Na Slovensku to vře: Kaliňáka „grilovali“ v rozhlase. K národu promluví Kiska i Fico

Slovensko po vraždě novináře

Na Slovensku to vře: Kaliňáka „grilovali“ v rozhlase. K národu promluví Kiska i FicoNOVÉ
Demonstrace v centru Bratislavy Foto:

Foto pro Echo24: Alena Švejnohová 

2
Svět
Sdílet:

Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák nemíní odstoupit, jak ho k tomu po vraždě novináře a jeho partnerky vyzvala jedna ze tří koaličních stran a opozice. Jak v sobotu uvedl ve slovenském rozhlase, všechny síly chce věnovat tomu, aby policie byla schopna objasnit vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. Kvůli ministrově postoji se 12. března sejde republiková rada vládní strany Most-Híd, aby rozhodla o setrvání, nebo odchodu z koalice. Již tuto neděli v televizi promluví k národu jak prezident Andrej Kiska, tak premiér Robert Fico. Jako poslední požádal o mimořádné vystoupení šéf parlamentu Andrej Danko.

„Věnujeme všechny síly, abychom objasnili vraždu a dostali pachatele před spravedlnost, pak můžeme řešit všechna ostatní témata,“ řekl Kaliňák. „Mým úkolem je, abychom zajistili, že se to vyšetří,“ zopakoval v odpovědi na naléhání moderátora.

Foto:

Kříž na hrobu 27letého novináře Jána Kuciaka

Foto: Reuters

Čtěte také: Poslední rozloučení s Kuciakem. Do rodné obce přijely stovky lidí

Ten se podle serveru Sme.sk mimo jiné ministra ptal, kolik lidí musí ještě zemřít, aby pocítil to, čemu se v civilizovaných zemích říká politická zodpovědnost. Kaliňák odvětil, že moderátor celou tragédii zužuje na politický problém. Vyhnul se přímé reakci na připomínku, že mu nevěří matka Kušnírové. „Stavíte to jako fakt, nemáte to změřené,“ odvětil Kaliňák na tvrzení, že důvěru v ministra vnitra a policejního prezidenta Tibora Gašpara nemá ani velká část veřejnosti.

„Deset minut kladete stejnou otázku, která s vraždou těchto lidí nesouvisí. Dost mě to mrzí,“ prohlásil po opakovaných otázkách na politickou odpovědnost. Už po skončení relace novinářům podle listu Denník N řekl, že nejprve chce vyšetřit vraždu, pak se může rozpoutat „politické peklo“.

Ficovi spojenci rezignují

Po vraždě novináře, který psal o údajných daňových a dotačních podvodech a pochybných spojení lidí z okolí premiéra a předsedy vládní strany Směr Roberta Fica, již ohlásil demisi ministr kultury Marek Maďarič, nyní tak učinil i premiérův dlouholetý spolupracovník Roman Šipoš, od roku 2015 ředitel kanceláře předsedy vlády. Denníku N řekl, že Ficovi navrhl okamžité ukončené svého pracovního poměru k 1. dubnu. Rozhodl se tak pod vlivem článku, podle kterého dvojnásobná vražda mohla souviset s působením italské mafie na Slovensku.

Kuciak ve svém posledním článku zmiňoval i vazby mezi jedním s podezřelých a premiérovou asistentkou a tajemníkem bezpečnostní rady; ti mezitím opustili své funkce na úřadu vlády do vyšetření případu. Slovenská policie v noci na sobotu propustila sedm Italů, které zadržela ve čtvrtek v souvislosti s vyšetřováním vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky.

Čtěte také: Policie v noci propustila Italy zadržené po vraždě Kuciaka

Koaliční stranu Most-Híd, která Kaliňáka k odstoupení vyzvala, ale ponechala další kroky na Směru, mezitím opustil jeden z poslanců a také ekonomický poradce Tomáš Meravý. Kaliňák je také místopředsedou vládní strany Směr.

Most-Híd podle webu Cas.sk ohlásil, že v pondělí 12. března bude rozhodovat, jak dál v koalici poté, co Kaliňák prohlásil, že nemíní odejít z funkce. Ještě před jednáním republikové rady budou o postoji strany jednat její regionální organizace.

Sociolog Michal Vašečka v Denníku N přirovnal události posledních dnů na Slovensku k situaci po únosu prezidentova syna v éře tehdejšího premiéra Vladimira Mečiara. „Veřejnost už není ochotna tolerovat oligarchický model, který v zemi zdomácněl, a už vůbec ne to, že se Slovensko začalo z oligarchického modelu měnit v mafiánský stát. Lidé toho mají dost. Ve svém okolí sleduji, že i voliči Směru, hlavně ti mladší, otevřeně říkají, že za těchto okolností vláda nemůže pokračovat. To jsme tu ještě neměli,“ řekl.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Novinářka Holcová: Jsem paralyzovaná, po vraždě Kuciaka funguji jen omezeně

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články