Papež se sešel s Rohingy. Žádal je o odpuštění za lhostejnost světa

Papež se sešel s Rohingy. Žádal je o odpuštění za lhostejnost světaNOVÉ
Papež v Barmě Foto:

FOTO: Reuters

Svět

papež v bangladéši

Papež František se v pátek v bangladéšské metropoli Dháce sešel se skupinou muslimských rohingských uprchlíků, kteří do Bangladéše utekli před násilím ze sousední Barmy. Požádal je o odpuštění za „lhostejnost světa“ k útrapám, které prožili. Poprvé při své asijské cestě přitom použil výraz Rohingové, který buddhistická většina v Barmě odmítá.

Papež se s Rohingy sešel na mezináboženském setkání v arcibiskupské rezidenci v Dháce. Podle agentury AP na schůzku přijelo 16 Rohingů – 12 mužů, dvě ženy a dvě dívky. Do Dháky byli dopraveni z bangladéšského města Cox‘s Bázár, v jehož oblasti se nachází většina uprchlických táborů.

Papež si s každým z Rohingů potřásl rukou a za asistence tlumočníka pozorně vyslechl jeho příběh. Jedné z dívek požehnal. Do Bangladéše od konce srpna uprchlo ze severobarmského Arakanského státu více než 620.000 příslušníků menšinového etnika Rohingů. „Jsem při vás, ta situace je velmi těžká,“ řekl Rohingům papež.

Barma Rohingy neuznává jako etnikum, dlouhodobě je pronásleduje a upírá jim občanství a základní lidská práva. Barmská armáda zahájila proti Rohingům rozsáhlou operaci po útocích povstalců na bezpečnostní stanoviště z 25. srpna. Podle organizací pro lidská práva se barmští vojáci během svého tažení v Arakanském státě dopouštěli zabíjení, mučení, znásilňování a vypalovali celé rohingské vesnice. OSN a USA tuto kampaň označily za etnickou čistku.

V Barmě, kterou František navštívil v předchozích dnech, vyzval papež k respektování práv všech etnik a k náboženskému dialogu. Ani jednou za svůj čtyřdenní pobyt ale veřejně nevyslovil název Rohingové, za což ho kritizovaly organizace na ochranu lidských práv i sami příslušníci tohoto utlačovaného etnika.

O to, aby na veřejnosti nepoužíval termín Rohingové, papeže předem požádali barmští katoličtí duchovní. Měli obavy, že by papežovo poukazování na Rohingy mohlo vyvolat odvetu vůči křesťanské menšině ze strany barmské armády.

V bangladéšské metropoli Dháce papež František vysvětil 16 kněží. Mše v místním parku se zúčastnilo více než 100.000 katolických věřících, informovala agentura Reuters.

Papež navštívil také památník a muzeum nezávislosti, kterou země získala oddělením od Pákistánu v roce 1971. Papež má v plánu ještě setkání s místními biskupy a premiérkou Šajch Hasínou Vadžídovou.

Bangladéš je převážně muslimská země, katolíci tam představují jedno procento ze 169 milionů obyvatel. Podle agentury AP ale katolická církev v zemi řídí síť škol, sirotčinců a zdravotnických zařízení a těší se relativní svobodě, ačkoli někteří křesťanští misionáři prý dostávají výhrůžné dopisy.

Čtěte také: Papež při mši v Rangúnu vyzval menšiny k odpuštění a soucitu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články