2 plány nového šéfa justice

Ministr okomentoval Čapí hnízdo. Chystá změnu v obsazování šéfů zastupitelství

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) se v pondělí vyjádřil k probíhajícímu trestnímu stíhání premiéra Andreje Babiše a vyšetřování dotačního podvodu v souvislosti s Čapím hnízdem. Souhlasil s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem, že „kauza by mohla v příštím roce dozrát pro další kroky“. Zároveň prozradil, že chystá novelu, která zasáhne do funkčních období vedoucích státních zástupců. Pokud ji prosadí, všichni skončí a budou muset projít konkurzem.

Trestní stíhání Andreje Babiše a dalších obviněných bylo zahájeno přesně před 352 dny. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v neděli v České televizi uvedl, že průtahy zatím nejsou nijak neobvyklé. „Když se podívám na statistiku, jak podobně složité kauzy trvají, tohle nevybočuje žádnou rychlostí, ani žádnou pomalostí,“ konstatoval v Otázkách Václava Moravce.

Vyšetřování a dozor nad ním chce proto prozatím nechat na příslušných orgánech. Zasáhl by ve chvíli, když by se případ dostal do velkého skluzu. „V případě, že by došlo k nějakému excesu, třeba že by v polovině příštího roku ještě nebylo známo, kam ta věc směřuje, tak potom dám podnět k výkonu dohledu na vrchní státní zastupitelství,“ řekl šéf žalobců Zeman. Dodal, že to je jediné, co v rámci svých kompetencí může udělat.

Ministr Kněžínek, který byl v pondělí hostem Devadesátky ČT24, nechtěl kauzu Čapí hnízdo příliš komentovat. Zmínil však, že se Zemanovým stanoviskem vesměs souhlasí. „Za ministra spravedlnosti musím říct, že ten nemá co mluvit do žádného probíhajícího trestního řízení, což já také budu plně respektovat, nicméně bych souhlasil. Ta kauza začala někdy před volbami a ten čas by mohl v příštím roce určitě dozrát pro další kroky,“ konstatoval ministr. Stíhání premiéra ho údajně nijak nelimituje v práci na ministerstvu. „Já se práci věnuji naplno a nemám čas na tohle myslet,“ řekl Jan Kněžínek.

Ministrův plán: vedoucí státní zástupci by měli projít konkurzem

Následně se debata stočila ke státním zástupcům, které zřejmě čekají nemalé změny. Příští rok chce ministerstvo spravedlnosti podle Kněžínka představit novelu, která se zabývá funkčním obdobím vedoucích státních zástupců. Pokud by prošla, všichni budou muset skončit a znovu projít konkurzem. „Podobně jako u předsedů soudů, pokud zavedeme funkční období pro vedoucí státní zástupce, tak tam samozřejmě musí být nějaké přechodné období, jehož uplynutím tedy skončí, respektive budou procházet výběrovým řízením,“ upřesnil Kněžínek. Dodal, že funkční období by podle jeho návrhu bylo deset let.

S návrhem přesoutěžit všechny vedoucí státní zástupce od okresních po nejvyššího přišel již Kněžínkův předchůdce ve funkci Robert Pelikán (ANO), nakonec jej však nestihl předložit.

Zářijový termín se nestihne

Policejní vyšetřovatel Pavel Nevtípil, jenž má na starosti kauzu padesátimilionové unijní dotace pro farmu Čapí hnízdo, má prověřování dokončit do konce září. Termín ale nejspíše nestihne a dozorujícího státního zástupce Jaroslava Šarocha požádá o prodloužení lhůty.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. V létě 2008 získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert. Farmu Čapí hnízdo nyní vlastní Imoba.

Že farma čerpala dotaci z unijních fondů neoprávněně, uvedl i Evropský úřad pro boj s podvody (OLAF). Padesátimilionovou dotaci společnost Imoba, která nyní farmu vlastní, vrátila na konci června.

Letos v květu státní zástupce zamítl Babišovu stížnost proti obvinění, stíhání Jaroslava Faltýnka a dalších tří osob ale zrušil. V kauze jsou obviněni kromě Babiše i jeho manželka Monika, švagr Martin Herodes a jeho dvě dospělé děti.

Čtěte také: Čapí hnízdo – kde to vázne

Vyšetřování Čapího hnízda mělo skončit v září. Zastupitelství připouští komplikace

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Přece, ale možná pozdě. Jde o právo České republiky stavět jaderné elektrárny

Echo týdne: Staré pořádky, Blade Runner a ruská vražda ● Rozhovor: Musíme motivovat lidi, aby pracovali co nejdéle ● Esej: Quo vadis, Česko? ● Komentář: Proč se spokojíme s málem ● Fenomén: Když je pár víc než dva

 

Chtěli se mít líp Dlouhý pochod z Vajglova do Břidličné
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.