODS, za ní jsou Piráti a s téměř stejným výsledkem Praha Sobě a koalice TOP 09 a STAN. ANO je podle dosud sečtených hlasů páté.

23:15 V Brně jednají Vokřál (ANO) s Vaňkovou (ODS)

V Brně nejspíš vyhraje volby hnutí ANO před ODS s podporou Svobodných. Lídr ANO a primátor Petr Vokřál už jednal s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Novinářům řekl, že chtějí počkat na dopočítání hlasů. Spolupráci s ODS ale nevyloučil, podle nej by naopak mohla nabídnout dvoukoalici, se kterou ještě odpoledne vůbec nepočítal. Ani Vaňková ANO neodmítá, podle ní bude zásadní, aby koaliční partner byl ochoten plnit maximum z programu ODS.

22:28 Praha sobě vyjednává se Spojenými silami pro Prahu a s Piráty

Lídr Praha Sobě Jan Čižinský oznámil, že ještě během večera začne povolební vyjednávání s Piráty a s blokem Spojené síly pro Prahu, který tvoří TOP 09, STAN, KDU-ČSL, LES a demokraté Jana Kasla. Do volebního štábu Praha Sobě míří předseda TOP 09 Jiří Pospíšil a lídr kandidátky Pirátů do zastupitelstva hlavního města Prahy Zdeněk Hřib. Jan Čižinský znovu potvrdil, že nebude spolupracovat s ODS. 

22:18 První kolo senátních voleb vyhrála ODS, ČSSD byla poražena

První kolo letošních senátních voleb vyhráli nejčastěji kandidáti ODS, a to v devíti z 27 obvodů. ODS ale může mít stejný počet postupujících jako ANO. Rozhodne se mezi nimi v Praze 4 a 8. Volby podle očekávání přinesly porážku pro vládní ČSSD, která místo 13 křesel bude mít šanci obhájit pouze pět, a mít tak nejvýše sedmnáctičlenný klub. Nebude tak už asi mít nejsilnější senátní frakci a tím možnost nominovat předsedu horní komory. K tomu má neblíže KDU-ČSL, která může ke 14 jistým senátorům přidat další čtyři.

22:11 Poprvé od roku 1990 v zastupitelstvu Prahy nebude ČSSD a KSČM

Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté měli po minulých volbách osm mandátů a byli zastoupeni v radě města, komunisté měli čtyři zastupitele.

Po sečtení hlasů z poloviny volebních okrsků mají sociální demokraté 2,99 procenta, komunisté 3,59 procenta. ČSSD dosud v Praze vládla v koalici s hnutím ANO a Trojkoalicí Zelených, lidovců a STAN. V radě města měli sociální demokraté tři členy z jedenácti.

21:35 Žádná katastrofa, hodnotí výsledky voleb Jan Hamáček

Předseda ČSSD Jan Hamáček vnímá dosavadní výsledky voleb pozitivně. „Rozhodně to není něco k velkým oslavám, ale rozhodně to není žádná katastrofa,“ řekl na tiskové konferenci Hamáček. „Pro mě je to signál, že se sociální demokracie odrazila ode dna,“ řekl k pořadí ČSSD v senátních i komunálních volbách.

21:29 Okamura je spokojený s volebním výsledkem SPD

Tomio Okamura je spokojený s výsledkem svého hnutí SPD v obecních volbách, protože získalo zastupitele na komunální úrovni. Slabá pozice hnutí v Praze je podle něj dána odlišnostmi hlavního města, jehož obyvatelé se potýkají s jinými problémy než lidé z jiných částí republiky. SPD kvůli tomu nebude měnit svůj program.

21:26 Místopředseda KDU-ČSL Herman už má přislíbenou podporu do dalšího kola

Místopředseda KDU-ČSL a postupující kandidát do 2. kola senátních voleb na Chrudimsku pro deník Echo24 uvedl, že už má od některých neúspěšných kandidátů přislíbenou podporu do dalšího kola. “S některými kandidáty jsem už jednal a s dalšími budu jednat. Je to v tuto chvíli v běhu. Někteří mi už podporu přislíbili, ale to by měli nejdřív oznámit oni,” řekl exministr kultury, který loni neuspěl ve volbách do Poslanecké sněmovny.

