Lékaři bez hranic: V Myanmaru bylo za měsíc zabito nejméně 6 700 Rohingů

Rohingové v Myanmaru

Lékaři bez hranic: V Myanmaru bylo za měsíc zabito nejméně 6 700 RohingůNOVÉ
rohingské dítě v utečeneckém táboře v Bangladéši Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět
Echo24
Sdílet:

V Myanmaru zemřelo od 25. srpna do 24. září nejméně devět tisíc Rohingů, z toho nejméně 6700 z nich bylo zabito. Vyplývá to z průzkumů provedených v uprchlických táborech v Bangladéši mezinárodní humanitární a zdravotnickou organizací Lékaři bez hranic.

Výsledky jsou dosud nejzřetelnější známkou rozsáhlého násilí, které začalo 25. srpna, kdy myanmarská armáda zahájila v oblasti Rohingů operace. Od té doby uprchlo z Myanmaru do Bangladéše více než 647 000 Rohingů.

„Setkali jsme se a hovořili s lidmi, kteří přežili násilí v Myanmaru, a nyní přežívají v nehygienických podmínkách v přeplněných táborech v Bangladéši. To, co jsme zjistili, bylo šokující. A to jak z hlediska počtu lidí uvádějících smrt člena rodiny v důsledku násilí, tak v tom, jakými otřesnými způsoby byli jejich příbuzní podle nich zabiti nebo vážně zraněni. Nejvyšší počet úmrtí se časově shoduje se zahájením nejnovějších operací myanmarských bezpečnostních sil během posledního srpnového týdne,“ uvedl Sidney Wong, vedoucí zdravotnických aktivit Lékařů bez hranic.

Svědkové z řad Rohingů, kteří z převážně buddhistického Myanmaru uprchli před násilnostmi do sousedního Bangladéše, ale popisují, že vojáci zabíjeli, mučili a znásilňovali myanmarské civilisty a vypalovali celé rohingské vesnice.

Během měsíce po vypuknutí násilí zemřelo 9 425 až 13 759 Rohingů, z toho nejméně tisíc dětí mladších pěti let. Z průzkumů vyplývá, že 71,7 procent z těchto lidí zemřelo v důsledku násilí. To představuje nejméně 6 700 lidí včetně 730 dětí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Myanmar a Bangladéš v listopadu podepsaly memorandum o repatriaci příslušníků menšiny Rohingů do Mynamaru. Bangladéšské úřady uvedly, že návrat uprchlíků by měl být zahájen během dvou měsíců. Kolik z více než 600 000 Rohingů, kteří od léta do Bangladéše uprchli, se bude moci do Myanmaru vrátit, ale není jasné.

Lékaři bez hranic však upozorňují, že lidé stále z Myanmaru do Bangladéše prchají, protože se stali obětí násilí ještě v posledních týdnech Z těchto důvodů je podle nich podpis dohody mezi vládami Myanmaru a Bangladéše o návratu uprchlíků předčasný. Rohingové by podle Lékařu bez hranic neměli být nuceni k návratu a jejich bezpečnost a práva by měla být garantována dříve, než budou podobné plány dohodnuty.

Čtěte také: Papež se sešel s Rohingy. Žádal je o odpuštění za lhostejnost světa

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články