Staré metody se vracejí? Policisté zfackovali studenta kvůli Číňanům

Vyšetřování inspekce

Staré metody se vracejí? Policisté zfackovali studenta kvůli ČíňanůmNOVÉ 1
Domov
  • Pavel Fukar
Sdílet:

Návštěva čínského prezidenta Si Ťin-Pchinga v Praze má další policejní dohru, která může ještě více rozvířit debatu o zásahu vůči jinak smýšlejícím občanům a o policejních metodách, které připomínají dobu před listopadem 1989. Den po odjezdu čínského vůdce policie na pražských Vinohradech zadržela studenta, který oslovil skupinu policistů na ulici a řekl: „Měli byste se stydět za čínského prezidenta.“ Hlídka mladíka následně o pár ulic dál zadržela, spoutala a na služebně mu dva různí policisté uštědřili celkem tři facky. Devatenáctiletý maturant podává na policisty trestní oznámení, prošetřením případu se zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Čtvrteční podvečer 31. března se student jednoho pražského gymnázia (redakce jeho identitu zná, kvůli probíhajícímu šetření ji však nezveřejní) rozhodl strávit se svými přáteli v Riegrových sadech, kde společně venčili mladíkova psa. Když se zhruba kolem sedmé hodiny večer rozhodla skupina odejít, narazila v přilehlé ulici na zhruba dvacet policistů se samopaly, začal devatenáctiletý maturant své vyprávění.

Čtěte aktuální komentář: Gotwaldovská vizáž policejního prezidenta

Mladík přiznává, že při pohledu na ozbrojence v něm nabobtnal vztek. „Měli byste se stydět za čínského prezidenta,“ křikl na ně a pokračoval v chůzi se psem. O několik ulic dále u Vinohradského divadla ho však zastavila policejní hlídka v autě. „Vy jste ten pán se psem,“ doprovodili policisté otázku žádostí o předložení legitimace. Tu zdůvodnili studentovi údajným narušováním veřejného pořádku.

„Když jsem mu podával občanku, došlo mi, jak je ta situace absurdní,“ popsal své pocity student. V tomto momentě se tedy rozhodl natočit si celý incident na mobil. To ovšem policisty rozhořčilo, jeden ze zasahujících mužů zákona mu prý dokonce vyrazil telefon z ruky. Přestože mladík podle svých slov nekladl žádný viditelný odpor, rozhodla se ho hlídka spoutat na kapotě auta a odvézt na stanici.

Student přitom tvrdí, že k nevybíravému chování neměla hlídka žádný důvod. Po prvotním výkřiku vůči ozbrojencům se údajně neprojevoval nijak agresivně, pouze asertivně žádal zdůvodnění policejní žádosti o legitimaci. Nepřiměřené se mu tak zdálo nejen vyražení mobilního telefonu z ruky, ale i následné spoutání na kapotě auta.

Facky a urážky

Mírně otřesený mladík si po příjezdu na stanici vzpomněl na právo informovat o svém zadržení jednu blízkou osobu. Požádal tedy policisty o hovor s otcem, s nímž měl navečer domluvenou schůzku. „Když znáte svá práva, musíte znát i své povinnosti,“ odbyl ho údajně přítomný policista.

Studenta nečekaný postup překvapil a rozhodl se tedy policistu požádat o sdělení služebního čísla. Mladík dále popsal, jak mu policista vrazil toto číslo přímo do obličeje. Bez zjevného důvodu mu navíc naštvaně vrazil dvě facky. To vše před zraky dalších tří až čtyř přítomných policistů. Ty se pokusil strážník pobavit i nezdvořilými poznámkami na studentovo oblečení. „Koukněte na ty nasrávačky, to přece nosej buzeranti,“ zhodnotil mladíkovy kalhoty. „Jsi buzerant?“ zeptal se.

Násilný incident pokračoval policejním výslechem. Při něm byl prý student požádán, aby na stůl vyskládal kompletní obsah batohu i peněženky, údajně kvůli podezření z držení drog. „Byl jsem frustrovaný a cítil bezmoc,“ popisuje mladík, proč se nebránil požadavkům policistů.

Když se ale vyslýchajícímu jeho tušení nepotvrdilo, chytil mladíka pod krkem a vrazil mu další facku. „Zapamatuj si, že se příště nemáš ptát,“ doporučil prý studentovi vyslýchající strážník po úderu hřbetem ruky.

Zhruba po padesáti minutách se policisté nakonec rozhodli mladíka propustit. „Nediv se, že jsme tě zadrželi, vypadáš jako feťák,“ vzpomíná student na prozrazený důvod převozu na stanici. Až poté prý předali policisté vyslýchanému pokyny týkající se zadržení a nechali ho podepsat dokumenty, od kterých ovšem nedostal kopii.

Chování policistů prošetří GIBS

Otřesený mladík putoval okamžitě po propuštění do nemocnice, kde mu vyšetřili otok na tváři. Mladíkovu stížnost na chování policistů by měla v nejbližší době řešit Generální inspekce bezpečnostních sborů. „Dodnes nechápu, proč mě zadrželi,“ zakončil své vyprávění student.

„Jsem přesvědčen, že jednáním policistů byla mému klientovi úmyslně způsobena jiná závažná újma ve smyslu ust. § 329 odst. 1. písm. a), b) a c) tr. zákoníku, a to ve formě především psychických útrap, ponížení a vystavení nedůstojnému jednání ze strany policistů, které vedlo k psychickému zhroucení poškozeného,“ okomentoval důvod pro podání stížnosti mladíkův advokát.

Samotná policie prozatím případ nekomentovala. „Pokud ten člověk podal stížnost na Generální inspekci bezpečnostních zdrojů, pak je celá věc v řešení právě Generální inspekce bezpečnostních zdrojů a musíte se tedy obrátit přímo na ni,“ sdělil redakci ECHO24.cz tiskový mluvčí pražských policistů Tomáš Hulan.

Ani na Generální inspekci bezpečnostních sborů nebyli k probíhajícímu vyšetřování sdílnější. „Dotazovanou věcí se v současné době Generální inspekce bezpečnostních sborů zabývá, více informací ke zveřejnění v současné době nemám k dispozici,“ odpověděla mluvčí GIBS Radka Sandorová na otázky týkající se chování policistů.

Vlajky na Nuselském mostě i budově FAMU

K dalším konfliktům s policií docházelo i v předchozích třech dnech v různých částech hlavního města. Pozornost policistů si v úterý 29. března vysloužil i muž, který se o půl sedmé večer procházel po Nuselském mostě s tibetskou vlajkou. Přivolaná hlídka jej rovněž legitimovala, tentokrát se ovšem celý incident obešel bez násilí a převozu na stanici.

Státní symboly Tibetu vyprovokovaly policisty i k zásahu v budově pražské FAMU ze středy 30. března. Dvojice policistů se tam dokonce dvakrát přišla dotázat na důvod vyvěšení dvou vlajek. Tento zásah do práva na svobodu projevu ovšem rozhořčil děkana fakulty Pavla Jecha, který kvůli němu požádal ministra vnitra Milana Chovance o vysvětlení. Ten vyšetřením události pověřil policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Ministr i policejní prezident se v pondělí fakultě omluvili.

Čtěte také: Represe jako v 80. letech? Chodil s vlajkou po mostě, policie si na něj posvítila

Kdo nařídil zásah na FAMU? Stopa vede ke Komorousovu útvaru

Kocáb, Bursík a další žalují Česko pro porušení lidských práv

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články