21:06 Za neúspěch v Praze si můžeme sami, komentoval dosavadní výsledky Babiš

Podle premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše nefungovala pražská organizace hnutí ANO příliš dobře už od začátku. „Je to výsledek působení našich lidí v Praze,“ řekl Babiš na tiskové konferenci ve volebním štábu strany. „Ten výsledek asi nebude takový, jak v minulosti,“ dodal k průběžným výsledkům, v nichž hnutí ANO v Praze zaostává za ODS a Piráty.

21:05 Vypadá to na velký úspěch našeho hnutí, řekl Babiš

„Když porovnáme krajská města, v roce 2014 jsme měli devět vítězství, vypadá to, že bychom mohli mít jedenáct,” uvedl premiér a předseda ANO Andrej Babiš. „Sleduji různé názory o pravici a levici, pan předseda Fiala tvrdí, že jsme levicová strana. To není pravda, my jsme realizovali pravicové věci,” dodal Babiš.

20:48 Jiří Čunek obhájil post senátora už v prvním kole

Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL) byl znovu zvolen senátorem za Vsetínsko. Vyhrál jako letos jediný už v prvním kole voleb do horní komory Parlamentu. Po sečtení téměř všech hlasů z obvodu získal 51,5 procenta hlasů.

Jeho nejvážnějším soupeřem byl starosta Velkých Karlovic Miroslav Koňařík (nezávislý), který dostal 16,7 procenta hlasů.

20:31 V Praze po sečtení pětiny okrsků stále vede ODS před Piráty

V Praze ve volbách do zastupitelstva hlavního města po sečtení pětiny okrsků vede stále ODS se 17,97 procenta hlasů před Piráty se 17,29 procenta. O třetí místo se přetlačuje ANO, které zatím získalo 15,88 procenta, a hnutí Praha Sobě s 15,75 procenta. Koalice TOP 09, STAN a lidovců Spojené síly pro Prahu dosud dostalo 15,69 procenta.

Ze stran, které jsou v nynějším zastupitelstvu, na pětiprocentní hranici zatím nedosáhli komunisté (3,55 procenta) ani sociální demokraté (3,09 procenta). Zelení, kteří byli stejně jako ČSSD dosud zastoupeni i ve vedení města za Trojkoalici s lidovci a STAN, po sečtení pětiny okrsků mají 1,69 procenta.

20:28 Předseda TOP 09 chce jednat se všemi. Možnou “krizovou” spolupráci s ANO nevyloučil

„My máme zákaz jednat s komunisty a extremisty. Já sám osobně jsem říkal, že nebudu své straně doporučovat to, abychom vstupovali do koalice s hnutím ANO. A pokud by taková konstelace, nedej bože krizová, nastala, já bych takovou iniciativu neměl. My jsme demokratická strana a uvidíme. Začínáme teď vyjednávat a jednat budeme určitě se všemi. To považuji za fér a za správné,” nevyloučil pro deník Echo 24 předseda TOP 09 možnou magistrátní spolupráci v hlavním městě s hnutím ANO.

20:03 Čižinského přivítal bouřlivý potlesk

Starostu Prahy 7 a lídra kandidátky iniciativy Praha Sobě přivítal při příchodu na pódium bouřlivý potlesk od podporovatelů. „Praha Sobě vede vyrovnaný souboj se stranami, které mají neomezený rozpočet. Myslím si, že máme důvod k radosti,“ řekl Jan Čižinský. Po dalším potlesku děkoval dobrovolníkům, kandidátům a voličům. „Není to nadsázka, ale stojí tady nejlepší politický tým v Praze. Praha Sobě umožnila změnu k lepšímu,“ uzavřel svoji řeč lídr kandidátky.

Praha Sobě se v hlavním městě přetahuje o první příčky s ODS, Piráty, hnutím ANO a kandidátkou TOP09 a STAN (Spojené síly pro Prahu).

