1 ve hře je prodloužení lhůty

Vyšetřování Čapího hnízda mělo skončit v září. Zastupitelství připouští komplikace

, NOVÉ

Témata: , ,

Policejní vyšetřovatel Pavel Nevtípil, jenž má na starosti kauzu padesátimilionové unijní dotace pro farmu Čapí hnízdo, má prověřování dokončit do konce září. Termín ale nejspíše nestihne a dozorujícího státního zástupce Jaroslava Šarocha požádá o prodloužení lhůty. Pro podezření z dotačního podvodu kvůli sporné dotaci čelí trestnímu stíhání premiér Andrej Babiš (ANO) a další lidé, včetně premiérových příbuzných. Otázka tedy stále zůstává, zda bude premiér Babiš a další obvinění obžalován.

Vyšetřování počátkem roku prodloužilo, když manželka premiéra Andreje Babiše (ANO) Monika a jeho dospělé děti předložily lékařské posudky, podle nichž nejsou schopny se účastnit trestního řízení, upozornily na to středeční Hospodářské noviny. A podle Babišova advokáta Michaela Bartončíka vyšetřování prodlužují i nově objevované skutečnosti.

„Lze předpokládat prodloužení lhůty,“ uvedl pro HN mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Kolik času si vyšetřování ještě vyžádá, neřekl. „Nelze ani předjímat, zda bude podán návrh na obžalobu, či bude ve věci rozhodnuto jinak,“ uvedl Cimbala. Zda Babišovy příbuzné policie vyslechla a jaké úkony zbývá dokončit, nechtěl Cimbala upřesnit. „Zveřejňování těchto informací by mohlo vést ke zmaření trestního stíhání,“ odpověděl HN.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. V létě 2008 získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert. Farmu Čapí hnízdo nyní vlastní Imoba.

Dále čtěte: Německý berňák se zajímá o Čapí hnízdo. Upozornil na miliónovou smlouvu o reklamě

Že farma čerpala dotaci z unijních fondů neoprávněně, uvedl i Evropský úřad pro boj s podvody (OLAF). Padesátimilionovou dotaci společnost Imoba, která nyní farmu vlastní, vrátila na konci června.

Letos v květu státní zástupce zamítl Babišovu stížnost proti obvinění, stíhání Faltýnka a dalších tří osob, členů představenstva společností ZZN Pelhřimov a Farma Čapí hnízdo, zrušil. V kauze jsou obviněni kromě Babiše i jeho manželka Monika, švagr Martin Herodes a jeho dvě dospělé děti.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Monika Babišová opustila vedení firmy, která vlastní Čapí hnízdo

„Blokovat zprávu OLAF bylo nezákonné.“ Spolek žaluje ministerstvo financí

Z nového čísla Bitva o Británii. Boris Johnson táhne do totální války

Echo týdne: Neznámá Albánie, smetiště a restart ● Analýza: VIP spravedlnost pro Babiše ● Svět: Může být pravice pro chudé? ● Recenze: Hlavně že se píše ● Umění a kritika: Jak Hitler setřásl dvě zlatá jablka

Němci se musí rozhodnout: buď USA, nebo Čína Rozhovor s brigádním generálem v. v. Robertem Spaldingem
SPECIÁL KNIHY: Anatomie povídky Co ospravedlní naši existenci ve vesmíru
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.