VIDEO: Odvolací soud se zastal studenta, kterého zfackovali policisté

VIDEO: Odvolací soud se zastal studenta, kterého zfackovali policistéVIDEO UVNITŘ
Záznam ze zásahu proti studentovi na policejní stanici Foto:

Reprofoto/Videozáznam z bezpečnostní kamery

Domov

Policie versus protestující student

pk Echo24

Případ dvou policistů, kteří po návštěvě čínského prezidenta v Praze v březnu 2016 tvrdě zasáhli proti protestujícímu studentovi, má další pokračování. Policisté byli po incidentu obžalováni, že mladíka několikrát bezdůvodně udeřili a škrtili. Soud v lednu letošního roku jednoho z policistů zprostil obžaloby, případ druhého z nich byl předán Ministerstvu vnitra k prošetření přestupku. Odvolací soud však dal nyní za pravdu mladíkovi – rozsudek i usnesení zrušil a případ, na který upozornil deník Echo24 se tak vrací znovu na začátek.

Potyčka, při které byl Josef Tajovský napaden, začala jeho oslovením skupinky policistů na ulici. „Měli byste se stydět za čínského prezidenta,“ řekl mladík policistům poté, co v Praze na několika místech protestovali demonstranti proti čínskému prezidentovi. Za to byl mladý student následně zadržen a spoutaný odvezen na policejní služebnu. Tam ho podle jeho výpovědi jeden z policistů udeřil svou hrudí s kovovým odznakem do obličeje a následně mu dal dvě facky. Policisté se navíc nevybíravě a posměšně vyjadřovali o mladíkově vzhledu. Student byl podle svých slov opakovaně napadán slovy, že vypadá jako „feťák a buzerant“.

Policista se v průběhu vyšetřování bránil tím, že svůj služební odznak pouze přiblížil ke studentovu obličeji a luskl mu u hlavy prsty, aby si zajistil jeho pozornost. To však student odmítá, jeho tvrzení navíc dokládají záznamy z kamery v policejní služebně, které získala redakce Echo24. „Kamerový záznam ze služební místnosti policejního oddělení Vinohrady jednoznačně prokazuje, že věrohodná je výpověď poškozeného o tom, jakým způsobem byl v této služební místnosti obžalovaným policistou napaden a nevěrohodná je výpověď obžalovaného,“ uvedl pro deník Echo24 advokát poškozeného Jiří Švejnoha s tím, že se případ po úvodním zprošťujícím rozsudku pro jednoho z policistů opět vrací na začátek.

Obvodní soud pro Prahu 2 totiž dal na začátku letošního roku za pravdu policistům, kteří odmítali, že by studenta nějak napadli. Zprošťující rozsudek pro jednoho a usnesení o postoupení věci Ministerstvu vnitra však nyní zrušil Městský soud v Praze. Ten dal v polovině července za pravdu státní zástupkyni, která se proti zprošťujícímu rozsudku odvolala.

Kamerový záznam jako důkaz

Důvodem pro zrušení rozsudku nad jedním z policistů byl dle advokáta Švejnohy nesprávný postup soudu, který měl důkazy hodnotit nelogicky a vybírat je pouze selektivně. „Dle odvolacího soudu jsou výpovědi obžalovaných v přímém rozporu nejen se svědeckými výpověďmi poškozeného a jeho přátel, ale zejména nekorespondují s objektivními důkazy v podobě kamerových záznamů,“ řekl advokát Jiří Švejnoha pro Echo24. Dodal, že bezdůvodný a nezákonný byl podle odvolacího soudu už samotný převoz mladíka na policejní stanici.

Druhý z policistů, který měl mladíka škrtit a udeřit do hlavy, se podle odvolacího soudu dopustil zvlášť závažného zločinu zneužití pravomoci úřední osoby. „Napadení poškozeného nebylo vedeno snahou policistů zamezit údajně nezákonnému jednání poškozeného, neboť k žádnému takovému jednání nedošlo, jednalo se o nezvládnuté emoce policistů, kteří pocítili potřebu ukázat svoji moc nad poškozeným, jenž navíc byl v dané době ve věku blízkém mladistvým,“ řekl Jiří Švejnoha. Soud proto nařízené disciplinární řízení uznal jako nedostatečné a usnesení zrušil.

Případ se nyní vrací zpět k Obvodnímu soudu pro Prahu 2. Ten bude po výslechu jednoho z obžalovaných policistů a dvou svědků rozhodovat znovu. Datum jednání zatím není známé.

Čtěte také: VIDEO: Policista dal facku zadrženému studentovi. K odsouzení to nestačilo

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články