19:52 Filip je zklamaný z neúspěchu jediného senátora KSČM

Předseda KSČM Vojtěch Filip je zklamaný, že se jedinému komunistickému senátorovi Václavu Homolkovi nepodařilo postoupit do druhého kola. Věří v úspěch kandidátky KSČM v Karviné Milady Halíkové. Průběžné výsledky komunálních voleb za zklamání nepovažuje, řekl v České televizi.

19:45 Volby v Karviné vyhrála ČSSD

Komunální volby v Karviné vyhrála po čtyřech letech opět ČSSD, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 41 členů, o jeden mandát více než před 4 lety. Druhé skončilo ANO s devíti mandáty. Třetí KSČM bude mít pět zastupitelů.

19:43 Volby jsou pro STAN úspěch, řekl Vít Rakušan

Výsledky komunálních voleb podle prvního místopředsedy Starostů a nezávislých (STAN) Víta Rakušana ukazují, že v Česku neexistuje monopol moci a volby mohou přepsat politickou mapu. Za úspěch pro STAN považuje výsledky voleb do Senátu i do zastupitelstev v obcích a městech. Rakušan to řekl České televizi.

Rakušan připomněl, že za STAN či s jeho podporou kandiduje sedm lidí, kteří pravděpodobně postoupí do druhého kola senátních voleb. „To je úžasný úspěch,“ konstatoval.

19:36 Zisky stran v senátních volbách mohou ještě ovlivnit města

Celkové zisky stran mohou ovlivnit výsledky z Prahy a Brna, kde byly na rozdíl od zbytku republiky k dispozici výsledky jen z minima okrsků. V hlavním městě vedli po sečtení tří čtvrtin okresů podle očekávání bývalí prezidentští kandidáti Jiří Drahoš (za STAN) v Praze 4, Pavel Fischer (nezávislý) v Praze 12 a Marek Hilšer v Praze 2, v Brně pak rektor Mikuláš Bek (za STAN).

Nejblíže ke znovuzvolení už v prvním kole měl stále Jiří Čunek (KDU-ČSL) na Vsetínsku se ziskem 52 procent hlasů. Roli favorita potvrzoval Jaroslav Kubera (ODS) na Teplicku, který získal stejně jako Ladislav Faktor (nezávislý) na Českobudějovicku dvě pětiny hlasů.

19:34 ODS po sečtení 75 % okrsků vedla v senátních volbách nad ANO

Po sečtení tří čtvrtin okrsků postupovali do senátního finále kandidáti ODS ve 12 obvodech a ANO v 11 obvodech. Občanští demokraté přitom vítězili v osmi obvodech, kandidáti vládního hnutí pouze ve dvou. Adepti Starostů a lidovců byli na postupových místech shodně v šesti obvodech. ČSSD, která obhajuje 13 mandátů, měla šanci získat nejvýše pět křesel. Volební účast činila 42 procent.

19:33 Piráti se podle Bartoše volbami stávají celorepublikovou stranou

Piráti se podle předsedy strany Ivana Bartoše díky letošním komunálním volbám stávají celorepublikovou stranou. Kdekoliv kandidovali, tam postoupili, řekl Bartoš České televizi. V boji o Senát má podle něj strana stále želízka v ohni, ale možná doplácí na to, že se buduje odspodu a její tváře se teprve stávají známými.

19:04 ANO po sečtení dvou třetin senátních okrsků mělo 13 finalistů

Po sečtení hlasů dvou třetin okrsků postupovali do senátního finále kandidáti ANO nadále ve 13 obvodech, ODS v deseti, STAN v šesti a KDU-ČSL v pěti. ČSSD, která obhajuje 13 mandátů, měla šanci získat nejvýše čtyři. Zástupci ODS postupovali z prvního místa v osmi obvodech, STAN v pěti, ČSSD a lidovci ve třech a ANO jen ve dvou.

18:47 V Praze se zatím o vedení přetahuje ODS a Praha Sobě

Podle průběžných výsledků komunálních voleb v Praze se na prvních místech drží s velmi podobným výsledkem kolem 17 % ODS a Praha Sobě Jana Čižinského. V těsném závěsu za nimi jsou Piráti a Spojené síly pro Prahu (TOP09 a STAN). Naproti tomu hnutí ANO o dvě procenta ztrácí. V Praze je zatím sečteno jen něco přes 4 % hlasů.

