Spojené státy překonaly hranici 40 milionů nakažených koronavirem
KORONAVIRUS V AMERICE
Spojené státy zaznamenaly od začátku pandemie přes 40 milionů potvrzených případů nákazy koronavirem, což je v absolutních i relativních číslech nejvíce ze všech zemí světa. Vyplývá to ze statistik, které sestavuje deník The New York Times. Spojené státy, kde žije zhruba 330 milionů obyvatel, zároveň mají nejvyšší oficiální bilanci obětí covidu-19, která se dnes blížila k 650.000 úmrtí. Země nyní zažívá další nápor epidemie a zdravotnictví se opět ve více státech dostává na hranici svých možností.
Spojené státy v minulých dnech registrovaly nejvyšší počty nových infekcí a úmrtí od zimy. Tempo růstu bilance nakažených se poprvé od ledna dostalo nad 160.000 případů za den, průměrný přírůstek u obětí na životech se téměř po půl roce dostal nad 1500. Hospitalizace pacientů s covidem-19 stabilně stoupají od začátku července, přičemž minulý týden leželo v nemocnicích asi 103.000 pacientů s covidem-19.
Ve Spojených státech zatím nemá dokončené očkování asi 47 procent lidí. Podle zdravotnických činitelů je naprostá většina nových hospitalizací a úmrtí s covidem-19 mezi neočkovanými.
Ve státě Idaho republikánský guvernér Brad Little minulý týden vyzval občany, aby se nechali naočkovat. „Přál bych si, aby každý viděl, čeho jsem byl včera večer svědkem na jednotce intenzivní péče (JIP),“ uvedl minulou středu. Dnes zdravotničtí činitelé v Idahu aktivovali takzvané krizové standardy péče v nemocnicích na severu státu, protože počty pacientů s koronavirem tam převyšují kapacity. „Lidé, kteří potřebují zdravotní péči, se mohou setkat s péčí, která se liší od toho, co očekávají,“ uvedla v této souvislosti regionální vláda.
Něco podobného zažívá Alabama, kde bylo v pondělí podle místní asociace nemocnic 1712 pacientů vyžadujících intenzivní péči. Na JIP v tomto státě na jihu USA ovšem bylo dohromady jen 1531 lůžek s patřičným dozorem. Ještě více hospitalizovaných na 100.000 obyvatel než Alabama hlásí Florida, která už ale zjevně překonala vrchol aktuální vlny epidemie, podobně jako Louisiana či Missouri.
V Západní Virginii guvernér Jim Justice na pondělní tiskové konferenci uvedl, že virus zaplavil mnoho ze státem provozovaných nemocnic a vedl k uzavírce několika škol. Když přečetl seznam lidí, kteří v jeho státě od pátku zemřeli na covid-19, vyzval neočkované, aby se nechali imunizovat. „Musíme se nechat naočkovat kvůli všem, nejen pro nás, ale pro každého – a musíme to udělat. Tenhle strašlivý, strašlivý, strašlivý masakr můžeme zastavit,“ prohlásil republikánský guvernér.
Žádný americký stát nemá podle federálních dat přes 70 procent plně naočkovaných obyvatel. Přestože tempo vakcinace od poloviny července pomalu roste, stále výrazně zaostává za maximem zaznamenaným na jaře.
Za nepříznivé situace ohlásil Bílý dům na čtvrtek další projev prezidenta Joea Bidena o protiepidemické strategii federální vlády. Hlava státu zvolená za Demokratickou stranu podle médií patrně představí šestibodový plán navržený s cílem zpomalit šíření vysoce nakažlivé koronavirové mutace delta a dál zrychlit očkování proti covidu-19. Mluvčí Bílého domu Jen Psakiová neřekla, zda se Biden chystá ohlásit i nová vakcinační nařízení, uvedla ovšem, že federální vláda nemůže očkování široké veřejnosti přikázat.
Šéfka amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Rochelle Walenská nedávno varovala, že neočkovaní Američané by neměli cestovat. Data Úřadu pro bezpečnost v dopravě (TSA) ale naznačují, že lidé přes prodloužený víkend nezůstali doma. Kontrolní stanoviště TSA v pátek zaznamenala 2,1 milionu cestujících na amerických letištích, což je podobný počet jako před dvěma lety.