1 Hledaný exposlanec ČSSD

Pět let na útěku. Stopy odsouzeného exposlance Wolfa mizí v Jižní Americe

, NOVÉ

Témata: , ,

Bývalý poslanec ČSSD Petr Wolf, který byl v roce 2012 uznán vinným za několikamilionový dotační podvod, se již pátým rokem skrývá v zahraničí před zákonem. Jeho poslední stopa údajně mizí v Jižní Americe, uvádí server Novinky.cz s odkazem na vyjádření mluvčí Policejního prezidia Ivany Nguyenové.

„Policisté v současné době dělají maximum, aby přímá mezinárodní spolupráce vedla k zadržení hledané osoby,“ řekla Nguyenová. Kvůli složitosti vyšetřování nechtějí kriminalisté uvádět konkrétní státy, kde by se mohl exposlanec Wolf skrývat, nicméně tvrdí, že spolupráce s bezpečnostními složkami Latinské Ameriky je „velmi obtížná“.

Starší Wolfův syn Jan v pondělí sdělil deníku Právu, že se svým otcem v kontaktu není, zmínky o jeho stopách v Jižní Americe ho ale nepřekvapily. „Objevovaly se informace nejen o Jižní Americe, ale také o Rusku a dalších zemích již od samého počátku. Není to žádná novinka,“ dodal.

Wolf byl v roce 2012 ostravským krajským soudem uznán vinným z toho, že podvedl nepřesnými, zkreslenými i lživými informacemi ministerstvo životního prostředí, od nějž dostal dotace. Bývalý politik čerpal společně s manželkou v letech 2005 až 2007 na dva projekty 11 milionů korun. Část peněz použil na hrazení vlastních nákladů, projekty navíc byly zkopírovány z internetu.

Soud mu za to původně uložil pět let vězení a pokutu milion korun, Vrchní soud v Olomouci však trest zpřísnil na šest let vězení a pokutu pět milionů. Odsouzena byla i Wolfova manželka, a to k podmíněnému tříletému trestu a pokutě milion korun. Wolf už dříve opakovaně uvedl, že rozhodnutí soudu považuje za nesprávné a nespravedlivé.

V lednu 2013 neúspěšně požádal o odložení výkonu trestu. Policie po něm 25. ledna 2013 vyhlásila pátrání, v únoru byl vydán evropský zatykač a v dubnu pak i mezinárodní. Do vězení Wolf odmítá nastoupit, peněžitý trest ale s manželkou uhradili ve splátkách. Peníze přicházely na účet soudu i v době, kdy už byl na útěku. V roce 2015 uvedl, že se cítí být nevinný a že vyšetřování má politický podtext. Ministerstvo spravedlnosti ve stejném roce zamítlo žádost o milost pro Wolfa.

Čtěte také: Zemanova debata na Barrandově byla ve sledovanosti až pátá. Předběhly ji seriály

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Past low cost země. Proč prodáváme do světa své věci stále levněji

Echo týdne: Čína, Polsko a pošta ● Kauza: Hypotéka, u které pořád rostou splátky ● Komentář: Měsíc, kdy do Česka přišla krize ● Rozhovor: Klademe silnější národní akcent ● Recenze: Měsíc, kdy do Česka přišla krize

Kdo řídí Gretu Lidé tvořící zázemí malé aktivistky
Pěvec z vůle bohů, zejména Múz Řekni mi, co si myslíš o Karlu Gottovi, a já ti řeknu, kdo jsi
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.