2 úspěch řeckých archeologů

Našla se unikátní deska se zápisem Homérovy Odyssey

, NOVÉ

Témata: , ,

Během vykopávek v řecké Olympii archeologové nalezli hliněnou desku se zápisem veršů z Odyssey antického básníka Homéra. Podle řeckého ministerstva kultury se může jednat o dosud nejstarší nalezený zápis tohoto starořeckého eposu. Na konečné potvrzení stáří antického artefaktu se stále čeká.

Na předmět archeologové narazili během výkopu prováděném nedaleko trosek Diova chrámu. V něm byla od 5. století př. n. l. umístěna socha boha Dia, která patřila mezi původních sedm divů světa.

Podle prvních odhadů odborníků hliněná deska pochází ze 3. století našeho letopočtu, tedy z doby, kdy bylo Řecko pod římskou nadvládou. Pokud by se domněnka potvrdila, pak by se podle řeckého ministerstva kultury jednalo o dosud nejranější nalezený zápis Odyssey. Tu spolu s neméně známou Illiadou napsal starořecký básník Homér někdy v 8. až 7. století před naším letopočtem.

Na hliněné desce je vyryto celkem třináct veršů ze 14. zpěvu Homérova eposu. V nalezené části básně ithacký král Odysseus oslovuje svého přítele Eumaia. Podle ministerstva se jedná o „skvělý archeologický, epigrafický (nauka o čtení starých nápisů, pozn. red.), literární a historický exponát“.

Odyssea se skládá celkem z 12 110 veršů a pojednává o osudu stejnojmenného krále vracejícího se z trojské války. Samotný průběh války, podle odborníků značně zromantizovaný, pak autor popisuje v druhé básni, Ilias.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Gang vykrádal archeologická naleziště v Itálii. Policie našla 25 tisíc předmětů

Z nového čísla Mýtus o první desítce. V počtu automobilů jsme byli až na 21. místě

Echo týdne: Antisemitismus na Pochodu žen? ● Komentář: Podporujte svého oligarchu ●Fokus: Drony pro české vojáky ● Recenze: Citová sebevýchova malé Věry ● Komentář: Výstraha soudce Baxy

Bitva o Británii Jak dopadne britský odchod z EU
,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.