11 film k 100. výročí republiky

VIDEO: Vzdorovali nacistům i železné oponě. Ambiciózní film Zlatý podraz

, FOTO A VIDEO UVNITŘ

Témata: , ,

Český film Zlatý podraz od režiséra Radima Špačka se 25. října dočká premiéry. Snímek se točí kolem životných osudů poválečné československé reprezentace v basketbalu v letech 1938 až 1951, která se potýkala s nástupem nacistů a později i komunistů. Nadcházející uvedení filmu do kin doprovází stejnojmenná výstava filmového fotografa Patrika Nguyena.

Hlavní děj se točí kolem osudové lásky právníka a sportovce Franty (Filip Březina) k tanečnici Michelle (Patricia Volny), která uprchla z Ruska před Stalinem a pak z Paříže před Hitlerem. Dvojice se seznámí na poválečném Mistrovství Evropy v basketbalu v Ženevě a jejich příběh vrcholí v roce 1951, kdy dojde k dramatickému souboji se sovětským týmem ve finále Mistrovství Evropy v Paříži. V tu dobu Evropu na roky rozdělí železná opona.

Zlatý podraz ve fotografii

Historický snímek mimo jiné zachycuje boj basketbalistů proti nacistům nebo vzdor komunistické diktatuře. Režie se ujal držitel Českých lvů Radim Špaček, scénáře pak Jiří Závozda a Jakub Bažant, kteří jako předlohu použili svou knihu Nebáli se své odvahy. Ve filmu si zahrají také přední čeští basketbalisté Tomáš Satoranský z NBA a Jiří Welsch, dříve NBA a Euroliga.

Fotografie z natáčení dramatického snímku si mohou návštěvníci prohlédnout na výstavě Zlatý podraz ve fotografii v pražském Paláci YMCA. Výstava potrvá do 6. listopadu 2018. Momenty ze zákulisí filmu zachytil objektiv filmového fotografa Patrika Nguyena, který se sám věnuje basketbalu a pomáhal hercům s tréninkem.

„Zlatý podraz očima, které ví, o co jde,“ napsal kritik Josef Chuchma do titulku textu, který nachystal pro výstavu snímků. „Patrik Nguyen běžné fotosky, jak se říká snímkům, které co možná věrně zprostředkovávají obrazy, které pak divák může vidět v kině, exponoval v míře jen nezbytně nutné. Více si – fotograficky velmi zdatně – všímal toho, jak film vzniká, jaké úsilí vyžaduje. Viděl, že je to také zápas,“ dodal pochvalně.

Čtěte také: Izrael ocenil Jiřího Menzela. Získal cenu za celoživotní dílo

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Populisté. Příští zastávka násilí. Debata v předvečer voleb do Evropského parlamentu

Echo týdne: Piráti, čučche a protinožci ● Komentář: Tunel není ● Esej: Spojené státy evropské? Už jsou sešněrovanější než ty americké ● Kauza: Elfové na hlídce proti ruským trollům ● Fenomén: Jak skončit Hru

Vláda zvýší lidem poplatky za banku a zdraží půjčky Dánský specialista na střední Evropu Lars Christensen
Poslední pražský bohém Ohlédnutí za neobyčejným životem Radomila Uhlíře
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.