11 film k 100. výročí republiky

VIDEO: Vzdorovali nacistům i železné oponě. Ambiciózní film Zlatý podraz

, FOTO A VIDEO UVNITŘ

Témata: , ,

Český film Zlatý podraz od režiséra Radima Špačka se 25. října dočká premiéry. Snímek se točí kolem životných osudů poválečné československé reprezentace v basketbalu v letech 1938 až 1951, která se potýkala s nástupem nacistů a později i komunistů. Nadcházející uvedení filmu do kin doprovází stejnojmenná výstava filmového fotografa Patrika Nguyena.

Hlavní děj se točí kolem osudové lásky právníka a sportovce Franty (Filip Březina) k tanečnici Michelle (Patricia Volny), která uprchla z Ruska před Stalinem a pak z Paříže před Hitlerem. Dvojice se seznámí na poválečném Mistrovství Evropy v basketbalu v Ženevě a jejich příběh vrcholí v roce 1951, kdy dojde k dramatickému souboji se sovětským týmem ve finále Mistrovství Evropy v Paříži. V tu dobu Evropu na roky rozdělí železná opona.

Zlatý podraz ve fotografii

Historický snímek mimo jiné zachycuje boj basketbalistů proti nacistům nebo vzdor komunistické diktatuře. Režie se ujal držitel Českých lvů Radim Špaček, scénáře pak Jiří Závozda a Jakub Bažant, kteří jako předlohu použili svou knihu Nebáli se své odvahy. Ve filmu si zahrají také přední čeští basketbalisté Tomáš Satoranský z NBA a Jiří Welsch, dříve NBA a Euroliga.

Fotografie z natáčení dramatického snímku si mohou návštěvníci prohlédnout na výstavě Zlatý podraz ve fotografii v pražském Paláci YMCA. Výstava potrvá do 6. listopadu 2018. Momenty ze zákulisí filmu zachytil objektiv filmového fotografa Patrika Nguyena, který se sám věnuje basketbalu a pomáhal hercům s tréninkem.

„Zlatý podraz očima, které ví, o co jde,“ napsal kritik Josef Chuchma do titulku textu, který nachystal pro výstavu snímků. „Patrik Nguyen běžné fotosky, jak se říká snímkům, které co možná věrně zprostředkovávají obrazy, které pak divák může vidět v kině, exponoval v míře jen nezbytně nutné. Více si – fotograficky velmi zdatně – všímal toho, jak film vzniká, jaké úsilí vyžaduje. Viděl, že je to také zápas,“ dodal pochvalně.

Čtěte také: Izrael ocenil Jiřího Menzela. Získal cenu za celoživotní dílo

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Nakonec zvýší daně. Babišovi došly zdroje, přesto občanům dál slibuje miliardy

Echo týdne: Trump, Petříček a sníh ● Komentář: Vysoké mzdy zastavily průmysl ● Svět: Pekelný festival v Karibiku ● Recenze: Z časů, kdy to měli rádi horké

Rozpadají se nám těla i duše Neumíme lidi vracet do života, říká Pavel Kolář
Zelená školačka Kdo podnítil mezinárodní hnutí záškoláků?
,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.