„Žádné handly s komunisty.“ Hamáček odmítá jakékoliv uvolňování i otevírání skiareálů
ROZVOLNĚNÍ V NEDOHLEDNU
Kvůli stagnaci počtu nově nakažených i hospitalizovaných s covidem není podle šéfa Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka (ČSSD) prostor pro zásadní uvolňování opatření proti šíření koronaviru, a to včetně otevírání skiareálů. Situace je vážnější než v minulých týdnech, protože čísla neklesají, přitom roste riziko šíření nakažlivější mutace koronaviru, řekl po jednání štábu. Vláda proto podle něho doporučí používat v hromadné dopravě a na dalších veřejných místech respirátory, nebude to ale nařizovat.
Aby na dražší ochranné prostředky dosáhli i hůř situovaní lidé, jedná vláda podle Hamáčka o jejich distribuci. On sám by byl pro zavedení voucherů, za které by si mohli lidé respirátory v obchodech pořídit. Jsou podle něj možné i další cesty zlevnění pomůcek včetně snížení DPH. Opatření po vzoru Německa a Rakouska, které zavedly povinnost respirátorů pro dospělé, pro děti pak papírové roušky, vláda posuzuje od minulého týdne.
S restrikcemi podle Hamáčka budou muset Češi počítat, dokud nebude populace proočkována. Vakcinace pokračuje, jakkoli má problémy, především ve váznoucích dodávkách. V souvislosti s debatou o možném nákupu mimoevropských vakcín Hamáček konstatoval, že kdokoli má zájem je dodávat, musí požádat o její schválení Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA).
Hamáček také uvedl, že vláda nesmí vycházet vstříc komunistům, kteří souhlasili s prodloužením nouzového stavu za dodržení svých podmínek, mezi něž patří širší otevření škol a provoz zimních středisek i ubytovacích služeb.
„Opatření proti šíření covidu musí být založena na odborných podkladech, ne na handlech s KSČM. Současná čísla neumožňují otevřít skiareály nebo školy, jinak hrozí kolaps nemocnic. Prosím o trpělivost, dokud neproočkujeme velkou část lidí, nemáme jinou zbraň než tato omezení,“ vyjádřil se Hamáček.
Opatření proti šíření covidu musí být založena na odborných podkladech, ne na handlech s KSČM. Současná čísla neumožňují otevřít skiareály nebo školy, jinak hrozí kolaps nemocnic. Prosím o trpělivost, dokud neproočkujeme velkou část lidí, nemáme jinou zbraň než tato omezení.
— Jan Hamáček (@jhamacek) January 27, 2021
„V situaci 9000 nově nakažených denně, přeplněné nemocnice, vyčerpaní zdravotníci, reprodukční číslo blížící se jedničce, britská mutace viru za rohem – to není moment na otevírání sjezdovek. Jsem zděšen, že by se mělo o boji s epidemií rozhodovat jinak než odborně, tedy na základě ultimát či dohod v zákulisí,“ uvedl Hamáček s tím, že jako ministr vnitra dbá o bezpečnost obyvatel, rozhoduje se podle svého vědomí a svědomí a na základě doporučení odborníků.
Hamáček připomněl, že v Evropě k šíření viru loni přispěla lyžařská střediska v Itálii. „Od té doby jsme se hodně posunuli, opatření mohou být podstatně větší, ale stejně to znamená zdvojnásobení či ztrojnásobení počtu lidí, kteří jsou v areálech dnes,“ uvedl. Pokud je hlavním nástrojem boje proti epidemii snižování mobility lidí, otevření lyžařských středisek není zodpovědný krok. „Nechci tu za tři týdny vysvětlovat, proč se nám zhroutily nemocnice,“ uvedl Hamáček.
Nedostatek stříkaček, jehel či roztoků potřebných na ředění vakcín podle Hamáčka nehrozí. Do Správy státních hmotných rezerv dorazily první miliony stříkaček, na cestě jsou i jehly a roztoky, uvedl.
V Česku v úterý přibylo 9144 potvrzených případů koronaviru, což je proti pondělí asi o 2200 více. V mezitýdenním srovnání je nárůst opět nižší, a to zhruba o 500. Proti minulému úterý klesl také o 400 počet hospitalizovaných s onemocněním covid-19. V úterý vyžadovalo nemocniční péči 6043 pacientů, téměř tisíc je ve vážném stavu.
V zemi už měsíc platí opatření podle nejvyššího, pátého stupně, přičemž hodnota skóre odpovídá 14 dní čtvrtému. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (ANO) chce v systému protiepidemických opatření PES zohlednit mimo jiné právě stav v přetížených nemocnicích.