Represe jako v 80. letech? Chodil s vlajkou po mostě, policie si na něj posvítila
Co zažil advokát na Nuselském mostě
Advokát Jiří Švejnoha se rozhodl otestovat fungování právního státu u nás. Po vícero zprávách z hlavního města, kde policie během návštěvy čínského prezidenta prokazatelně bránila čínské vítače a zasahovala proti občanům s vlajkami Tibetu, si tuto praxi chtěl Švejnoha ověřit. Jelikož nebyl v blízkosti centra Prahy v době organizovaných protestů, vyrazil s tibetskou vlajkou na Nuselský most. Po dvou hodinách ho přijela kontrolovat policie s tím, že se jedná o bezpečnostní opatření v souvislosti s příjezdem Si Ťin-pchinga.
Policejní represe kvůli zdánlivě neškodným projevům svobody slova se na vlastní kůži jal vyzkoušet právník Jiří Švejnoha během druhého dne návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. I když chtěl původně dorazit na místo konání protestní akce na pražské Kampě, na místo to z časových důvodů nestíhal, a tak se rozhodl jít na bližší Nuselský most.
Zpráva z Nuselského mostu 29.3.2016 15-18,30 hodin
Chůze s tibetskou vlajkou – muž, právník , 38 let, seriózní vzhled
- nachozeno 17500 kroků
- zásah cca 20.000 lidí (1 auto v každém směru za vteřinu)
Prokazatelně pozitivní reakce: 57
-mávání z auta, úsměvy z auta, poplácání po ramenou, děkování…
Prokazatelně negativní reakce: 14
-nadávky, vztyčený prostředníček, verbální útoky (plus 2 auta vytočených Číňanů s mafiánskou SPZ)…
Nezařaditelné reakce: 30-40
-auta troubila a nebylo jasné proč
Zdroj: Facebook – Alena Švejnohová
„Chtěl jsem si ověřit, že je pravda, co vidím v médiích, že se Praha stává místem policejní represe, kde se přestávají dodržovat základní práva v zájmu čínské návštěvy. Nerad bych se jednou probudil a zjistil, že už některá práva nemám,“ popsal Švejnoha. „Chtěl jsem také vyjádřit nesouhlas s návštěvou, upozornit na porušování lidských práv ze strany Číny, když na to dostatečně neupozorňují naši zástupci. Chtěl jsem, aby se lidé zamysleli, koho sem zveme. Symbol tibetské vlajky posloužil skvěle.“
„Test právního státu“Zpráva z Nuselského mostu 29.3.2016 15-18,30 hodinChůze s tibetskou vlajkou – muž, právník , 38…
Posted by Alena Svejnohova on Thursday, March 31, 2016
Netrvalo to dlouho a i na tomto místě osamocený projev nesouhlasu si policie posvítila. „Po 2 hodinách přijela Policie ČR, že je posílá vedení, ať si klidně chodím s vlajkou dál, ale že musí ověřit mou totožnost. Trval jsem na sdělení důvodu, uváděli postupně, příkaz nadřízených, ‚zvláštní jiný důvod‘, odkazovali na §63 písm. f) zákona o policii, a nakonec uvedli jako důvod bezpečnost v souvislosti s návštěvou čínského prezidenta,“ popisuje advokát ze strany policie zmatený průběh legitimace na Nuselském mostě, kde nakonec Švejnoha strávil přes 3 hodiny.
Čtěte také: ‚Číňani mi sebrali vlajku a kopali mě na zemi‘
Bitky u Žofína mezi čínskými vítači a demonstranty
„Most se ukázal jako ideální, nebyl místem, kde byla nahlášena demonstrace na podporu čínské delegace, nemohl jsem tedy žádnou narušovat, byl jsem sám, nešlo o nenahlášené shromáždění, zkrátka nedal jsem žádnou záminku k podezření z jakéhokoli protiprávního jednání, pro které bych mohl být ze strany Policie nucen k prokázání totožnosti či dokonce zajištěn,“ pokračoval Švejnoha.
Zároveň zdůrazňuje, že se přivolaná hlídka chovala slušně. „Už jsem chtěl po těch dvou hodinách odejít, ale když mě přijela zkontrolovat hlídka, rozhodl jsem se na místě strávit další hodinu a půl. Musím říct, že policisté jednali solidně, proti mávání vlajkou prý nic neměli a po legitimaci místo opustili. Nehodlám tak podávat stížnost na chování těchto konkrétních policistů, ale na rozhodnutí, z kterého tak konali,“ doplnil advokát Jiří Švejnoha s tím, že zatím rozmýšlí postup a místo, kam stížnost podat. V úvahu tak připadá například magistrát, kdy úředníci Adriany Krnáčové schválili možnost policie blokovat dopravu, či zakázat vstup lidí na různá místa a tím de facto posvětili i podobné kontroly.
Více zde: Krnáčová dala policistům bianco šek. Mohli si v Praze dělat, co chtěli
„Zákonný důvod k vyžadování prokázání mé totožnosti nebyl dán. Ochranou veřejného pořádku nebo bezpečnosti zahraniční návštěvy nelze zdůvodnit jakékoliv jednání Policie, byť to tyto obecné pojmy formálně umožňují,“ uzavírá Jiří Švejnoha.
K podobným incidentům došlo během návštěvy Si Ťin-pchinga na více místech Prahy. Zatímco podél trasy konvoje čínského prezidenta policie nerozhodně zasahovala ve střetech, kdy čínští vítači napadali nositele tibetských vlajek a chránila tak spíše tyto agresory, došlápla si i na podobně mírumilovné protesty.
Zaměstnanci jedné z firem sídlící naproti hotelu Hilton, kde byl prezident ubytovaný, například vylepili tibetskou vlajku na okna své kanceláře směřující k hotelu. O několik chvil později přišli policisté s tím, že vlajka brání výhledu odstřelovačů – to, že byly zatažené žaluzie, prý policii nevadilo. I pražská FAMU se rozhodla, že v protestu proti pompéznímu vítání čínského prezidenta vyvěsí tibetské vlajky. Do filmařské školy na Smetanově nábřeží dorazili dokonce rovnou kriminalisté, kteří zjišťovali, zda s vyvěšením vlajek souhlasí vedení školy. Po jejich ubezpečení, že je s aktem děkanát seznámen, místo opustili a věc se zdá dále neřešili.