Francouzi drželi ve vazbě dalšího českého řidiče kvůli migrantovi v kamionu

Francouzi drželi ve vazbě dalšího českého řidiče kvůli migrantovi v kamionuNové
Svět

Podezření z pašování migrantů

Ve francouzské vazbě se pro podezření z pašeráctví ocitl další český řidič kamionu. Nyní je na svobodě, ale bude vyšetřován. V jeho voze totiž policejní hlídka objevila černého pasažéra. V případě intervenoval ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) a europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

„Stavěl jsem naposledy v pátek večer ještě v Belgii, tam jsem si všiml uvolněného plachtoví, proto jsem po dohodě se šéfem kamion otevřel a vše přímo uvnitř kontroloval. Nikoho jsem si nevšiml, zboží bylo nepoškozené, tak jsem vůz zase zavřel a jel do Calais, kde až druhá namátková kontrola běžence objevila. Pes neštěkal, takže celníky buď musela zaujmout česká SPZ, nebo si všimli, že vůz neměl plombu, která je prý nově ve Francii povinná pro úplně všechny vozy, nevím. V každém případě mě okamžitě vzali do vazby a vůbec jsem nevěděl, co se mnou bude dál,“ uvedl řidič z Chebu Matouš K.

Jde o další případ českého řidiče, který je ve Francii spojován s pašeráctvím. Jiří Sagan byl ve Francii odsouzen za to, že v jeho kamionu úřady loni našly skupinu Iráčanů. Vinu odmítá.

Šéfa diplomacie Petříčka o případu řidiče z Chebu informoval právě europoslanec Zdechovský.

Zdechovského v pondělí ráno o případu informoval zaměstnavatel řidiče, protože od něho kvůli zadržení neměl žádné zprávy. „Europoslanec Zdechovský pak obratem zavolal do Calais a kontaktoval i ministra zahraničí Tomáše Petříka, s nímž už spolupracuje na případu Jiřího Sagana, který za údajné pašování bohužel stále sedí ve francouzském vězení a čeká na odvolací soud. Do řešení se tak zapojila i česká diplomacie,“ uvedla Zdechovského mluvčí Jitka Fialová.

Řidiče čeká za čtvrt roku soud. „Pan K. byl teď propuštěn a mohl náklad i odvézt do Británie. Zhruba za tři měsíce jej čeká soud, kam se musí dostavit. Co jsem mluvil s francouzskou policií, tak ho za pašeráka nepovažují, a předpokládá se proto jen pokuta a zákaz vstupu do Francie. Řidiči dáme tipy k obhajobě, doporučíme advokáta a ještě se tak pokusíme případnou sankci co nejvíce zmírnit,“ uvedl Tomáš Zdechovský s tím, že řidiči byla poskytnuta kvalitní česká překladatelka.

„To je od případu pana Sagana i několika dalších řidičů obrovský posun, a mám proto naději, že už si francouzská policie nebude plést Čechy s Čečnou,“ dodal.

Dále čtěte: Sbírka na právníka pro vězněného řidiče slaví dílčí úspěch, vybralo se téměř 100 tisíc korun

Související články