„Už to přeháníte, ten tlak si nezasloužím“. Arenberger opět popřel vinu ve svých majetkových kauzách

KAUZY ŠÉFA ZDRAVOTNICTVÍ

„Už to přeháníte, ten tlak si nezasloužím“. Arenberger opět popřel vinu ve svých majetkových kauzách
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger Foto: Fakultní nemocnice Královské Vinohrady
1
Domov

Echo24

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) si stěžuje na tlak, který je na něj vyvíjen kvůli kauzám týkajícím se informování o svém majetku. Ministr by si přál, aby ho veřejnost a média už „nechaly na pokoji“. Tlak, který se prý dotýká i jeho rodiny, si nezasluhuje, uvedl po jednání vlády. Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že k setrvání Arenbergera se vyjádří ve středu. Původně Babiš hovořil o tom, že na prostudování materiálů vyžádaných od ministra si nechá víkend a rozhodne v úterý.

„Někdy už to média trochu přehánějí. Kdybych mohl požádat, už mě trochu nechte v klidu. Pokud už je ten tlak veden i třeba na rodinu, tak si myslím, že ministr zdravotnictví si toto nezasluhuje,“ myslí si Arenberger.

Arenberger je přesvědčený, že by neměl být nijak potrestán. „To, že jsem někde zadal málo dat, která se stejně dají zkopírovat z majetkového přiznání, tak si myslím, že tak vysoký trest pro mě není zase tak nezbytně nutný. To, že nezadáte tyto údaje, tak ta sankce je srovnatelná třeba v automobilovém průmyslu s tím, když nemáte správně upevněný náklad na vozidle,“ uvedl.

Ministr odmítl také spekulaci, že by vlastnil zdravotnické zařízení v zahraničí. „Takové zařízení nemám, kdybych ho měl, tak bych byl rád,“ reagoval na dotaz Arenberger.

Babiš řekl, že na prostudovaní dodaných materiálů, o které Arenbergera k jeho majetkovým kauzám požádal, „má lidi“. Sám prý ministrovo daňové přiznání prolistoval. Ti, kteří se věcí zabývali hlouběji, podle premiéra ministrovi napsali doplňující dotazy, odpověď na ně nyní premiér čeká. Arenberger ještě nemá určený termín schůzky s Babišem. Počítá ale s tím, že předseda vlády termín určí.

Dokumenty o ministrově majetku obdržel Babiš v pátek. V neděli Babiš řekl, že o situaci už v týdnu mluvil i s prezidentem Milošem Zemanem. Média v minulých dnech upozornila na nedostatky v ministrově majetkovém přiznání a další sporné záležitosti. Arenberger je přesvědčen o tom, že se žádného zásadního pochybení nedopustil, dokumenty to podle něj dokládají. Ve čtvrtek premiér uvedl, že nového ministra nyní nehledá. „Pokud to bude mít v pořádku, tak není důvod ho odvolávat,“ uvedl. Doplnil, že detaily nezná a řešit to bude po seznámení s dokumenty.

Šanon s dokumenty je podle Arenbergera 15 centimetrů tlustý. „Z mého pohledu vysvětluje problematiku tak, že tam nikdy nedošlo, kromě toho zadání pozemků do majetkového přiznání, které jsou stejně ale dostupné na katastru, k nějakému zásadnímu pochybení,“ uvedl ministr v pátek na tiskové konferenci po jednání vlády. Arenberger podle Seznam Zpráv přiznal ke konci roku 2020 mnohonásobně vyšší majetek a příjmy, než udával v předchozích letech. V přiznání uvedl více než 60 nemovitostí. Jednu z nich na Mělnicku pronajímá jako archiv pro vinohradskou nemocnici, kde byl ředitelem.

Ministr sám nebo s manželkou ve skutečnosti vlastní přes 160 nemovitostí, uvedl web Seznam Zprávy na základě kompletního výpisu posledního Arenbergerova majetkového přiznání poskytnutého ministerstvem zdravotnictví. To v původní omezené podobě neobsahovalo čísla jednotlivých pozemků, novináři proto nemohli rozlišit nemovitosti zapsané v katastru na stejném listu vlastnictví. Kromě asi 15 obytných budov či bytů tvoří většinu ministrových nemovitostí pole mezi Kralupy nad Vltavou a Neratovicemi, uvádí server. Celkem podle něj vlastní Arenberger sám nebo spolu s manželkou více než 240 hektarů orné půdy.

Pochybnosti panují podle některých médií o dodržení podmínek privatizace bytu s ordinací v centru Prahy, který si Arenberger od 90. let pronajímal. V roce 2019 ho za 11,5 milionu korun koupil s podmínkou, že v něm zachová trvalé bydlení po deset let. Arenberger ale vlastní také vilu v Kobylisích. Radnice Prahy 1 proto prověří, jestli byly podmínky dodrženy. Radnice ale také uvedla, že vlastnictví jiných nemovitostí nebylo důvodem k vyřazení z privatizace, a nemuselo se proto dokládat.

Ministr se podle Televize Seznam ve své kožní ordinaci zapojuje také do klinických studií nových léků, v posledních třech letech jich bylo 38. V přiznáních ale z klinických studií, které jsou obvykle hrazeny až 200.000 korunami za jednoho pacienta, nevykázal žádné zisky. Arenberger k tomu uvedl, že se studiemi má kromě vysokých příjmů i vysoké náklady a pracuje na nich, protože jsou potřebné pro jeho postavení ve vědecké komunitě.