Policie vyhání lyžaře a snowboardisty z Petřína. Chráníme zeleň, tvrdí

ZIMNÍ SPORTY NA PETŘÍNĚ

Policie vyhání lyžaře a snowboardisty z Petřína. Chráníme zeleň, tvrdí
Snowboardisté na Petříně Foto: Petr Podaný
7
Domov

Echo24

Neobvyklá přetrvávající vrstva sněhu a zavřené sjezdovky přivedly mnoho Pražanů na zasněžený Petřín, který sjížděli na lyžích, snowboardech nebo bobech. To jim však během úterního dopoledne překazila městská policie, podle níž jsou zde zimní sporty podobně jako na jiných veřejných místech ve městě zakázané.

Důvodem zásahů strážníků tentokrát není koronavirus, ale vyhláška o ochraně veřejné zeleně. Již dříve přitom zimní sportování v Praze kritizoval vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), který řekl, že se jedná o protizákonné opatření, kterým by se měla policie zabývat.

Ještě v pondělí na Petříně bylo možné vidět skupinky bobujících dětí nebo lyžaře a snowboardisty. Druhý den však již na místo dorazila městská policie, která jim aktivity překazila s výhrůžkou pokuty.

Snowboardisté na Petříně
Snowboardisté na Petříně Foto: Echo24, jnk

„Byli jsme tady i včera, normálně se tu jezdilo, nikdo tu nebyl. Dneska ale v deset hodin přišel policajt a říkal, abychom nejezdili s těma prknama. Můžeme jet lanovkou nahoru, ale když nás uvidí, jak pak sjíždíme na prkně dolů, tak nám dá pokutu. Protože je to veřejný park a nesmí se tu jezdit ani na lyžích, na snowboardu, na saních, na bobech,“ řekl redakci deníku Echo24 Jiří Tintěra, který si na Petřín přinesl snowboard.

Strážníci, kteří na svahu Petřína zasahovali uvedli, že důvodem jejich výjezdu na místo je platná vyhláška č. 6/2001 o ochraně veřejné zeleně. Podle ní je na místech, kde se veřejná zeleň nachází, zakázáno kromě lyžování nebo sáňkování třeba i jízda na kole, stanování, volné pobíhání psů nebo bruslení.

Na místě byla dvě policejní auta s rozsvíceným majákem a tři policisté
Na místě byla dvě policejní auta s rozsvíceným majákem a tři policisté Foto: Echo24, jnk

„Chápeme, že je to nepříjemné, musíme zde ovšem stát a lidem to zakazovat. Vyháníme hlavně snowboardisty a lyžaře, malé sáňkující děti samozřejmě chápeme a necháváme je bez postihu,“ sdělil přítomný strážník reportérovi.

O lyžování na Petříně mluvil i Hamáček. „Pokud se nepletu, tak na Petříně žádná vyznačená sjezdovka není, tudíž to není plocha určená k jízdě na lyžích. Pokud tam někdo lyžuje nebo snowboarduje mimo vyznačené trati, tak mám pocit, že to není v souladu se zákonem,“ vyjádřil se Hamáček na Prima CNN.