18:43 Nejvíce zastupitelů zatím mají nezávislí, ve velkých městech ANO

Po sečtení poloviny okrsků v obecních volbách držela nejvíce zastupitelských křesel tradičně nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Ze samostatně kandidujících stran vedla KDU-ČSL před STAN. Následovaly ČSSD, KSČM, ODS a hnutí ANO, které ale vedlo ve dvou třetinách z 27 statutárních měst. Průběžná účast činila 51,65 procenta.

17:58 Čižinský vylučuje koalici s ANO a ODS

Lídr iniciativy Praha Sobě Jan Čižinský je zatím před sečtením hlasů mírným optimistou. „Nejvíc nás zajímá Praha 1, Praha 7 a magistrát. Nám jde o to, abychom umožnili změnu,“ řekl pro Echo24 Jan Čižinský.

„Cílem je vyrvat hnutí ANO Prahu, tedy vyrvat moc nad městem Andreji Babišovi. S ODS to také nepůjde,“ řekl k možným koalicím Čižinský. Podle něj by se situace nezměnila ani ve chvíli, kdy by  strany ODS a ANO změnily své lídry. „To není o lídrech. U ANO je to úplně jasné a ODS je to v genech,“ řekl Jan Čižinský.

17:52 Nacher vyloučil koalici s KSČM, pokud ANO vyhraje volby

„V liberální pravicové Praze je pro mě osobně otevřená koalice s KSČM tabu,“ uvedl pro deník Echo24 poslanec a trojka na pražské kandidátce ANO Patrik Nacher s tím, že další politické strany a hnutí z případné koalice krátce po uzavření volebních místností vylučovat nechce. Na dotaz, jak jde jeho odmítnutí koalice v Praze s KSČM dohromady s tím, že vládu KSČM podporuje, uvedl, že z této koalice nikdy nebyl nadšený.

Premiér Andrej Babiš do štábu hnutí ANO dorazí okolo sedmé hodiny.

17:50 Praha Sobě je velkou nadějí pro Prahu, řekl Michal Horáček

Hnutí Praha Sobě je velkou nadějí pro Prahu, řekl novinářům neúspěšný prezidentský kandidát Michal Horáček, který přišel uskupení podpořit do jeho volebního štábu. Ocenil odbornost členů, dynamiku, nové nápady a zkušenosti z vedení Prahy 7.

17:37 Policie v Ústeckém kraji přijala několik podnětů kvůli volbám

Policie v Ústeckém kraji přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Dílčí úkony, které vyšetřovatelé provádějí, policie upřesňovat nebude. Řekl to mluvčí policie Daniel Vítek. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku.

„Všechny podněty jsme okamžitě prověřili a budeme se jimi nadále zabývat,“ uvedl Vítek. V ústecké čtvrti Krásné Březno v pátek nahlásila zapisovatelka policii případ, kdy najednou přišlo zhruba 30 voličů, kteří obvykle o volby zájem nemají. Navíc je údajně k volební místnosti přivezl automobil.

17:18 Podle průzkumu Masarykovy univerzity zvítězí v Brně ODS

V Brně podle průzkumu studentů Masarykovy univerzity zřejmě těsně vyhraje komunální volby ODS před hnutím ANO. Asi 55 studentů se dotazovalo před volebními místnostmi 1850 respondentů. Řekl to politolog z univerzity Michal Pink. Za ODS a ANO by podle tohoto průzkumu měla skončit KDU-ČSL, do zastupitelstva by se měli dostat ještě Piráti a ČSSD. Kolem pětiprocentní hranice se podle průzkumu pohybují Strana zelených, TOP 09, Žít Brno, ale také Starostové a nezávislí nebo SPD.

