1 Podivné zmizení

Pohřešuje se šéf Interpolu – od odletu do Číny. Není sám, v říši středu mizejí miliardáři i knihkupci

, , AKTUALIZOVÁNO

Témata: ,

Francouzská policie zahájila vyšetřování možného zmizení šéfa Interpolu Meng Chung-weje. Informovaly o tom v pátek agentury AFP a Reuters s odvoláním na nejmenované zdroje obeznámené s případem. Policii podle těchto zdrojů kontaktovala manželka prezidenta Interpolu, Číňana Meng Chung-weje, poté, co se s ním nedokázala spojit od jeho odjezdu do vlasti na konci září. Hongkongský deník South China Morning Post (SCMP) napsal, že Meng v Číně čelí nespecifikovanému vyšetřování.

Podle francouzské rozhlasové stanice Europe 1 odcestoval 64letý Meng do Číny 29. září. Od té doby o něm údajně nejsou žádné zprávy. Agentura AFP citovala zdroj z francouzské justice, podle něhož Meng nezmizel ve Francii.

Žádné další informace o jeho plánech podle médií nejsou, stejně jako není jasné, proč jeho manželka o přerušení kontaktů informovala až v pátek. Žena žije s dětmi v Lyonu, kde světová organizace zastřešující mezinárodní policejní spolupráci sídlí.

Interpol v reakci uvedl, že zaznamenal zprávy o údajném zmizení prezidenta Menga. Podle prohlášení ale jde „o záležitost příslušných úřadů jak ve Francii, tak v Číně“. Interpol také poznamenal, že za řízení jeho operací je odpovědný generální tajemník a nikoli prezident. Dále tiskové oddělení věc nekomentovalo.

SCMP s odvoláním na nejmenovaný zdroj napsal, že šéf Interpolu je v Číně vyšetřován a po příletu minulý týden byl ihned předveden k výslechu. Podle deníku není jasný důvod vyšetřování ani místo, kde je držen.

Do čela Interpolu byl Meng zvolen v listopadu 2016 a stal se prvním Číňanem v této funkci. Předtím působil v Číně v několika vysokých pozicích, mimo jiné byl zástupcem šéfa čínské policie. Podle agentury AP se Meng během svého působení v čínských orgánech vyskytoval v blízkosti tehdejších politických špiček, z nichž některé se staly terčem pozdějšího tažení proti korupci. Meng údajně úzce spolupracoval s bývalým šéfem vnitřní bezpečnosti Čou Jung-kchangem, který byl za braní úplatků, vyzrazení státního tajemství a zneužití pravomocí v červnu 2015 odsouzen na doživotí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Kdo v posledních letech zmizel v Číně? Miliardáři i knihkupci

Kuo Kuang-čchang – Šéf předního čínského investičního konglomerátu Fosun International známý jako „čínský Warren Buffett“ byl pohřešován několik dní v prosinci 2015. Spekulovalo se, že zmizení souvisí s bojem Pekingu proti korupci. Firma později uvedla, že Kuo pomáhal úřadům při vyšetřování, které se týkalo spíše jeho osobních než podnikových záležitostí.

Lee Bo – Spolumajitel hongkongského knihkupectví Causeway Bay Books, jež spadá pod nakladatelství Mighty Current a prodává materiály kritizující vedení v Pekingu, zmizel v prosinci 2015. Spolu s ním zmizeli v krátké době další čtyři hongkongští knihkupci spojení s knihkupectvím Causeway Bay Books a nakladatelstvím Mighty Current. Lee, který má také britské občanství, po čase poslal faxem dopis kolegovi, v němž prohlásil, že do Číny odjel dobrovolně a že „spolupracuje se zainteresovanými stranami“, což vzbudilo podezření, že byl ke své výpovědi donucen. Čínská policie v únoru 2016 oznámila, že tři ze zmizelých knihkupců jsou v pevninské Číně vyšetřováni kvůli podezření z nelegální činnosti.

Čou Čcheng-ťien – Miliardář, zakladatel a generální ředitel oděvního řetězce Metersbonwe, zmizel počátkem ledna 2016. Podle spekulací místních médií Čoua a tajemníka podnikové rady vzaly do vazby čínské úřady.

Siao Ťien-chua – Čínský miliardář s kanadským pasem zmizel 27. ledna 2017. Zahraniční servery zaměřené na zprávy z Číny uvedly, že policisté z pevninské Číny v civilu podnikatele odvedli z jeho apartmá v luxusním hotelu Four Seasons v Hongkongu. Čínské úřady letos v březnu nařídily podle serveru South China Morning Post (SCMP) podnikatelskému impériu Siao Ťien-chuy, které zahrnuje hlavní konglomerát Tomorrow Holdings a širokou síť přidružených podniků, prodat kvůli splacení bankovních úvěrů v letošním roce jeho majetek ve výši 150 miliard jüanů (490 miliard Kč). Jako důvod uvedly neprůhledné podnikání firmy, které s sebou nese rizika ohrožující finanční bezpečnost země. Siao je podle některých médií v současnosti držen v domácím vězení.

Jie Ťien-ming – V únoru letošního roku se objevily informace, že šéf i v Česku aktivní společnosti CEFC China Energy byl zadržen a čelí vyšetřování kvůli podezření z hospodářské kriminality. Jie, který je mimo jiné čestným poradcem českého prezidenta Miloše Zemana, je od té doby nezvěstný a zřejmě se nachází v čínském vězení.

Fan Ping-ping – Jedna z nejznámějších čínských hereček se na veřejnosti neobjevila téměř tři měsíce od července letošního roku. Sedmatřicetiletá hvězda, která si zahrála i ve filmových sériích X-Men a Iron Man a je nejlépe placenou čínskou herečkou současnosti, byla obviněna z daňového úniku a musí zaplatit pokutu ve výši téměř 2,9 miliardy korun. Podle CNN byla Fan zřejmě zadržována a vyslýchána na tajném místě. Na začátku října o sobě dala Fan vědět vzkazem na sociální síti, ve kterém se za své provinění omluvila.

Meng Chung-wej – Francouzská policie zahájila vyšetřování možného zmizení šéfa Interpolu Meng Chung-weje. Policii kontaktovala Mengova manželka poté, co se s ním nedokázala spojit od jeho odjezdu do vlasti na konci září. Deník SCMP napsal, že Meng v Číně čelí nespecifikovanému vyšetřování a že po příletu minulý týden byl ihned předveden k výslechu. Podle deníku není jasný důvod vyšetřování ani místo, kde je držen.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Kdo je silnější? Čínská bojová loď najížděla na americký torpédoborec, dělilo je jen 40 metrů

, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.