Připravte se na superúplněk. Měsíc bude největší v roce
SUPERÚPLNĚK
Ve středu večer nastane superúplněk, pohledově bude Měsíc největší v letošním roce. Superúplněk je jev, kdy je Měsíc v úplňku a zároveň je na své dráze kolem Země nejblíže. Úkaz se letos objeví podruhé, první superúplněk byl v červnu.
Měsíc kolem Země obíhá po mírně výstředné elipse. Někdy je tak k Zemi blíže, v takzvaném přízemí a někdy dále – v odzemí. Časy přízemí a odzemí nastávají v různých fázích Měsíce. Pokud je přízemí v době úplňku, je tento úplněk o něco větší než ty, které se s dobou přízemí neshodují. Vzdálenost Měsíce od Země se také při různých přízemích liší.
Podle Petra Horálka z Fyzikálního ústavu v Opavě se Měsíc dostane nejblíže Zemi v 11:09 SELČ, a to na vzdálenost 357 263 kilometrů. Ve fázi úplňku se pak ocitne ve 20:38 SELČ. Při červnovém superúplňku byl Měsíc v přízemí ve vzdálenosti 357 428 kilometrů od Země.
Měsíc vypadá obrovský
Rozdíl pro běžného nemusí být patrný, protože Měsíc se bude jevit jen asi o sedm procent větší. Superúplňky jsou asi o 15 procent jasnější než běžný úplněk, a dokonce o 30 % jasnější než nejmenší roční úplněk. Horálek v tiskové zprávě upozornil, že ačkoliv půjde o úhlově největší úplněk roku, lidé nespatří obří Měsíc. Bude jen asi o 15 procent větší než ten úhlově nejmenší v roce.
„To, co ovšem vždycky zaujme, bez ohledu na velikost úplňku, je východ Měsíce nad obzorem. Optická iluze, při které náš mozek porovnává velikost Měsíce se vzdálenými objekty na obzoru, v nás skutečně vyvolává pocit, že je Měsíc ‚obrovský,“ dodal astronom.
S termínem „superúplněk“ či „superměsíc“ (anglicky se běžně využívá pojem „supermoon“) vymyslel astrolog Richard Nolle v roce 1979 a vztahuje se buď k novu, nebo úplňku, ke kterému dochází, když je Měsíc v přízemí do deseti procent od jeho největšího přiblížení k Zemi.