17:12 Po sečtení třetiny okrsků je v nejvíce obvodech ve finále ANO s ODS

V senátních volbách po sečtení třetiny okrsků postupovali do finále kandidáti ANO ve 12 obvodech, ODS v 11, sociální demokraté a lidovci v pěti. K dispozici stále nebyly výsledky ze tří pražských a z brněnského obvodu. Vyplývá to z průběžných výsledků hlasování, které zveřejnil Český statistický úřad. Účast zatím byla 46 procent.

16:59 Předseda STAN Gazdík očekává posílení

Předseda Starostovů a nezávislých (STAN) Petr Gazdík očekává, že hnutí posílí v Senátu a získá i více obecních zastupitelů než před čtyřmi roky. V Praze, kde STAN sestavilo s TOP 09, KDU-ČSL a LES kandidátku Spojené síly pro Prahu, očekává zisk nejméně 15 procent hlasů, řekl v České televizi.

16:45 V případě vítězství míří Bohuslav Svoboda (ODS) na křeslo primátora

„Pokud vyhrajeme volby, budu primátorem,” řekl lídr pražské kandidátky ODS Bohuslav Svoboda k debatám o možném angažmá dalších členů strany. Za hlavní priority ODS po volbách označil dopravu a bytovou otázku

16:36 V obecních volbách zatím nadále vede KDU-ČSL

Po sečtení čtvrtiny okrsků vede v obecních volbách ze stran kandidujících samostatně nadále KDU-ČSL před STAN. Klesl zisk KSČM, předstihly ji ČSSD a ODS. Nejúspěšnější byla jako obyčejně nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Do výsledků se zatím nepromítají údaje z velkých měst.

16:35 ODS po sečtení pětiny okrsků vede v osmi senátních obvodech

Kandidáti ODS po sečtení hlasů pětiny okrsků v senátních volbách vedou v osmi obvodech, ČSSD a KDU-ČSL ve třech, ANO a STAN ve dvou. K dispozici zatím nebyly výsledky ze čtyř pražských a jednoho brněnského obvodu.

Roli favoritů ze senátních kandidátů zatím potvrzují Jaroslav Kubera (ODS) na Teplicku a Jiří Čunek (KDU-ČSL) na Vsetínsku. Pro Kuberu zatím hlasovala více než polovina voličů, pro Čunka dvě pětiny hlasujících.

16:31 Novináři čekají na členy SPD před hotelem, někteří nesmí dovnitř

Novináři čekají na příchod politických představitelů hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) hlavně před hotelem Golf v pražském Motole, kde má SPD volební štáb. Novinářský salonek má kapacitu zhruba 30 míst. Všichni novináři museli podepsat podmínky, mimo jiné o vymezeném prostoru pro natáčení či fotografování. Někteří novináři nesmí vstoupit dovnitř. „S některými redakcemi vedeme právní spory, proto by to bylo trochu ve střetu zájmů, kdyby byly akreditovány,“ uvedl místopředseda hnutí Radim Fiala.

16:07 Do volebního štábu ANO dorazili pražští kandidáti

Do volebního štábu hnutí ANO dorazili dvojka pražské kandidáty Patrik Nacher, jenž měl původně být jedničkou, a exministr financí Ivan Pilný. Ten do pražského zastupitelstva kandiduje ze třetího místa.

16:04 Zdá se, že posílíme, řekl místopředseda ODS Kupka

„Je ještě příliš brzy na nějaké velké hodnocení, zdá se, že občanští demokraté skutečně posílí, a že v městech a obcích a konečně i v Senátu budeme mít možnost hrát důležitou roli,“ řekl při příchodu do volebního štábu místopředseda ODS Martin Kupka. Podle svých slov pevně doufá ve vítězství ODS v Praze, o možné podobě koalice se podle Kupky zatím v ODS nejednalo.

15:58 Po sečtení desetiny okrsků vede KDU-ČSL, zatím však bez údajů z velkých měst

Po sečtení desetiny okrsků vedla v obecních volbách ze stran kandidujících samostatně KDU-ČSL před STAN a KSČM. Za nimi následovaly ČSSD a ODS. Lidé ale jako obyčejně odevzdávali nejvíce hlasů nejrůznějším místním sdružením nezávislých kandidátů. Do výsledků se zatím nepromítají údaje z velkých měst.

