1 Indicent na moři

Kdo je silnější? Čínská bojová loď najížděla na americký torpédoborec, dělilo je jen 40 metrů

, NOVÉ

Témata: , , ,

Čínský torpédoborec se v Jihočínském moři těsně minul s americkou lodí USS Decatur. Informoval o tom server The Wahsington Post. Spojené státy označily manévr za nebezpečný a neprofesionální, mluvčí čínského ministerstva obrany ovšem tvrdí, že Spojené státy neměly v tamějších vodách co pohledávat.

Námořní incident se stal v neděli, když americký torpédoborec USS Decatur prováděl svou pravidelnou plavbu ve sporných vodách Jihočínského moře v rámci svobodné expedice Bonhomme Richard. Náhle se na obzoru objevil čínský torpédoborec třídy Lujang a začal se blížit k americké lodi.

Mluvčí americké pacifické flotily Charlie Brown tvrdí, že Číňané provedli několik agresivních manévrů a následně se začali přibližovat k trupu americké lodi. Ta musela změnit rychle kurz, aby se vyhnula kolizi s čínským plavidlem. V ten okamžik dělilo obě plavidla údajně jen 40 metrů. Americké úřady označily manévr za neprofesionální a nebezpečný.

Čínské ministerstvo obrany ale kritiku odmítá a tvrdí, že americký torpédoborec neměl na daném místě co pohledávat a akorát tím vyprovokoval Peking, aby zakročil. „Čínské plavidlo konalo v souladu se zákonem,“ napsal mluvčí čínského resortu obrany Wu Qian ve svém prohlášení.

Čína si už dlouhodobě nárokuje drtivou většinu rozlohy Jihočínského moře, stejně jako ostatní asijské země včetně Vietnamu, Filipín, Malajsie a Tchaj-wanu. Na sporných třech Spratlyho ostrovech si Číňané i přes četné protesty svých sousedů vybudovali základnu s protivzdušnou a námořní obranou.

Čtěte také: Trajekt porouchaný na Baltu se rozjel, míří do Klajpedy

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,