Agrofert neoprávněně hospodaří na 1700 hektarech cizích pozemků. Dělají to i jiní, tvrdí holding

Agrofert a dotace

Agrofert neoprávněně hospodaří na 1700 hektarech cizích pozemků. Dělají to i jiní, tvrdí holdingAKTUALIZOVÁNO
Centrála Agrofertu na Chodově Foto:

Foto: Jan Zatorsky

1
Domov
Sdílet:

Holding Agrofert, který předseda hnutí ANO Andrej Babiš vložil do svěřenských fondů, podle Českého rozhlasu neoprávněně hospodaří na více jak 1700 hektarech půdy. Jde o pozemky, které nemají jasného majitele. Společnostem tedy nepatří a ani je nemají v nájmu. Přesto však na většinu půdy pobírají dotace od Evropské unie.

Problém se podle Radiožurnálu, který rozlohu pozemků spočítal z veřejně dostupných databází, týká i doby, kdy byl Andrej Babiš nejen majitelem Agrofertu, ale také ministrem financí a místopředsedou vlády.

Předseda představenstva ZAS Podchotucí Martin Wiehl, který rovněž spadá pod Agrofert, Radiožurnálu řekl, že chyba je v celkovém systému. „To měly řešit vlády předtím, to je bordel, tady se 27 let nic nedělalo. Náš šéf tam je až teďka,” řekl Wiehl.

Sám Babiš se k problému vyjadřovat nechtěl, mluvčí Agrofertu Jan Pavlů Radiožurnálu poslal písemné stanovisko, ve kterém píše: „Jednotlivé společnosti patřící do koncernu Agrofert hospodaří na zemědělských pozemcích v souladu s platnými právními předpisy a při výkonu užívacích práv nutně přichází do styku s historickými dohodami, které uzavřeli v jejich okolí další zemědělští podnikatelé. Koncern Agrofert bezesporu není v ČR jediným, kdo se v dané, historicky vzniklé situaci nachází, ovšem na rozdíl od jiných subjektů se snaží situaci narovnat.“ Společnost se prý navíc snaží majitele aktivně dohledávat.

Agrofert pak během úterního dopoledne vydal další prohlášení, ve kterém fakticky přiznává, že hospodaří na cizím. „V obdobné situaci jsou stovky zemědělských subjektů v České republice, avšak zase jen Agrofert je vykreslován v negativním světle. Jde o pozemky, u kterých dlouhodobě není znám vlastník. Hospodaření na takových pozemcích není nezákonné,“ píše koncern ve svém vyjádření. Dále uvádí, že tímto postupem naopak pomáhají chránit zemědělský půdní fond, a nově nalezeným majitelům půdy prý zpětně doplácí nájemné či pachtovné. „Situaci již několik let aktivně řešíme. Odmítáme interperetaci, že bychom se dopouštěli jakékoli nezákonné činnosti v oblasti dotací. Dotace na hospodaření čerpáme zcela v souladu s platnou legislativou,“ napsal Agrogfert.

Podle právníků, které oslovil Český rozhlas však takový výklad firmu neomlouvá a jedná se o trestný čin. „Pokud nemám právní vztah k tomu pozemku, pak ho nesmím užívat, a pokud ho užívám, je to podle mého názoru trestný čin neoprávněné užívání cizí věci,“ uvedl pro Radiožurnál například advokát Petr Toman.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš vložil akcie svých společností Agrofert do dvou svěřenských fondů na začátku letošního února. K převodu majetku přiměla tehdejšího ministra financí Andreje Babiše novela zákona o střetu zájmů.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články