Zatím bylo zvoleno přes 8000 zastupitelů do více než 1150 zastupitelstev z celkového počtu 6237. Volební účast činila na 52,55 procenta.

15:45 Postup šesti kandidátů by nebyl špatný výsledek, řekl předseda ČSSD Hamáček

Předseda ČSSD Jan Hamáček neočekává „oranžové cunami“ jako v senátních volbách před šesti lety, kdy ČSSD vyhrála se ziskem 13 senátních křesel. Předpokládá, že strana bude nejsilnější na Moravě. „ČSSD to v Praze vždy měla těžší,“ řekl po příchodu novinářům v Lidovém domě, kde sociální demokraté čekají na výsledek senátních a obecních voleb.

„Kdyby do druhého kola voleb do Senatu postoupilo šest našich kandidátů, nebyl by to špatný výsledek,“ řekl předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček.

15:43 Lídři pražské kandidátky ODS sledují výsledky ve volebním štábu

Ve volebním štábu ODS v hlavním sídle strany v Truhlářské ulici zatím panuje klid. Na místě již jsou lídři pražské kandidátky Bohuslav Svoboda i 1. místopředsedkyně strany Alexandra Udženija, před malou chvílí dorazil kandidát do Senátu herec Vladimír Kratina. „Nejsem soutěživý člověk, klání neberu jako boj,” řekl Vladimír Kratina. Dodal, že by si vsadil i na vítězství v prvním kole.

15:09 Ve volebním štábu Hnutí ANO se čeká na příchod lídra pražské kandidátky Stuchlíka

Ve volebním štábu hnutí ANO v obchodním domě Kotva jsou zatím jen novináři. Příchod lídra pražské kandidátky Petra Stuchlíka se očekává mezi čtvrtou a pátou hodinou.

15:07 Policie řeší v souvislosti s volbami tři trestné činy

Incidenty se odehrály v jižních Čechách. Dva voliči se v pátek poprali ve a před volební místností v Lužnici na Jindřichohradecku, dvakrát řešila policie případy, kdy dosud neznámí pachatelé pomalovali vrata domu a silnici hanlivými nápisy. Řekl to krajský policejní mluvčí Milan Bajcura.

15:00 Předseda pirátů připlul do štábu. Většina kandidátů teprve dorazí

Ve volebním štábu České pirátské strany na lodi Cargo Gallery, která kotví u pražské Smíchovské náplavky, zatím panuje klid. Předseda strany Ivan Bartoš do něj spolu s místopředsedkyní Olgou Richterovou symbolicky připluli po Vltavě na malé loďce krátce před 14:00. Možné výsledky voleb Bartoš zatím příliš komentovat nechtěl.

14:55 Konkrétní výsledky můžete sledovat online zvlášť pro komunální volby zde a pro senátní volby zde

14:47 První výsledky obecních voleb byly známy po půl hodině

První výsledky komunálních voleb pochází z obce Přepychy na Pardubicku. Vyhrálo tam sdružení Pro krásnější Přepychy, které získalo všech sedm mandátů v tamním zastupitelstvu. Porazilo nezávislého kandidáta Martina Horynu. V obci přišlo hlasovat 64 ze 67 voličů, účast tak byla zhruba 96 procent.

V senátních volbách se první výsledek pochází z jednoho ze dvou okrsků z obce Tatobity na Jablonecku. Zvítězil tam nynější senátor ODS Jaroslav Zeman nad kandidátem ANO Josefem Chuchlíkem a Michaelou Tejmlovou (za uskupení Senátor 21). Rozhodlo o tom 32 procent tamních voličů.

14:18 Volební účast hodinu před uzavřením byla kolem 40 %

Volební účast v Česku se ve 13:00, tedy hodinu před uzavřením volebních místností, pohybovala kolem 40 procent. Podle členů některých komisí ji táhnou dolů hlavně velká města. Mezi jednotlivými městy a obcemi se ale účast liší, někde odvolilo téměř 80 procent lidí, naopak jinde přišlo odevzdat svůj hlas jen 15 procent voličů.

14:00 Hlasování je u konce, volební místnosti se uzavřely

Začíná sčítání výsledků komunálních a prvního kola senátních voleb, v nichž voliči vybírali své místní zastupitele a na třetině území republiky hlasovali pro kandidáty na 27 křesel v Senátu. Na kompletní výsledky komunálních voleb si ale budou lidé muset počkat asi až do nedělního rána, stejně jako před čtyřmi lety. Kompletní výsledky senátních voleb by mohly být k dispozici už během noci.

12:50 Volební účast se zatím pohybuje kolem 30 až 40 %

Volební účast v Česku se před polednem pohybovala v průměru kolem 30 až 40 procent. Mezi jednotlivými městy a obcemi se ale liší, někde odvolilo téměř 80 procent lidí, naopak jinde přišlo odevzdat svůj hlas jen 15 procent voličů. Na některých místech je podle odhadů krajských úřadů a volebních komisařů účast nižší než při předchozích prezidentských a komunálních volbách.

8:30 Obhájí ANO vítězství?

Celkové vítězství v komunálních volbách obhajuje ze stran vládní hnutí ANO, které před čtyřmi lety nejlépe uspělo ve velkých městech. Nejvíce obecních mandátů ovšem tehdy získala KDU-ČSL díky zisku v menších městech a na vesnicích. V senátních volbách může nejvíce ztratit ČSSD, která obhajuje vítězství ve 13 z 27 obvodů, kde se nyní volí.

8:00 Volby pokračují

Volební místnosti se opět otevřely, definitivně se zavřou dnes ve 14 hodin.
 

22:00 První den voleb končí

Odbitím desáté hodiny večerní se pro dnešní den uzavírají volební místnosti pro komunální a senátní volby. Otevřou se zase až v sobotu v 8 hodin ráno. Definitivně oboje letošní volby skončí o šest hodin později, ve 14:00. Odvolila již většina vrcholných politiků.

17:35 Zájem o hlasování

Zhruba desetina voličů si v pátek přišla vybrat místní zastupitele v prvních dvou hodinách po otevření volebních místností. Účast je podobná jako při minulých komunálních volbách před čtyřmi lety. O volbu senátorů je menší zájem než o obsazování radnic.

16:59 I Fiala to má už za sebou, vymezil se vůči extremistům

„Chtěl bych, abychom mohli pokračovat v těch městech, kde jsme vládli, a abychom i v dalších posílili a mohli se podílet na správě měst a obcí,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala ve volební místnosti v Brně, kam se dostavil s rodinou. Zároveň doplnil, že strana nepůjde do koalic s KSČM a extrémními stranami typu SPD. I on sdílel fotografii z volební místnosti na twitteru.

15:58 Hamáček: Pro ČSSD budou první zkouškou až krajské volby

Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček věří kandidátům ČSSD v komunálních i senátních volbách, pro sociální demokraty ale budou stěžejní až krajské volby. Řekl to dnes novinářům poté, co odevzdal svůj hlas v komunálních a senátních volbách v domě kultury v Mladé Boleslavi.

14:25 Zeman odvolil na Lužinách 

Prezident Miloš Zeman se svou manželkou Ivanou odvolili na Lužinách v Praze 5. Prezidenta doprovázela početná osobní ochranka, která novináře předem vyčlenila do hlídaného prostoru a před příchodem do volební místnosti je prohledávala. Bezpečnostní opatření se změnila po incidentu, kdy na Zemana vyskočila polonahá aktivistka ze skupiny Femen.

14:10 Babiš odvolil v Průhonicích

Premiér Andrej Babiš s manželkou odvolili v pražských Průhonicích. „Budu spokojen, když vyhrajeme Prahu, to je hlavní cíl, prestižní záležitost,“ řekl Babiš přítomným novinářům před tím, než místo opustil. Fotku, jak hází obálku do volební urny, následně zveřejnil na svém twitterovém účtu.

14:00 Volební místnosti se otevřely občanům

Po celé republice se lidem otevřely volební místnosti a začaly tak komunální a senátní volby. V komunálních volbách se o mandáty v celé zemi uchází na 216.000 kandidátů. V senátních volbách, kterými se obmění třetina horní komory, se pak o posty uchází 236 kandidátů. Lidé budou moci volit dnes tradičně od 14:00 do 22:00, zítra pak od 08:00 do 14:00.

12:00 Běžte volit, aby nebyli zvoleni horší kandidáti, než vaši, řekl Zeman

Prezident Miloš Zeman na výstavě Doteky státnosti v pátek vyzval voliče, aby šli k volebním urnám. „Měli byste volit proto, aby se na příslušná místa dostali vámi navrhovaní kandidáti, neboť ti, které by volili jiní, by mohli být ještě horší než ti, které preferujete vy,“ prohlásil. Sám se při rozhodování, koho volit, řídil charismatem kandidátů. „Rozhodoval jsem se velmi dlouho, koho budu volit,“ sdělil. „Dám přednost osobnostem.“

10:45 Zeman odvolí krátce po otevření místností

Prezident Miloš Zeman společně s manželkou Ivanou k volbám dorazí v pátek ve 14:15, a to ve svém volebním okrsku v budově Základní školy v Brdičkově ulici v Praze 5 – Lužiny. Na stránkách Pražského hradu o tom informoval prezidnetský mluvčí Jiří Ovčáček. 

10:00 Devět obcí čekají i místní referenda

V devíti městech a obcích začnou spolu s komunálními volbami i referenda o místních záležitostech. Hlasovat o nich budou obyvatelé Liberce, Hronova, Poděbrad, Nového Města nad Metují, Temelína, Trubína, Zdib u Prahy, Velkého Beranova a brněnské městské části Nový Lískovec. Aby bylo referendum platné, musí v něm podle zákona hlasovat aspoň 35 procent oprávněných voličů. Voliči se vyjádří například k výstavbě bazénu nebo logistického centra.

08:25 Topolánek bude volit ODS

Někdejší předseda občanské demokracie Mirek Topolánek zůstane věrný své straně. Podle jeho slov ho nezajímají sliby o stavbě nových mostů v Praze. „Nepotřebuji ani signál mezi Mírákem a Muzeem. A neserte mě s hloupou a agresivní kampaní. Volím ODS (její kampani navzdory),“ napsal bývalý premiér na Twitteru.

08:00 Předsedové stran se v debatě hlavně napadali

Především slovní přestřelky a různorodé nápady na řešení komunálních problémů přinesla večerní debata předsedů sněmovních stran v České televizi k obecním a senátním volbám, jejímiž tématy byla opravy místních silnic, čerpání evropských dotací nebo dostupnosti bydlení. Předseda vlády a ANO Andrej Babiš sliboval starostům peníze, své oponenty často obviňoval ze lži.

06:00 Celkem kandiduje téměř 220 tisíc zájemců

Voliči v České republice v pátek a v sobotu rozhodnou o novém složení svých radnic a jedné třetiny Senátu. O 27 křesel v horní komoře se pokouší 236 kandidátů, obecními zastupiteli by chtělo být zhruba 216 000 zájemců, což je o 17 000 méně než před čtyřmi lety. Lidé budou moci volit v pátek volit tradičně od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 08:00 do 14:00. Poté se začnou výsledky objevovat na volebním webu. Celkové výsledky senátních voleb by mohly být známy během noci, kompletní výsledky obecních voleb kvůli zpřísněným kontrolním opatřením pravděpodobně až v neděli ráno.

PÁTEK 5. ŘÍJNA 2018

Oficiálně budou výsledky obecních voleb zveřejněny zřejmě v úterý ve Sbírce zákonů. Od následujícího dne tak začne ubíhat desetidenní lhůta, v níž se voliči či kandidující strany mohou obrátit se stížnostmi na správní soudy. V případě senátních voleb tato lhůta začne až o týden později po senátním finále.

 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Průzkum: Ve volbách do sněmovny by si polepšili Piráti, KSČM je na 5procentní hranici, TOP 09 pod

Lidé zatím prosázeli 5 milionů na senátní volby, top favority jsou Fischer, Čunek a Kubera